Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

εξώστης που 'βλέπει' σε αποκλειστική χρήση γειτονικής κατοικίας, τακτοποιειται? Ο εξώστης είναι στην οροφή υπογείου. Διαφορά ύψους κήπου-εξώστη περίπου 2 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο εξώστης βρίσκεται εντός των ορίων του δικού του οικοπέδου (ή τμήματος οικοπέδου) και δεν έχει επεκταθεί πάνω από τμήμα εδάφους της γειτονικής κατοικίας δεν βρίσκω για ποιο λόγο να μην τακτοποιείται ανεξάρτητα που "βλέπει".

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Ο εξώστης 'σκιάζει' (ας το θέσω έτσι) τον κήπο (αποκλειστική χρήση) της άλλης κατοικίας. Πρόκειται για συγκρότημα κατοικιών (ένα οικόπεδο)

Επισυνάπτω και ένα πρόχειρο σχέδιο. Ευχαριστώ!

 

bYXI2Ga.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει το Helpdesk για κάτι παρόμοιο και μου είχαν πει πως μπορεί να τακτοποιηθεί με συναίνεση του γείτονα. Εγώ νομίζω πως θα τολμούσα να το δηλώσω με συναίνεση εαν η κατοικία 2 επρόκειτο για ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία, όχι κάθετη ούτε το διπλανό οικόπεδο.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι με συναίνεση του 2 θα το προχωρούσα (τακτοποιείς την πολεοδομική αυθαιρεσία, για το αστικό κομμάτι ας βρούνε λύση)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε υπέρβαση διάστασης εξώστη (που βρίσκεται πάνω από ακάλυπτο) που οδηγεί σε αύξηση μεγαλύτερη από 10% του εμβαδού, αλλά προ του 85 που πηγαίνω με κατηγορία 3, πρέπει να έχω υπεύθυνες δηλώσεις συναίνεσης των υπόλοιπων ιδιοκτητών της οικοδομής; Οι ιδιοκτήτες είναι πάνω από 40 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την εξης περιπτωση:

ΖΑΡΝΤΙΝΙΕΡΕΣ εχουν μετρησει στον ελεγχο υπολογισμου ΕΞΩΣΤΩΝ (οποτε δεν εχω Υπερβαση δομησης εξωστων.....), αλλα τα σχεδια τις δειχνουν μη προσβασιμες

(αλλιως δεν θα ονομαζονταν ζαρντινιερες  :mrgreen: )

Στην πραξη ομως ειναι προσβασιμες (ειναι "παγκακι" του εξωστη για την ακριβεια).

 

1 λοιπη παραβαση, σωστα?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

@Lefteris

αν ο εξώστης ανήκει σε οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) δε θεωρείται κοινόχρηστος, οπότε δε θες συναίνεση

 

@clemenza

σωστά. Δε νομίζω ότι υπάρχει υπέρβαση δόμησης εξωστών (υποθέτω δεν είναι κλειστός χώρος όπως το λες). Άρα και να μην είχαν μετρήσει στον έλεγχο υπολογισμού εξωστών με λοιπή παράβαση θα πήγαινες

 

προσωπικές απόψεις πάντα

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.