Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Παραθέτω την άποψή μου

 

Προφανώς έχεις χιλιοστά στις θέσεις σταθμεύσεις που μετατραπικαν σε αποθήκες. Εχεις μετατροπη απο ΒΧ σε ΒΧ άρα αναλυτικό για τοιχοποιία, πόρτα κλπ. Καθε ιδιοκτήτης κάνει δήλωση για κάθε θέση.

 

Οπού έχεις αύξησή του υπογείου πέραν του περιγράμματος ,και αυτό δεν ειναι γκαραζ και φυτεύεται από πάνω τουλάχιστον με ένά μέτρο χώμα (ΓΟΚ), έχεις ΥΔΚΧ για το τμήμα αυτό του υπογείου

 

Τέλος μια διαμερισματοση για τον χωρισμό της μεγάλης αποθήκης και αναλυτικός για τις σκάλες. Μπορεί να γίνει και μια δήλωση για την προηγουμένη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Έχω ένα θέμα στην περίπτωση που μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Ισογειο κατάστημα με υπόγεια αποθήκη έχει κατασκευαστεί βάση Ο.Α.

Το υπόγειο και ενώ είναι σε σωστή στάθμη βάση αδείας, αντί να έχει καθαρό εσωτερικό ύψος 2,80μ. κατασκευάστηκε με καθαρό εσωτερικό ύψος 3,20μ. πηγαίνοντας βαθύτερα την θεμελίωση.

Το περνάω μόνο ως υπέρβαση ύψους βοηθητικού χώρου χωρίς υπέρβαση δόμησης ή επειδή ο Γ.Ο.Κ λέει οτι το μέγιστο καθαρό υψος υπογείου επιτρέπεται να είναι έως 3μ θα πρέπει να το περάσω ως υπέρβαση ύψους με υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου?
 

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε εκτός σχεδίου γήπεδο έχει βγει άδεια για 200 τμ κατοικία. Πρακτικά έχει γίνει και αυθαίρετο υπόγειο 100 τμ. το οποίο χρησιμοποείται ως κατοικία.

 

Με δεδομένο ότι το υπόγειο δεν υπάρχει στην άδεια, μπορώ να το βάλω ως ΥΔ ΒΧ αν το ύψος του διαμορφωμένου εδάφους από το κάτω μέρος της οροφής του υπογείου είναι στο 1,20;

 

Σε διαφορετική περίπτωση που δεν τηρείται το 1,20 θα πρέπει να το δηλώσω ως ΥΔ ΚΧ και με υπέρβαση ύψους; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου άποψη επί του θέματος είναι ότι χωρίς δεύτερη σκέψη θα έβαζα ΥΔ με μειωτικό, χωρίς ΥΥ 

 

Για εμένα είναι ξεκάθαρο !!!

 

Πως και ειναι τοσο ξεκαθαρο για σενα?

Δεν σε προβληματιζει οτι η εγκυκλιος διευκρινιζει οτι υπογεια σταθμη νοειται η προβλεπομενη απο την οικοδομικη αδεια υπογεια σταθμη?

Στην περιπτωση μου η υπογεια σταθμη δεν τηρηθηκε αφου συμφωνα με την αδεια ειχα μονο ισογειο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, να ρωτήσω την γνώμη σας για το ακόλουθο θέμα: στην εγκ. 4 αρθρ. 18 τελευταία παράγραφος του (β) γράφει πως "δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση υπέρβασης του ύψους νομίμου υπογείου". Επίσης στην πρόσφατη τροποποίηση που έγινε στο  παράρτημα Α', στο (6) συντελεστής ύψους, γράφει ότι στην θέση 6(1) "αναγράφεται σε εκατοστά του μέτρου το αυθαίρετο ύψος υπεργείων κατασκευών...".

Όταν έχουμε υπόγειο κτηρίου με 10 αποθήκες-οριζόντιες ιδιοκτησίες και το ύψος του υπογείου είναι μεγαλύτερο από το προβλεπόμενο λόγω μεγαλύτερης εκσκαφής (εντός του επιτρεπομένου των 3 μ), για την διαφορά ποιό από τα ακόλουθα ισχύει:

1) Δεν απαιτείται ρύθμιση (μια και δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους αλλά μια και στο 6(1) συμπληρώνεται μόνον υπέργειο τμήμα) 

2) Ρυθμίζεται ως λοιπή παράβαση λόγω μεγαλύτερης εκσκαφής;

3) Ρυθμίζεται με εφαρμογή συντελεστή υπέρβασης ύψους για χώρους με μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Πως και ειναι τοσο ξεκαθαρο για σενα?

Δεν σε προβληματιζει οτι η εγκυκλιος διευκρινιζει οτι υπογεια σταθμη νοειται η προβλεπομενη απο την οικοδομικη αδεια υπογεια σταθμη?

Στην περιπτωση μου η υπογεια σταθμη δεν τηρηθηκε αφου συμφωνα με την αδεια ειχα μονο ισογειο...

 

Με προβλημάτιζε πάρα πολύ έντονα, αλλά επειδή κουράστηκα να προβληματίζομαι, έχω πάρει τις αποφάσεις μου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, να ρωτήσω την γνώμη σας για το ακόλουθο θέμα: στην εγκ. 4 αρθρ. 18 τελευταία παράγραφος του (β) γράφει πως "δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση υπέρβασης του ύψους νομίμου υπογείου". Επίσης στην πρόσφατη τροποποίηση που έγινε στο  παράρτημα Α', στο (6) συντελεστής ύψους, γράφει ότι στην θέση 6(1) "αναγράφεται σε εκατοστά του μέτρου το αυθαίρετο ύψος υπεργείων κατασκευών...".

Όταν έχουμε υπόγειο κτηρίου με 10 αποθήκες-οριζόντιες ιδιοκτησίες και το ύψος του υπογείου είναι μεγαλύτερο από το προβλεπόμενο λόγω μεγαλύτερης εκσκαφής (εντός του επιτρεπομένου των 3 μ), για την διαφορά ποιό από τα ακόλουθα ισχύει:

1) Δεν απαιτείται ρύθμιση (μια και δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους αλλά μια και στο 6(1) συμπληρώνεται μόνον υπέργειο τμήμα) 

2) Ρυθμίζεται ως λοιπή παράβαση λόγω μεγαλύτερης εκσκαφής;

3) Ρυθμίζεται με εφαρμογή συντελεστή υπέρβασης ύψους για χώρους με μειωτικό συντελεστή;

 

Νομίζω ότι το δύο είναι το πιο λογικό, θα συμπλήρωνα μόνο, ότι στον αναλυτικό θα έβαζα και την διαφορά ύψους τοιχοποιίας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και το ακόλουθο: σύμφωνα με την εγκύκλιο 4/13, στις διευκρινίσεις  του άρθρου 4, αναφέρεται πως "η ενημέρωση του φακέλλου αδείας δόμησης γίνεται ανεξάρτητα του χρόνου ισχύος της, δηλαδή για όσο χρόνο υφίσταται το κτήριο. Η αλλαγή μελετών που δεν τροποποιούν το διάγραμμα δόμησης της αδείας γίνεται με ενημέρωση του φακέλλου της οποιαδήποτε χρονική στιγμή".

Μήπως επομένως στην προηγούμενη περίπτωση μπορεί να ενημερωθεί ο φάκελλος για την αλλαγή του ύψους του υπογείου οπότε να μην απαιτείται ένταξη σε ρύθμιση; Λέω τώρα... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πελάτης έχει κάνει στο υπόγειο τζάκι αλλά δε θα το χρησιμοποιήσει για κύρια χρήση, τι πρέπει να το κάνει να το γκρεμίσει? γιατί είμαι αναγκασμένη να δείξω φωτογραφίες λόγο κατασκευής παραθύρων....ή το αφήνει και απλά δεν το χρησιμοποιεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.