Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ε/Α Νο6 ΥΠΕΚΑ στις 11/9/2014:

"στις περιπτώσεις που σε ένα ακίνητο υπάρχει μετακίνηση κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση συγχρόνως

με άλλες αυθαιρεσίες αναλυτικού, τότε η μετακίνηση του κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση υπολογίζεται

μόνη της μια ξεχωριστή λοιπή πολεοδομική παράβαση"

Κατόπιν αυτοψίας σε διώροφη οικοδομή, διαπίστωσα μετακίνηση του κτιρίου σε άλλη σύνομη θέση

(χωρίς παραβίαση Δ) και επιπλέον τις παρακάτω αυθαίρετες κατασκευές:

-ΥΥ=17 εκατ. που εντάσσεται στις αυθαίρετες μικρές παραβάσεις, εδάφιο ιστ

-λοιπές παραβάσεις αναλυτικού

-αυθαίρετη επέκταση του ισογείου

Έχω υποβάλλει την δήλωση υπολογίζοντας το πρόστιμο για την μετακίνηση, με ΥΚ  ΥΔ στο ισόγειο και 

στον όροφο, με επιφάνειες τις  μη  ταυτιζόμενες με τις εγκεκριμένες.

Θα μπορούσα να υπολογίσω 500ευρω και τέλος η παράβαση της μετακίνησης;

Μήπως η Ε/Α αναφέρεται σε κατά τ' άλλα νόμιμο κτίριο, δηλ. χωρίς άλλες αυθαιρεσίες μόνον

αυθαίρετες κατασκευές αναλυτικού;

(Λόγω προχειρότητας και ασαφειών του νόμου,  τελικά βρισκόμαστε πιστεύω σε μια μόνιμη νιώθω ανασφάλεια

για το αν έχουμε υποβάλλει σωστά  δηλώσεις...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων όπου πέρα από τα αυθαίρετα κτίρια που υπάρχουν στο οικόπεδο,υπάρχει και μια αποθήκη με άδεια του 1976 η οποία εφάπτεται σε δύο όρια ( σε πλάγιο όριο και πρόσωπο) ενώ στο τοπογραφικό της αδείας φαίνεται να απέχει 2,5 μέτρα από τα αντίστοιχα όρια.Το ερώτημα μου έχει να κάνει κατά πόσο έχει  ή δεν έχει μετακινηθεί σε σύννομη θέση. Και πιο συγκεκριμένα με απασχολεί αν πριν την εφαρμογή του διατάγματος 4/11/2011 (ΦΕΚ 289 ΑΑΠ) μπορούσες να κολλήσεις στο όριο του προσώπου του οικοπέδου. Υπόψιν ότι το εμβαδόν του οικοπέδου είναι 1600 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Ε/Α Νο6 ΥΠΕΚΑ στις 11/9/2014:

"στις περιπτώσεις που σε ένα ακίνητο υπάρχει μετακίνηση κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση συγχρόνως

με άλλες αυθαιρεσίες αναλυτικού, τότε η μετακίνηση του κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση υπολογίζεται

μόνη της μια ξεχωριστή λοιπή πολεοδομική παράβαση"

Κατόπιν αυτοψίας σε διώροφη οικοδομή, διαπίστωσα μετακίνηση του κτιρίου σε άλλη σύνομη θέση

(χωρίς παραβίαση Δ) και επιπλέον τις παρακάτω αυθαίρετες κατασκευές:

-ΥΥ=17 εκατ. που εντάσσεται στις αυθαίρετες μικρές παραβάσεις, εδάφιο ιστ

-λοιπές παραβάσεις αναλυτικού

-αυθαίρετη επέκταση του ισογείου

Έχω υποβάλλει την δήλωση υπολογίζοντας το πρόστιμο για την μετακίνηση, με ΥΚ  ΥΔ στο ισόγειο και 

στον όροφο, με επιφάνειες τις  μη  ταυτιζόμενες με τις εγκεκριμένες.

Θα μπορούσα να υπολογίσω 500ευρω και τέλος η παράβαση της μετακίνησης;

Μήπως η Ε/Α αναφέρεται σε κατά τ' άλλα νόμιμο κτίριο, δηλ. χωρίς άλλες αυθαιρεσίες μόνον

αυθαίρετες κατασκευές αναλυτικού;

(Λόγω προχειρότητας και ασαφειών του νόμου,  τελικά βρισκόμαστε πιστεύω σε μια μόνιμη νιώθω ανασφάλεια

για το αν έχουμε υποβάλλει σωστά  δηλώσεις...)

Νομίζω ότι το αντιμετωπίζεις λάθος.

Ο Γ.ιστ μιλάει για σύννομη θέση του εγκεκριμένου από την οικοδομική άδεια κτιρίου.

Εσύ, από την στιγμή που έχεις αυθαίρετη επέκταση στο ισόγειο, τότε προφανώς δνε έχεις το εγκεκριμένο κτίριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κτίριο αντί να αφήσει πλάγιες αποστάσεις όπως φαίνεται από τη θέση του στα εγκεκριμένα σχέδια (χωρίς όμως να γίνεται κάποια αναφορά στο διάγραμμα κάλυψης για τις αποστάσεις αυτές) στην πραγματικότητα κόλλησε στο πίσω όριο του οικοπέδου. Αυτή η θέση του κτιρίου θεωρείται σύννομη (από τη στιγμή που κατά την έκδοση της ο.α. μπορούσε κατ' επιλογή να κολλήσει στο όριο νόμιμα, άσχετα αν δεν το έκανε) ή παραβιάζει τις πολεοδομικές διατάξεις και αντιμετωπίζεται εξ ολοκλήρου ως αυθαίρετο? Μπορεί να πάει με το Γ.ιε του άρθρου 9? Αλλάζει κάτι αν το κτίριο παρουσιάζει επιπλέον αυθαίρετες επεκτάσεις στο περίγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε συζητήσει νομίζω και παλιότερα αλλά δεν καταλήξαμε κάπου.

Εμένα γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που στην άδεια επέλεξες να αφήσεις (τουλάχιστον) Δ, τότε ΔΕΝ μπορείς να κάνεις χρήση της Γ.ιστ.

Από την άλλη η νέα θέση θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί..

Και εγώ που σου λέω όχι, αν μου ερχόταν τέτοια περίπτωση θα το σκεφτόμουν...

(πιστεύω ότι μακράν το πιο διευκρινιστικό μήνυμα που έχω γράψει ever)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε/Α Νο6 ΥΠΕΚΑ στις 11/9/2014:


"στις περιπτώσεις που σε ένα ακίνητο υπάρχει μετακίνηση κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση συγχρόνως


με άλλες αυθαιρεσίες αναλυτικού, τότε η μετακίνηση του κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση υπολογίζεται


μόνη της μια ξεχωριστή λοιπή πολεοδομική παράβαση"


Κατόπιν αυτοψίας σε διώροφη οικοδομή, διαπίστωσα μετακίνηση του κτιρίου σε άλλη σύνομη θέση


(χωρίς παραβίαση Δ) και επιπλέον τις παρακάτω αυθαίρετες κατασκευές:


-ΥΥ=17 εκατ. που εντάσσεται στις αυθαίρετες μικρές παραβάσεις, εδάφιο ιστ


-λοιπές παραβάσεις αναλυτικού


-αυθαίρετη επέκταση του ισογείου


Έχω υποβάλλει την δήλωση υπολογίζοντας το πρόστιμο για την μετακίνηση, με ΥΚ  ΥΔ στο ισόγειο και 


στον όροφο, με επιφάνειες τις  μη  ταυτιζόμενες με τις εγκεκριμένες.


Θα μπορούσα να υπολογίσω 500ευρω και τέλος η παράβαση της μετακίνησης;


Μήπως η Ε/Α αναφέρεται σε κατά τ' άλλα νόμιμο κτίριο, δηλ. χωρίς άλλες αυθαιρεσίες μόνον


αυθαίρετες κατασκευές αναλυτικού;


(Λόγω προχειρότητας και ασαφειών του νόμου,  τελικά βρισκόμαστε πιστεύω σε μια μόνιμη νιώθω ανασφάλεια


για το αν έχουμε υποβάλλει σωστά  δηλώσεις...)


 


 


που τη βρισκουμε αυτη την Ε/Α?αρα σε περιπτωση συννομηςε μετακινησης και επιπλεον λοιπης παραβασης βαζουμε 2 φυλλ ακαταγραφης με μια λοιπη παραβαση το καθενα?εαν πληρωθει εφαπαξ το προστιμο των 1000 ευρω γινεται 800? 


Link to comment
Share on other sites

Tελικά τι ισχύει σχετικά με την μετατόπιση του κτιρίου σε  σύνομη θέση όμως διαφορετική της εγκεκριμένης;

 

1)το hd (Ε/Α Νο6 ΥΠΕΚΑ στις 11/9/2014) σχετικά με την μετακίνηση κτιρίου σε σύνομη θέση,

 όταν υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες αναλυτικού, την  υπολογίζει ως μια ξεχωριστή λοιπή παράβαση

ή

2)ως ΥΚ (και άρα ΥΔ) της μη ταυτιζόμενης επιφάνειας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.