Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Χαιρετώ όσους γράφουν τις ερωτοαπαντήσεις. Έχω χαθεί λίγο όπως όλοι. Έχω την εξής περίπτωση:

1) κτίριο βιομηχανικό με Ο.Α. κύριας επιφάνειας 10X25 συν 80 περίπου τ.μ. γραφεία σε επαφή με το κυρίως κτίριο.Δηλαδή 330 τ.μ. δόμηση και κάλυψη από την άδεια.

Το 10x25 έγινε 12x25 και δεν κατασκευάστηκαν τα γραφεία εμβαδού 80 τ.μ., δηλαδή δόμηση και κάλυψη πραγματοποιούμενη = 300 τ.μ.

Με καλύπτει η αλλαγή περιγράμματος , άρα 500€ , αφού είμαι στην μία πλευρά σύμφωνος με τη θέση της άδειας και με το Δ?Επιπλέον έχω τα 80 τ.μ. που δεν κατασκευάστηκαν άρα αριθμητικά δεν έχω 

υπέρβαση δόμησης και κάλυψης. 

Ή δηλώνω υπέρβαση δόμησης και κάλυψης για τα 50 τ.μ. ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με την προϋπόθεση ότι η θέση του κτιρίου είναι σωστή, θα υπολογίσεις υπέρβαση δόμησης και κάλυψης για την επιπλέον επιφάνεια των 50 τ.μ. Αν η αυθαίρετη λωρίδα (2χ25) παραβιάζει την υποχρεωτική απόσταση τότε έχεις και παραβιάση Δ.

Το ότι υπάρχει μη υλοποιημένος Σ.Δ και ότι δεν κατασκευάστηκε εγκεκριμένο από τις μελέτες, κτιριακό τμήμα,  δεν ενδιαφέρει την τακτοποίηση. Θα ενδιέφερε όμως τη νομιμοποίηση εντός τριετίας, εφόσον επιθυμεί ο ιδιοκτήτης κάτι τέτοιο και με την προϋπόθεση ότι δύναται το ακίνητο να νομιμοποιηθεί βάσει των πολεοδομικών διατάξεων που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της αυθαιρεσίας, ή βάσει των σημερινών διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση..Έτσι το σκέφτομαι αν και υπάρχουν και συνάδελφοι που μου λένε οτι θα το πήγαιναν με 500αρικο για την αλλαγη περιγράμματος και χωρίς υπέρβαση δόμησης και κάλυψης. Στην πολεοδομία απάντησαν όπως εσύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω την εξής περίπτωση. Τετραώροφη δισγωνιαία οικοδομή με μαγαζιά στο ισόγειο (άδεια του 1956 ), τακτοποιώ στο ισόγειο ένα κατάστημα που έχει διαφορετική διαμερισμάτωση από αυτήν που φαίνεται στα σχέδια της άδειας ( ενσωμάτωσε και μέτρα από όμορο ανώγειο διαμέρισμα ) αλλά επιπλέον και με υπέρβαση Δομ. για υπόγειο που δεν υπήρχε στην άδεια . Υπέβαλα την δήλωση με κατηγορία Β .Όλα καλά ως εδω.

 

Τελευταία διαπίστωσα ότι η πλάγια πρασιά της οικοδομής όπου και η είσοδος της, (μικτό σύστημα) στην άδεια παρουσιάζεται 2.50 ενώ εγώ στην πράξη την μέτρησα 2.10 η δε οικοδομή δεν μετεβλήθη ως προς τις διαστασεις επί των οικοδομικών γραμμών και φυσικά ούτε ως προς το εμβαδόν της . Το κατάστημα μου δηλαδή όπως και το σύνολο των ορόφων της οικοδομης βρίσκονται να παραβιάζουν το Δ της πλάγιας πρασιάς κατά 40 εκ και για εμβαδόν δηλαδή περίπου ίσο με 3.45 τ.μ. πρόκειται .δηλαδη για μια λωρίδα πλάτους 40 εκατοστών.Το κατάστημα στο ισόγειο σαν ξεχωριστή ΟΙ δεν έχει υπέρβαση μέτρων ούτε σε σχέση με τα μέτρα της άδειας (λαμβάνοντας υπ όψη τα μέτρα της διαφορετικής διαμερισματωσης ) ούτε σε σχέση με το συμβόλαιο αγοράς και το σχέδιο που το συνοδεύει . Θεωρώντας όλα τα παραπάνω και σε ότι αφορά στο ΦΚ του ισόγειου βάζω την λωρίδα των 3.45 όμως ΜΌΝΟΝ ΜΕ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ Δ και δίχως να χρεώσω υπέρβαση δομησης και κάλυψης ,γιατί στην ουσία διατηρήθηκαν οι διαστάσεις του και το εμβαδόν του καταστήματος όπως στην άδεια,αλλά ότι προέκυψε ,προέκυψε από την μετακίνηση και μόνον ολόκληρης της οικοδομής εις βάρος της πλάγιας πρασιάς . Το σύστημα μου δίνει 100.6 € πρόστιμο,άρα πιστεύω ότι αφού δίνει πρόστιμο, σωστά ενήργησα και δεν δίνω στο ισόγειο ΥΔΚ αλλα μόνον παραβιαση Δ . Μηπως έχω λάθος συλλογισμό ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους....

Έχω μια περίπτωση όπου έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για διώροφο κτίριο το 1978. Χτίστηκε το κτίριο σύμφωνα με την άδεια σε άλλη όμως θέση. Το 1981 εκδίδεται καινούργια άδεια προσθήκης και στο διάγραμμα κάλυψης φαίνεται η αρχική διώροφη οικία όπως χτίστηκε στην πραγματικότητα, στην καινούργια θέση δηλαδή.΄Έπειτα ακολούθησαν και άλλες αυθαίρετες προσθήκες.

Θέλω να ρωτήσω αν εγώ στους υπολογισμούς μου για τον υπολογισμό του προστίμου λαμβάνω υπόψη μόνο τη δεύτερη ο.α. κατά χρονολογική σειρά(νομίζω ότι το έχω διαβάσει κάπου αλλά δε θυμάμαι πού) και αποφεύγω τις ΥΔ,ΥΚ κτλ λόγω της μετακίνησης του αρχικού κτιρίου ή όχι? Και δεύτερον, έχει πρόσωπο σε δρόμο ο οποίος μεταγενέστερα διανοίχτηκε και πήρε μέρος του αγροτεμαχίου αλλά δε ξέρω κατά πόσο ακριβώς...Έχω μια εκτίμηση από παλιά αεροφωτογραφία αλλά δε μπορώ να είμαι απόλυτα ακριβής...Πρέπει με κάποιο δημόσιο έγγραφο να το αποδείξω ακριβώς ώστε να εξετάσω με ακρίβεια την πλάγια απόσταση από το αρχικό κτίριο?Και τι γίνεται αν δε βρω κάποιο τέτοιο έγγραφο τι γίνεται ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τον 4178 & 4014 υποβάλλεται η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Ο.Α 

Για την  διαπλάτυνση  προσωπικά  δεν θα υπέβαλα τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λαμβάνω υπόψη την τελευταία Ο.Α. και έτσι δεν έχω ΥΔ,ΥΚ κτλ από τη μετακίνηση του κτιρίου σε σχέση με την αρχική άδεια?

Το λέει σε κάποια εγκύκλιο αυτό για την τελευταία άδεια?

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση ισογείου με άδεια, για αποθήκη μόνο η άδεια, δεν υπήρχε κάτι άλλο. Η αποθήκη από την κατασκευή μετατράπηκε σε κατάστημα προ 45 ετών. Μετά από 5 χρόνια εκδίδεται άλλη άδεια προσθήκης ορόφου με χρήση κατοικίας στον όροφο. Σήμερα στη ρύθμιση του 4178 την ισόγεια αποθήκη που άλλαξε χρήση σε κατάστημα τη θεωρώ κύρια σε κύρια με 500€ λαμβάνοντας υπόψη ότι στην αρχική άδεια δεν υπήρχε άλλη χρήση οπότε και ήταν κύρια? άλλωστε μετά άλλαξε, θεωρώ πως δεν μπορεί να θεωρηθεί βοηθητική της κατοικίας, οπότε με 500€.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ....

Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει που μπορώ να βρω επίσημα (σε κάποια εγκύκλιο μάλλον) ότι για τον υπολογισμό του προστίμου λαμβάνω υπόψη την τελευταία οικοδομική άδεια που έχει εκδοθεί???Δε μπορώ να το βρω κάπου..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,,,,

Link to comment
Share on other sites

εγώ ο ίδιος που σε μπέρδεψα

αισθάνομαι και υποχρεωμένος  να σου απαντήσω

 

Συγνώμη δεν αναφέρεται πουθενά η "Τελευταία" Ο.Α

αλλά μόνο το τελευταίο Ε9

 

το ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

μάλλον συμπερασματικά το έβγαλα  από το  "ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας"

που βλέπεις και παρακάτω

(οπότε καλύπτεσαι με οποιαδήποτε οικ άδεια ή  και με οικ άδειες

 

άρθρο 11

2. Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 (Α΄ 75) του αιτούντος, θεωρημένη για τη γνησιότητα της υπογραφής, στην οποία περιλαμβάνονται:
i) τα ατομικά του στοιχεία,
ii) ο αριθμός φορολογικού μητρώου (Α.Φ.Μ.),
iii) η δημόσια οικονομική υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) φορολογίας του,
iv) ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας όπου υπάρχει,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.