Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Δώματα - απολήξεις κλιμ/σιων (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλησπερα.. Στην οροφη με πλακα, κλασικη περιπτωση οικοδομης δλδ, σε 2οροφη οικοδομη (ενος ιδιοκτητη) εχει χτιστει ενα μικρο δωμα, ουσιαστικα αποθηκη ειναι η οποια δεν φαινεται πουθενα στην κατοψη. Αυτο τακτοποιειται με αναλυτικο  ή σαν υπερβαση δομησης; Επισης θα πρεπει να γινει ερευνα αν ειναι παρακολουθημα ή θα τακτοποιηθει σαν ανεξαρτητη ιδιοκτησια;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθετη ιδιοκτησία-μονοκατοικία η ο.α δείχνει πτυσσόμενο σκέπαστρο στο δώμα- λόγω περιορισμού στο ύψος και υποχρεωτικής στέγης αλλά πραγματοποιήθηκε κανονική απόληξη κλιμακοστασίου(η σκάλα φαίνεται κανονικά στην άδεια ). Πάει με αναλυτικό παρ όλο που υπάρχει υπέρβαση δόμησης?

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε διώροφη οικοδομή-πολυκατοικία με αριθμό αδείας 686/1982 (ΓΟΚ 1973) υπάρχει αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου και κολλητά αποθήκη. Το συνολικό Εμβαδόν είναι 15,86 m2. Αν έχω καταλάβει καλά δηλώνω:

1)με αναλυτικό προϋπολογισμό την απόληξη (αφού έχει ύψος μικρότερο του 2,70 m)

2)την αποθήκη ως κατηγορία 3 αφού αφαιρώντας τις διαστάσεις της απόληξης το εμβαδόν της είναι κάτω των 15,00 m2 και το ύψος της είναι κάτω των 2,50 m

Σωστά:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παναγιώτη Ζαντέ κι εγώ στη θέση σου έτσι θα τα ρύθμιζα. (Καλύτερα μην αποκαλύπτεις αριθμούς αδειών και τέτοια γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να διαβάζει... :| )

 

Συνάδελφοι θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας για μία περίπτωση αυθαιρέτου που θα δηλώσω στο Ν4178:

Σε πολυκατοικία εξαώροφη με άδεια του 1968 υπάρχει στο δώμα με βάση την άδεια, απόληξη κλιμακοστασίου και μηχανοστασίου και επιπλέον 10τμ κλειστός χώρος με χρήση πλυντήριο και ύψος 2,50 μ. Αν δεν κάνω λάθος ο χώρος αυτός με βάση τον ΓΟΚ 55 δεν μετρούσε στο ΣΔ.

Η πελάτισσα μου λοιπόν μετέτρεψε τα 10 τμ του πλυντηρίου σε κατοικία και πρόσθεσε κατ επέκταση άλλο ένα δωμάτιο 7 τμ με ύψος 2,50 μ.

Εν ολίγοις είχε αγοράσει το χώρο του πλυντηρίου ως ξεχωριστή ο.ι. όπου μέσα στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι ο χώρος αυτός είναι 10 τμ, έχει ποσοστό εξ αδιαιρετου επί του οικοπεδου 19/1200, ποσοστό εν γενει συνιδιοκτησίας 19/1200 , μερίδιο εξ αδιαιρέτου επί του οικοπέδου σε μέτρα τετραγωνικά 5,25τμ, ποσοστό συμμετοχής στις δαπάνες κοινοχρήστων 10/1000 και ποσοστό συμμετοχής στις δαπάνες ανελκυστήρα 16/1000. Επίσης στον αυτοτελή αυτό χώρο ανήκει η αποκλειστική χρήση προσδιορισμένου τμήματος του ακαλύπτου του δώματος.

 

Δεδομένου ότι η αυθαίρετη κατασκευή έγινε προ 1975 όλα πάνε κατηγορία 1 με 500 ευρώ. Σκέφτομαι λοιπόν να τα δηλώσω για καλύτερη εποπτεία σε 2 φ.κ. ως εξής:

           1ο ΦΚ: μετατροπή βοηθητικού χώρου σε κύριο-----> ΥΔΚΧ για τα 10τμ του πλυντηρίου χωρίς ΥΥ

           2ο ΦΚ: προσθήκη κατ' επέκταση-----> ΥΔΚΧ για τα 7τμ χωρίς ΥΥ

(Έχω μία επιφύλαξη για το χωρίς ΥΥ)

Όσον αφορά το ποσοστό υπέρβασης δόμησης κανονικά θα έβαζα 17/5,25=3,23>200% σωστά???

Link to comment
Share on other sites

μα η κατηγ 1 

δεν χρειάζεται τίποτα απ' αυτά που παραθέτεις!  (σχετικά με υ.δ-μετατροπή κλπ)

Ποιο είναι το πρόβλημά σου?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, γιατί το λες αυτό? Αφού στα φύλλα καταγραφής περιγράφεις ακριβώς την παράβαση και ποσοστό υπέρβασης κλπ. Φυσικά το αποτέλεσμα είναι Πρόστιμο=500ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πω ότι μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις τα μέγιστα χωρίς καμιά συνέπεια

Δεν χρειάζεται δ.κ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ συμφωνώ, αλλά αν μπορείς απάντησε μου αν έχω ΥΥ ή όχι

[Διάβασα παλαιότερο μήνυμα του Pavlos33: «.....Η αυθαίρετη κατασκευή (κλειστός πλέον χώρος) δεν καλύπτεται από το ύψος της απόληξης, διότι η απόληξη βρίσκεται πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος και η "εξαίρεση" αφορά μόνο αυτήν σύμφωνα με την εκδοθείσα άδεια»]----->οπότε έχω και ΥΥ

 

Είναι σωστό να συγκρίνω με 5,25 τμ που λέει το συμβόλαιο ?

[Σύμφωνα με την Εγκ.4, παρατήρηση (33) γ : ...........λαμβάνεται το ποσοστό δόμησης που αντιστοιχεί σε κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.-------->άραγε στην περίπτωση μου είναι τα 5,25τμ???

 

Επίσης είναι πιο σωστό να χωρίσω δύο φ.κ ή να το βάλω σε ένα ΦΚ ως διαμέρισμα σε δώμα 17 τμ με ΥΔΚΧ?

Όλα αυτά θα ήθελα να τα διευκρινίσω διότι έχω κι άλλες περιπτώσεις τέτοιες που δεν είναι κατηγορία 1 κι έχουν σημασία αυτές οι λεπτομέρειες.

 

ΥΓ

Μόνη μου ρωτάω, μόνη μου απαντάω :P

 

Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω στην ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ της οριζ. ιδιοκτησίας θα δείξω μόνο την οριζ. ιδιοκτησία σωστά? Το λέω αυτό διότι υπάρχουν διαφορές του μηχανοστασίου σε σχέση με την κάτοψη της αδείας τις οποίες εγώ δεν μέτρησα αλλά τις συνειδητοποίησα εκ των υστέρων στο γραφείο. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα σχέδιο  μόνο για την κατοικία των 17τμ και δίπλα να παραθέσω την κάτοψη όλου του δώματος από την άδεια.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που το κλιμακοστασιο τησ αποληξησ μπαινει μεσα στο επιτρεπομενο ιδεατο στερεο τι γινεται;;;;;;;;;;;;;;

 

μπορει να τακτοποιηθει;;;;;;;;;;;; και εαν ναι πως;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξετάζεται τέτοιου είδους παράβαση στα πλαίσια τακτοποίησης αυθαιρέτου. Τακτοποιείς την αυθαίρετη απόληξη χωρίς να εξετάζεις ιδεατό στερεό. (Ίσως θυμάσαι αυτά που εξετάζαμε στον παλιότερο νόμο 4014/11).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.