Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ευχαριστω ssouanis.σε περιπτωση εφαπαξ πληρωμης την παιρνει την εκπτωση 20 τοις εκατο αυτη η περιπτωση??????

Είναι <500€ οπότε όχι...

Link to comment
Share on other sites

Στο νόμο πάντως δεν γράφει πουθενά ότι η μετακίνηση κτιρίου σε σύννομη θέση αποτελεί ξεχωριστή παράβαση που δεν μπορεί να συνυπολογιστεί μαζί με άλλες με ένα πεντακοσάρικο. Η ερμηνεία του hd είναι αυθαίρετη. Κατά κάποιο τρόπο νομοθετούν οι ίδιοι. Δεν ξέρω κατά πόσο θα έπρεπε να είναι μια τέτοια ερμηνεία δεσμευτική για τους μηχανικούς.

 

σε περιπτωση εφαπαξ πληρωμης την παιρνει την εκπτωση 20 τοις εκατο αυτη η περιπτωση??????

Ναι

 

Αν κατάλαβα καλά εννοείς 500+500=1000>500€

1000*0.8=800€.

Για ποιο λόγο να μην παίρνει την έκπτωση?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

συνάντησα περίπτωση κατοικίας που έχει καλυφθεί ο χώρος κάτω από την εξωτερική σκάλα προς ταράτσα και ταυτόχρονη μετακίνηση οικοδομής κατά 0,5μ - 1μ.

 

πως το αντιμετωπίζω???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Η περίπτωση ιε της κατηγορίας 3 αναφέρει "αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις". Ποιες πολεοδομικές διατάξεις εννοεί? Δόμηση,κάλυψη, ύψος, πλάγιες αποστάσεις?

Αν δηλαδή στο παρόν ακίνητο πέραν της αλλαγής θέσης του κτιρίου η οποία είναι σύννομη ως προς την τήρηση των αποστάσεων, έχω επίσης:

-υπέρβαση του ύψους του κτιρίου (αύξηση ύψους στέγης)

-υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, πλαγίων αποστάσεων από κατασκευή αποθήκης

- μικρή αύξηση των διαστάσεων του κτιρίου η οποία όμως είναι εντός των ορίων της παραγράφου ιστ της κατηγορίας 3 (αύξηση διαστάσεων έως 5%, αύξηση εμβαδού εως 2%)

- παραβάσεις αναλυτικού προυπολογισμού

 

πώς αντιμετωπίζω την αλλαγή θέσης του κτιρίου??

α. ως κατηγορίας 3 και συνεπώς με ένα 500άρικο? ή

β. ως υ.δ. και υ.κ. του εμβαδού του περιγράμματος της αποτύπωσης που εξέχει αυτού της αδείας? στην περίπτωση αυτή το πρόστιμο γίνεται τεράστιο..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί όλες τις πολεοδομικές διατάξεις με την έννοια ότι η νέα θέση θα μπορούσε να είχε περάσει από την αρχή στην άδεια. Η κυριότερη διάταξη είναι η απόσταση από τα όρια [σ.σ. αν είσαι ψείρας σαν και μένα, μια άλλη διάταξη θα μπορούσε να είναι η επιφάνεια ανοιγμάτων σε σχέση με την απόσταση από τα όρια ως προς την παθητική πυροπροστασία, τα ανοίγματα ή ημιϋπαίθριοι που δεν επιτρέπονται για Δ=0 κ.ά.]

 

Δυστυχώς στην περίπτωσή σου θα το πήγαινα με την (β), λόγω αποθήκης και ύψους. Δεν ξέρω μήπως καταργούσες την αποθήκη και εφόσον η παράβαση ύψους μπορεί να περιληφθεί στις παραβάσεις του αναλυτικού από τη στιγμή που αφορά μόνο την στέγη. Δεν το ξέρω αυτό το τελευταίο, πώς θα μπορούσε να ξεπεραστεί, ίσως κάποιος πιο έμπειρος στα αυθαίρετα έχει καλύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

 

πώς αντιμετωπίζω την αλλαγή θέσης του κτιρίου??

 

β. ως υ.δ. και υ.κ. του εμβαδού του περιγράμματος της αποτύπωσης που εξέχει αυτού της αδείας

Κατά τη γνώμη μου η επιλογή κατηγορίας 3 για παράβαση διαφορετικής,  από την εγκεκριμένη, θέσης ανέγερσης αφορά μόνο ένα εντελώς "καθαρό" από αυθαιρεσίες ακίνητο, γιατί ο νομοθέτης σκέφτηκε ότι δεν πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης υπέρογκο πρόστιμο όταν δεν έχει καμία άλλη αυθαιρεσία πέραν της αλλαγής θέσης σε νόμιμη μάλιστα νεα θέση.

Άρα όπως αναγράφεις στο β αυτή θα ήταν και η δική μου αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω βιομηχανικο κτήριο, εκτος σχεδιου.

Υπάρχει μικρη μετατοπιση του κτηριου, με αποτελεσμα να εχω τμηματα 5.5τμ καθ'υπερβαση Πλαγιων Αποστασεων.

Παραβιαζονται οι πλαγιες αποστασεις, αν λαβω τα 10μ ως πλαγια αποσταση.

Θα γινει επεκταση του κτηριου και θα ζητηθει παρεκκλιση πλαγιων αποστασεων και αυτες θα καθοριστουν στα 5μ.

Με την τηρηση των 5μ, τα τμηματα με υπερβαση πλαγιων αποστασεων, θα νομιμοποιηθουν.

 

Ερωτημα.

Για την μετατοπιση του κτηριου εχω δηλωσει 1 Παραβαση.

Αυτη θα παει προς Εκδοσης Αδειας, ή προς ρυθιση ωστε να πληρωθει το 500αρικο?

 

Προπυπτει απο καπου οτι οι υπολοιπες λοιπες παραβασεις, δεν μπορουν να συνυπολογιστουν με την μετατοπιση του κτηριου?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα υφιστάμενο βιομηχανικό κτίριο. Στην οικοδομική άδεια που εκδόθηκε για το υφιστάμενο κτίριο είχες απόσταση από πλάγια όρια 10 μέτρα.

Σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια έχεις αυθαίρετη μετατόπιση του κτιρίου μέσα στα πλάγια όρια.

 

Θα βγάλεις άδεια γι προσθήκη κατ επέκταση. Θα ζητήσεις παρέκκλιση. Δεν την έχεις σήμερα.

 

Συνεπώς σήμερα έχεις μετατόπιση σε μη σύννομη θέση και άρα θεωρώ πως δεν μπορείς να πάς με αναλυτικό (μάλλον κατηγορία 3 εννοείς) αλλά πρέπει να πας με τετραγωνικά και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων

Link to comment
Share on other sites

Τα τμηματα εντος των πλαγιων αποστασεων, τα εχω δηλωσει για "εκδοση ΟΑ".

 

Αναφερομαι στη μετατοπιση του κτηριου αυτου καθ' αυτου.

Γιατι ειχα στο μυαλο μου οτι χρεωνεται με μια λοιπη παραβαση?

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι θα πας για έκδοση άδειας.

Παρόλα αυτά υπάρχει ένα χάσμα από τη σημερινή κατάσταση μέχρι να πάρεις παρέκλιση για να βγάλεις άδεια.

Αυτή τη στιγμή που κάνεις τη δήλωση το τμήμα αυτό δεν είναι σύννομο και άρα θεωρώ πως δεν μπορείς να πας στον 4178 προς έκδοση άδειας!

 

Σε αντίστοιχη περίπτωση, υπήρχε μία αυθαίρετη προσθήκη σε εντός σχεδίου με παραβίαση Δ. Ο πελάτης θα έβγαζε άδεια για προσθήκη σε επαφή με το αυθαίρετο και μέχρι το πλάγιο όριο οπότε πλέον με την έκδοση της άδειας δεν θα υπήρχε καμία παραβίαση Δ. Ωστόσο η ΥΔΟΜ δεν θα δεχόταν το αυθαίρετο τμήμα να πάει προς έκδοση άδειας με νομιμοποίηση και προσθήκη. Έπρεπε να μπει το κομμάτι αυτο προς ρύθμιση, να πληρωθεί το πρόστιμο και μετά να εκδοθεί άδεια για προσθήκη και νομιμοποίηση. Ορθά κατ εμε.

 

Η μετατόπιση σε σύννομη θέση αρχικά είναι κατηγορία 3. Απλα μάλλον μπερδεύτηκες στο κομμάτι που όταν έχεις κατηγορία 3 και λοιπές παραβάσεις μπορείς να κάνεις κοινό αναλυτικό. Ωστόσο κάποιες παραβάσεις (αλλαγή θέσης, αλλαγή χρήσης, αποθήκη 15τμ θεωρείται από πολλούς ότι πρέπει να μπαίνουν ως ξεχωριστή παρβαση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.