Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Ενδεχομένως να μπορεί να γίνει νομιμοποίηση με διατάξεις ΝΟΚ για κλειστούς εξωτερικούς εξώστες (έρκερ)  εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις (πλάτος δρόμου τουλάχιστον 8 μ και υψομετρική διαφορά τουλάχιστον 5 μ από το πεζοδρόμιο). Βεβαίως πρώτα πρέπει να υπολογιστεί το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης για να δει ο ιδιοκτήτης αν συμφέρει να έχει το έρκερ ή αν καθαιρέσει τη τζαμαρία όπως λέει και Βασίλης παραπάνω (με τις καλησπέρες μου).

Δυστυχώς δεν είναι δυνατόν να γίνει νομιμοποίηση με ΝΟΚ, αφού βρισκόμαστε στα 4μ από το πεζοδρόμιο και ο δρόμος είναι 6μ.

Σας ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οριζόντια αυτοτελής ιδιοκτησία με δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης τμήματος του ακαλύπτου, σύμφωνα με το εργολαβικό. Για βεβαίωση 4178 πρεπει να ελέγξω και εάν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε αυτο το τμήμα του ακαλύπτου;

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας έδωσε την αποκλειστική χρήση στο διαμέρισμα; Μήπως επήλθε τροποποίηση;

Αν το διαμέρισμα έχει αποκλειστική χρήση, αυτό το δικαίωμα μεταβιβάζεται μαζί με την οριζόντια ιδιοκτησία, οπότε ελέγχεις το τμήμα αυτό για τυχόν αυθαιρεσίες, όπως θα έλεγχες ένα παρακολούθημα (πχ θέση στάθμευσης, αποθήκη υπογείου κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, αν οι εξώστες είναι άνω του 10% της επιφάνειας τους και δεν παραβιάζουν το προκήπιο , μπορείτε να μου πείτε απο που προκύπτει οτι υπολογίζονται με αναλυτικό; Δηλαδη 1 λοιπή παραβαση;

Εχω διαβάσει όλο το νομο αλλα δεν το βρίσκω κάπου καθαρα. Ειναι σε κατασκευη του 99, επι γοκ85 δηλαδη

 

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν ο εξωστης του 99 (γοκ85) που απο 19τμ αυξανεται 15% δεν ειναι επιπλεον τμ δομησης; Εννοω στον υπολογισμο του διαγραμματος που αφορα εξωστες και ημιυπαιθριους; Αυτο με προβληματιζει...

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κλειστός χώρος και υπολογίζεται με αναλυτικό. Απλά οφείλει να τακτοποιηθεί. Εξαίρεση για στεγασμένους χώρους όπως Η.Χ και κιόσκι δίνει η 5β Α. 18 που επιτρέπει επίσης τον υπολογισμό με αναλυτικό.

Γενικότερα δεν ασχολείσαι στην τακτοποίηση με τι μετρούσε στη δόμηση βάσει ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Οι Η.Χ με αναλυτικό, όχι όσοι ήταν Η.Χ και έκλεισαν αυθαίρετα. Αυτοί είναι πλέον κλειστοί χώροι και υπολογίζονται βάσει επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.