Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Kαλησπέρα συναδελφοι!Σε διόροφη οικοδομή με υποχρεωτική στέγη 2,70 μ. (οικοδομική άδεια 1992) εχουν γίνει οι εξής παραβάβεις.

1) Έχει συνεχιστεί το κεντρικό κλιμακοστάσιο το οποίο οδηγεί στη στέγη

2) Η στέγη που εχει κατασκευαστεί έχει τελείως διαφορετικό σχέδιο από αυτό της άδειας και ύψος 3 μ. (30 εκ. υπέρβαση ύψους).

 

ερωτηση: 1)πως υπολογίζεται η συνέχιση του κλιμακοστασίου με αναλυτικό ή με ΥΔΚΧ?

                2) η στέγη με αναλυτικό η με ΥΔ και ΥΥ ή με αναλυτικό?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) με αναλυτικο

2) με αναλυτικο διάφορα προϋπολογισμού αυτού που έκανε απο αυτό που έπρεπε να κάνει

 

Ολα μαζί σε ένα αναλυτικο

Στα ειπα και το πρωί και δεν με πιστεψες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!!Ερώτηση απλά να επιβεβαιώσω ότι δεν έκανα κάποια χαζομάρα σε δήλωσή μου στον 4014, καθώς τώρα θέλω να την μεταφέρω στον 4178.Σε οικοδομή χωρίς σύσταση, υπάρχουν αυθαιρεσίες στο ισόγειο ενώ ο Β΄όροφος πλέον αποτελεί ενιαία ιδιοκτησία με το δώμα, το οποίο περιγράφεται στην άδεια ως αποθήκη (ενώ πλεον είναι κατοικία).Επίσης έγινε επέκταση του δώματος.Βεβαίως το κλιμακοστάσιο στο σημείο από Β' όροφο σε δωμα, πλέον είναι ιδιωτικό.

Στον 4014 είχα βάλει τα αυθαίρετα τετραγωνικά της επέκτασης του δώματος , χωρίς αλλαγή χρήση, ως Υ.Δ. Κ.Χ. σημειώνω ότι ο ιδιοκτήτης είναι ένας (δλδ έχει την επικαρπία και την ψιλή τα παιδιά του, άρα για την σύμφωνη γνώμη ...κανένα πρόβλημα).Δεν έβαλα ΥΥ, καθώς δεν υπάρχει.Και έβαλα και διαμερισμάτωση.

Είναι οκ ή πρέπει να αλλαξω κάτι τώρα κατα την μεταφορά??

 

Για την κατηγορία πως θα το υπολογίσω μιας και δεν υπάρχει σύσταση?

Θα έχω κάποιο πρόβλημα που δήλωσα τις αυθαιρεσίες του κάθε διαμερίσματος χωριστά και όχι όλου του κτιρίου?

Edited by lia1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έχεις μια αποθήκη στο δώμα.

 

Εάν η αποθήκη στο δώμα έχει προσμετρηθεί στο ύψος της άδειας (και δεν πρόκειται για απόληξη κλιμακοστασίου) και η επέκταση φυσικά δεν ξεπερνάει το ύψος της αποθήκης οπότε και του κτιρίου και ακόμη δεν βρίσκεται εκτός ιδεατού στερεού, τότε δεν υπάρχει ΥΥ. Η επέκταση στο δώμα τότε είναι ΥΔ ΚΧ. 

 

Για την αποθήκη που έγινε κατοικία κατά τη γνώμη μου θα χρειαστεί να δηλωθεί ως ΥΔ ΚΧ (εκτός εάν διευκρινιστεί διαφορετικά σε μια επόμενη εγκύκλιο στην περίπτωση που έχει μετρήσει η αποθήκη στον ΣΔ, το ίδιο ισχύει και για το κλιμακοστάσιο - για την ώρα γνώμη μου είναι πως κάτι τέτοιο δεν προκύπτει- θα περίμενα την επόμενη εγκύκλιο για την ερμηνεία της τροποποίησης του παραρτήματος Α κάτι λέει για αυτό.).

 

Για την διαφορετική διαμερισμάτωση και το κλιμακοστάσιο θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία για το τι έχει συμβεί στον β όροφο, μάλλον σε αυτόν αναφέρεσαι. Εάν το κλιμακοστάσιο έχει προσαρτηθεί στο διαμέρισμα γνώμη μου είναι πως πρέπει να πάει ως ΥΔ ΚΧ, το ίδιο και για το κλιμακοστάσιο του δώματος εφόσον προσαρτάται στο διαμέρισμα. Δεν μου είναι καθαρό τι ακριβώς έχει γίνει. (Ξανατονίζω πως η ερμηνεία του πίνακα 5 του παραρτήματος ελπίζω να φωτίσει αυτό το θέμα- μήπως την γλιτώσεις με αναλυτικό)

 

Για την σύσταση άποψή μου είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα εάν αναφέρεις πως πρόκειται για επιλεκτική τακτοποίηση της ιδιοκτησίας τάδε, δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση εάν δεν τακτοποιηθούν όλα τα αυθαίρετα της ιδιοκτησίας σε όλους τους ορόφους κλπ έχει ξανασυζητηθεί και φυσικά να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες πως γνωρίζουν το ΄΄πρόβλημα΄΄. Επίσης χρειάζεται συναίνεση για τις τακτοποιήσεις σε ΄΄κοινόχρηστα΄΄ και για τον υπολογισμό της κατηγορίας και των προστίμων θα πρέπει να προσμετρηθούν όλα τα αυθαίρετα της ιδιοκτησίας, οπότε θα πρέπει να σχεδιαστούν και αυτά, να καταμετρηθούν άσχετα αν δεν πληρωθούν με την κατάλληλη αιτιολόγηση στην τεχνική έκθεση (θα πληρωθούν από τον ιδιοκτήτη του ισογείου κλπ.). Σχετικά εγκύκλιος 4 παρ 20.

 

Εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι μοναδικός είναι δώρον άδωρον να μην τα δηλώσει εφόσον δεν μπορεί να μεταβιβάσει, θα έχει πρόβλημα με την ταυτότητα του κτιρίου που από ότι λέγεται θα πρέπει να ενταχθεί εντός 5 ετίας, οπότε αν του εξηγηθεί δεν τον συμφέρει να μην τα δηλώσει όλα τα αυθαίρετα εφόσον μπήκε στην διαδικασία της δήλωσης.

 

Αυτά τα ολίγα.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έχεις μια αποθήκη στο δώμα.

 

Εάν η αποθήκη στο δώμα έχει προσμετρηθεί στο ύψος της άδειας (και δεν πρόκειται για απόληξη κλιμακοστασίου) και η επέκταση φυσικά δεν ξεπερνάει το ύψος της αποθήκης οπότε και του κτιρίου και ακόμη δεν βρίσκεται εκτός ιδεατού στερεού, τότε δεν υπάρχει ΥΥ. Η επέκταση στο δώμα τότε είναι ΥΔ ΚΧ. 

 

Για την αποθήκη που έγινε κατοικία κατά τη γνώμη μου θα χρειαστεί να δηλωθεί ως ΥΔ ΚΧ (εκτός εάν διευκρινιστεί διαφορετικά σε μια επόμενη εγκύκλιο στην περίπτωση που έχει μετρήσει η αποθήκη στον ΣΔ, το ίδιο ισχύει και για το κλιμακοστάσιο - για την ώρα γνώμη μου είναι πως κάτι τέτοιο δεν προκύπτει- θα περίμενα την επόμενη εγκύκλιο για την ερμηνεία της τροποποίησης του παραρτήματος Α κάτι λέει για αυτό.).

 

Για την διαφορετική διαμερισμάτωση και το κλιμακοστάσιο θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία για το τι έχει συμβεί στον β όροφο, μάλλον σε αυτόν αναφέρεσαι. Εάν το κλιμακοστάσιο έχει προσαρτηθεί στο διαμέρισμα γνώμη μου είναι πως πρέπει να πάει ως ΥΔ ΚΧ, το ίδιο και για το κλιμακοστάσιο του δώματος εφόσον προσαρτάται στο διαμέρισμα. Δεν μου είναι καθαρό τι ακριβώς έχει γίνει. (Ξανατονίζω πως η ερμηνεία του πίνακα 5 του παραρτήματος ελπίζω να φωτίσει αυτό το θέμα- μήπως την γλιτώσεις με αναλυτικό)

 

Για την σύσταση άποψή μου είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα εάν αναφέρεις πως πρόκειται για επιλεκτική τακτοποίηση της ιδιοκτησίας τάδε, δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση εάν δεν τακτοποιηθούν όλα τα αυθαίρετα της ιδιοκτησίας σε όλους τους ορόφους κλπ έχει ξανασυζητηθεί και φυσικά να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες πως γνωρίζουν το ΄΄πρόβλημα΄΄. Επίσης χρειάζεται συναίνεση για τις τακτοποιήσεις σε ΄΄κοινόχρηστα΄΄ και για τον υπολογισμό της κατηγορίας και των προστίμων θα πρέπει να προσμετρηθούν όλα τα αυθαίρετα της ιδιοκτησίας, οπότε θα πρέπει να σχεδιαστούν και αυτά, να καταμετρηθούν άσχετα αν δεν πληρωθούν με την κατάλληλη αιτιολόγηση στην τεχνική έκθεση (θα πληρωθούν από τον ιδιοκτήτη του ισογείου κλπ.). Σχετικά εγκύκλιος 4 παρ 20.

 

Εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι μοναδικός είναι δώρον άδωρον να μην τα δηλώσει εφόσον δεν μπορεί να μεταβιβάσει, θα έχει πρόβλημα με την ταυτότητα του κτιρίου που από ότι λέγεται θα πρέπει να ενταχθεί εντός 5 ετίας, οπότε αν του εξηγηθεί δεν τον συμφέρει να μην τα δηλώσει όλα τα αυθαίρετα εφόσον μπήκε στην διαδικασία της δήλωσης.

 

Αυτά τα ολίγα.

 

Αν κατάλαβα καλά έχεις μια αποθήκη στο δώμα.

 

Εάν η αποθήκη στο δώμα έχει προσμετρηθεί στο ύψος της άδειας (και δεν πρόκειται για απόληξη κλιμακοστασίου) και η επέκταση φυσικά δεν ξεπερνάει το ύψος της αποθήκης οπότε και του κτιρίου και ακόμη δεν βρίσκεται εκτός ιδεατού στερεού, τότε δεν υπάρχει ΥΥ. Η επέκταση στο δώμα τότε είναι ΥΔ ΚΧ. 

 

Για την αποθήκη που έγινε κατοικία κατά τη γνώμη μου θα χρειαστεί να δηλωθεί ως ΥΔ ΚΧ (εκτός εάν διευκρινιστεί διαφορετικά σε μια επόμενη εγκύκλιο στην περίπτωση που έχει μετρήσει η αποθήκη στον ΣΔ, το ίδιο ισχύει και για το κλιμακοστάσιο - για την ώρα γνώμη μου είναι πως κάτι τέτοιο δεν προκύπτει- θα περίμενα την επόμενη εγκύκλιο για την ερμηνεία της τροποποίησης του παραρτήματος Α κάτι λέει για αυτό.).

 

Για την διαφορετική διαμερισμάτωση και το κλιμακοστάσιο θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία για το τι έχει συμβεί στον β όροφο, μάλλον σε αυτόν αναφέρεσαι. Εάν το κλιμακοστάσιο έχει προσαρτηθεί στο διαμέρισμα γνώμη μου είναι πως πρέπει να πάει ως ΥΔ ΚΧ, το ίδιο και για το κλιμακοστάσιο του δώματος εφόσον προσαρτάται στο διαμέρισμα. Δεν μου είναι καθαρό τι ακριβώς έχει γίνει. (Ξανατονίζω πως η ερμηνεία του πίνακα 5 του παραρτήματος ελπίζω να φωτίσει αυτό το θέμα- μήπως την γλιτώσεις με αναλυτικό)

 

Για την σύσταση άποψή μου είναι πως δεν υπάρχει πρόβλημα εάν αναφέρεις πως πρόκειται για επιλεκτική τακτοποίηση της ιδιοκτησίας τάδε, δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση εάν δεν τακτοποιηθούν όλα τα αυθαίρετα της ιδιοκτησίας σε όλους τους ορόφους κλπ έχει ξανασυζητηθεί και φυσικά να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες πως γνωρίζουν το ΄΄πρόβλημα΄΄. Επίσης χρειάζεται συναίνεση για τις τακτοποιήσεις σε ΄΄κοινόχρηστα΄΄ και για τον υπολογισμό της κατηγορίας και των προστίμων θα πρέπει να προσμετρηθούν όλα τα αυθαίρετα της ιδιοκτησίας, οπότε θα πρέπει να σχεδιαστούν και αυτά, να καταμετρηθούν άσχετα αν δεν πληρωθούν με την κατάλληλη αιτιολόγηση στην τεχνική έκθεση (θα πληρωθούν από τον ιδιοκτήτη του ισογείου κλπ.). Σχετικά εγκύκλιος 4 παρ 20.

 

Εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι μοναδικός είναι δώρον άδωρον να μην τα δηλώσει εφόσον δεν μπορεί να μεταβιβάσει, θα έχει πρόβλημα με την ταυτότητα του κτιρίου που από ότι λέγεται θα πρέπει να ενταχθεί εντός 5 ετίας, οπότε αν του εξηγηθεί δεν τον συμφέρει να μην τα δηλώσει όλα τα αυθαίρετα εφόσον μπήκε στην διαδικασία της δήλωσης.

 

Αυτά τα ολίγα.

Συνάδελφε, καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ο ιδιοκτήτης θα τα δηλώσει όλα γιατι θέλει να κάνει σύσταση.Οποτε σε  αυτό είμαστε οκ. Τωρα σχετικά με τα υπόλοιπα.Το διαμέρισμα του Β' ορόφου σήμερα έχει ενιαία λειτουργικότητα με την απόλειξη του κλιμακοστασίου (έγινε εσωτερική του ενιαίου πλέο διαμερισματος), ενώ η πρώην αποθήκη μαζί με μια αυθαίρετη επέκταση στο δώμα, αποτελούν πλεον τον πάνω όροφο του Β' ορόφου 9δλδ μεζονέτα). Τωρα την διαμερισμάτωση ..ισως εσφαλμένα ,,την δήλωσα δια την ενοποίηση του Β' με το δώμα (της μεζονέτας δλδ)....αλλά αφού δεν υπάρχει σύσταση..μάλλον λάθος είναι αυτό. Σχετικά με τα του δώματος, την απόληξη , την πρώην αποθήκη και την αυθαίρετη επέκταση τα έβαλα ως Υ.Δ. Κ.Χ.....Βέβαια σχετικά με όσα αναφέρεις παραπάνω, οχι το κλιμακοστάσιο του Β΄ορόφου..δεν το δήλωσα.Τι λες για όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Εάν βιάζεται να κάνει σύσταση δήλωσε την αποθήκη και το κλιμακοστάσιο του β ορόφου (εσωτερική σκάλα της κατοικίας αν κατάλαβα καλά) που γίνανε κατοικία ως ΥΔΚΧ. Εάν δεν βιάζεται περίμενε την επόμενη εγκύκλιο. Ίσως οι βοηθητικοί χώροι που έχουν μετρήσει στον ΣΔ και αλλάζουν χρήση σε ΚΧ να πάνε με αναλυτικό. Λέω ίσως. Η απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμα εφόσον έγινε κατοικία θα δηλωθεί ως ΥΔΚΧ. Επειδή δεν μετρούσε ούτως η άλλως στον ΣΔ δεν υπάρχει θεραπεία ούτε με ενδεχόμενη ερμηνευτική του παραρτήματος.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι..Αποληξη κλιμακοστασίου - Μηχανοστάσιο αντί για ύψος 2,20 έγινε 2,60μ...τι παράβση πρέπει να δηλώσω?? Μπορώ να το βάλω χωρίς Υ.Δ με Υ.Υ ή με αναλύτικό??Θεωρώ άδικο να πάει σαν Υ.Δ. χώρου κύριας χρησης..Καμιά γνώμη??(πρόκειτε για μεταφορά δήλωσης απο τον 4014 όπου το είχα δηλώσει σαν Υ.Υ. χώρου βοηθητικής χρήσης χωρίς Υ.Δ)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει ΥΔ, αλλά μόνο ΥΥ, τότε το πας μόνο ως ΥΥ, δηλαδή: Βάζεις τα τμ στο κουτάκι της ΥΔ, αλλά επιλέγεις ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ και μετά επιλέγεις το ποσοστό ΥΥ που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.