Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Οι Η.Χ με αναλυτικό, όχι όσοι ήταν Η.Χ και έκλεισαν αυθαίρετα. Αυτοί είναι πλέον κλειστοί χώροι και υπολογίζονται βάσει επιφάνειας.

Α! Αρα μονο οι ανοιχτοι. Καλα τα εκανα δηλαδη.

Σε ευχαριστώ Παύλο

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδεφλοι, οι τζαμαρίες πώς υπολογίζονται? Με αναλυτικό νοούμενοι σαν η/υ, με Υ.Δ. με τετραγωνικά, κάπως αλλιώς? Σαν κατηγορία τι θα επιλέξω, αν δεν υπολογίζονται με τετραγωνικά?

Έχω αυτή την περίπτωση στο ισόγειο. Δεξιά είναι κλασσική τζαμαρία που ακολουθεί το μπαλκόνι και αριστερά είναι μια πρόσθετη κατασκευή 1,50Χ1,20 σαν προθάλαμος στο κλιμακοστάσιο.

Ευχαριστώ!

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν μου φαίνεται ανοικτό το συγκεκριμένο. Προσωπικά θα το υπολόγιζα ως ΥΔ + ΥΚ, το συγκεκριμένο μάλλον έχει και παραβίαση Δ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι ανοιχτό. Απλά δεν μου κάνει "καρδιά" να το βάλω σαν Υ.Δ. και Υ.Κ. υπό την έννοια ότι δεν είναι κατοικήσιμος θερμαινόμενος χώρος του σπιτιού, απλά μια κλειστή τζαμαρία.

Έλεγα μήπως μπορώ να το βάλω με αναλυτικό και να το χαρακτηρίσω σαν τζαμαρία (θα βρω κάποιον πιο ορθό και αποδεκτό όρο) ώστε να μην είναι υποχρεωμένος ο πελάτης μου να τον βάζει σε Ε9 κτλ.

Αντίστοιχη περίπτωση με κλειστό μπαλκόνι με τζαμαρία πάει με Υ.Δ. και Υ.Κ.?

Link to comment
Share on other sites

Το εντελώς κλειστό μπαλκόνι επίσης θα το έβαζα ως ΥΔ + ΥΚ. Τώρα για την περίπτωση σου, εξέτασε το ενδεχόμενο μήπως υπάρχει δυνατότητα να αφαιρεθούνε κάποιες πλαγιοκαλύψεις ώστε να υπολογιστεί δυνάμει του αρ.18 παρ.5 δηλαδή ως λοιπή παράβαση βάσει αναλυτικού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άκη. Αν πάει πράγματι σαν αναλυτικός τι κατηγορία μπορώ να το βάλω? Μπορώ να κάνω τικ στις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις σε φύλλο καταγραφής με κατηγορία 3?

Αν μπει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής τι κατηγορία πρέπει να έχει?

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να  είμαι της άποψης ότι καλύτερα να μπει ως ΚΛΕΙΣΤΟΣ χώρος με ΥΔ + ΥΚ συν την παραβίαση Δ αν πράγματι υφίσταται. Όσο για τα άλλα περί Ε9 πες του ας πρόσεχε να μην το έκανε. Ίσα-ίσα πες του ότι με το 'σωστό' Ε9 παίρνει και την ανάλογη παλαιότητα και το θέμα κλείνει εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει πράγματι σαν αναλυτικός τι κατηγορία μπορώ να το βάλω? Μπορώ να κάνω τικ στις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις σε φύλλο καταγραφής με κατηγορία 3?

Αν μπει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής τι κατηγορία πρέπει να έχει?

Σε όσα σωστά αναφέρει παραπάνω ο Άκης, οι αυθαίρετοι χώροι είναι κλειστοί και θα χρεωθούν με Υ.Δ +ΥΚ και ίσως υπάρχει και παραβίαση πρασιάς. Από τη φωτογραφία δεν μπορούμε να κρίνουμε αν υπάρχει πρασιά. Αυτό το ξέρεις εσύ. Πάντως η αυθαιρεσία φαίνεται να είναι καθαρά πίσω από το δρόμο οπότε θεωρούμε ότι τακτοποιείται. 

Επειδή το πιθανότερο είναι να μην βρεις αποδεικτικό παλαιότητας (π.χ αεροφωτογραφία), μετά την αποτύπωση τους δίνεις τις επιφάνειες και αλλάζουν το Ε9 σύμφωνα με την νεώτερη αποτύπωση και τη σωστή παλαιότητα. 

Τώρα, αν θέλουν να παίζουν με τις κατασκευές, βγάζοντας υαλοπετάσματα για να γλυτώσουν σήμερα ένα μέρος του προστίμου (αφού το σπίτι έχει και άλλες αυθαιρεσίες-σοφίτα) ενημέρωσε τους να γνωρίζουν ότι μετά που θα τα επανατοποθετήσουν η κατασκευή θα είναι και πάλι αυθαίρετη. 

Link to comment
Share on other sites

παντως,

 

αν κρινω απο τις μετωπες των μπαλκονιων

και την υπολοιπη κατασκευη της οικοδομης....

 

σαν πολυ "νεωτερη"  φανταζει αυτη η κατασκευη...

 

 

δεν το εχει ουτε στο Ε9

 

αρα

 

κανε μια βολτα στο γκουγκλ στριιτ...

Link to comment
Share on other sites

Το κτήριο κατασκευάστηκε το 1972 σαν ισόγειο και 1ος όροφος. Το 1997 βγήκε άδεια για στέγη και το 2000 νομιμοποιήθηκε για σοφίτα. Πράγματι οι τζαμαρίες είναι μεταγενέστερες αλλά πριν το 2011, περίπου 2009 κατασκευάστηκαν. Φαίνονται και στο street view.

Εχω αλλαγή χρήσης, Κατηγορία 3, Υ.Δ. λεβητοστάσιο, όλα προ του 1983, ίσως και πριν το 1975. Μένει να δω πώς θα αντιμετωπίσω τις τζαμαρίες. Η χρήση του κτηρίου είναι κατοικίες και αποθήκη κατοικίας (ενα τμήμα στο ισόγειο).

Αν μπορέσω θέλω να πάω κατηγορία 1 ή 2 για να αποφύγω να ανεβάσω πολλά σχέδια. Αν ήταν κατασκευασμένη απο τούβλα, σκυρόδεμα κτλ δεν θα υπήρχε θέμα για το πως θα το αντιμετώπιζα. Απλά μου κάθεται κάπως να τραβήξει αυτή η κατασκευή Υ.Δ. και Υ.Κ.

Το πρόστιμο δεν έχει μεγάλες διαφορές έτσι κι αλλιώς. Προκήπιο δεν υπάρχει. Απόσταση Δ παραβιάζεται αν θεωρηθούν επιφάνειες που μετράνε στη δόμηση.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.