Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Διακινδινέυω την απάντηση ότι ο ΓΟΚ , η ο ΝΟΚ δεν είναι γενικά  "όροι και περιορισμοί δόμησης " μιας περιοχής .

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεχνάτε τον ίδιο το νόμο :

 

Άρθρο 8

... Η αναστολή ή και η εξαίρεση από την κατεδάφιση, κατά τις διατάξεις του παρόντος,

ισχύει για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και για χρήσεις που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι 28.7.2011

καθ’ υπέρβαση [Α1] είτε των διατάξεων του ν.1577/1985 (Α΄ 210) [Α2] είτε της οικοδομικής άδειας [Α3] είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου [Β] είτε χωρίς οικοδομική άδεια ...

 

Όταν μιλάει για ορισμό κατά ΝΟΚ δεν αναφέρεται στο απόλυτο μέγεθος του 1,20 μ. αλλά σε ορισμό με εκάστοτε "Ηυπ." γενικά.

Αυτό γιατί, ήδη στις Τ.Ο. του ΝΟΚ (όπως ανέφερα παραπάνω) αντικαθιστά το 1,2 με 0,8 ή και τίποτε σε εκτός σχεδίου ή εντός οικισμών περιπτώσεις υπογείων.

Ανάλογα, το γενικό αυτό ύψος θα αλλάζει και στις περιπτώσεις εφαρμογής παλαιότερων κανονισμών ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dim84

Οχι μόνο τους εξώστες που έκλεισαν, αλλά όλες τις αυθαίρετες κατασκευές (πχ μεταλλικές "ντουλάπες", σκίαστρα, πέργκολες ).

 

Έχω κάτι απλώστρες μεταλλικές χρώματος ασημί.....μπορώ να τις τακτοποιήσω με τον 4178? :mrgreen:

 

Ουφφφφ και ακόμα είμαι στη μέση του θέματος (σελ 9) και τα έχω πάρει στο κρανίο με τους κ@λονομους που βγάζουν!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Όταν μιλάει για ορισμό κατά ΝΟΚ δεν αναφέρεται στο απόλυτο μέγεθος του 1,20 μ. αλλά σε ορισμό με εκάστοτε "Ηυπ." γενικά.

 

Αν θέλεις το εξηγείς λίγο ακόμα ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι φιλε.

Διοτι το 1.5μ δεν προβλεποταν απο την ΟΑ. (ΟΑ του 2001)

Η ΟΑ ειχε το υπογειο στο 1.2μ.

Το ίδιο λέμε!!! ΕΑΝ το είχε όμως στο 1.50 η ο.α. ...αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

87.   Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή δεν υπερβαίνει την απόσταση 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

Το ύψος της οροφής του υπογείου ορόφου από την οριστική στάθμη του εδάφους ορίζεται γενικά. Το ελεύθερο ύψος του υπογείου προβλέπεται ανάλογα με τη χρήση του και τις ανάγκες που απορρέουν από αυτή. Κατά περιπτώσεις, κατισχύουν τα ειδικά Π.Δ. για την εκτός σχεδίου δόμηση ή τη δόμηση σε οικισμούς, με ύψος οροφής του υπογείου ορόφου από το πέριξ έδαφος όπως ορίζεται σε αυτά.

(τα κόκκινα είναι από τις Τ.Ο.).

 

Σύμφωνα με το παραπάνω, το γενικό 1,2 μέσα σε οικισμό ακολουθεί το ΠΔ των κάτω από 2000 ή σε εκτός σχεδίου το ΠΔ270 κλπ.

Το ίδιο αν εξετάζεις με ΓΟΚ85 γίνεται 1,5μ , με ΓΟΚ73 και συνεχές γίνεται 2μ. ή και μεγαλύτερο με ΓΟΚ55 ...

Αν καταφύγεις σε ΝΟΚ, τότε γίνεται 1,2 μ. (πχ. νομιμοποίηση αυθαιρέτου με παράβολο και άδεια κατά ΝΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη δυστυχώς είναι ότι, για να πάρει τον μειωτικό συντελεστή 50% ένα "υπόγειο", ανεξαρτήτως του πότε φτιάχθηκε κ.λπ., πρέπει σήμερα να βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη, δηλαδή, να μην ξεπερνάει το 1,20 μ. από το έδαφος. Αν το ξεπερνάει ή ....μπαζώνεται ή δεν παίρνει το 50%.

 

Δεν χρειάζεται τέτοιου είδους ...διερεύνηση και προβληματισμό. Είναι απλούστατο. Μας αρέσει, δεν μας αρέσει.

Βεβαίως τα πρόστιμα εκτινάσσονται στο Θεό..... Απλούστατα ούτε κι εδώ θα δούνε δηλώσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα εισαι συντηρητικος αλλα λαθος.

 

1) Κτηριο με ΟΑ, Τριωροφο + Υπογειο στο 1.5μ.

Το υπογειο γινεται κατοικια.

 

2) Το παραδειγμα που ανεφερα.

Κτηριο με ΟΑ του 2001, Διωροφο + Υπογειο στο 1.2μ

Καθαρο υψος υπογειου 2,5 βασεις της ΟΑ, εγινε 2.8μ και το Υπογειο βρισκεται στο 1.5μ πλεον ΧΩΡΙΣ να αλλαξει χρηση.

 

Τουλαχιστον στο 2 δεν μπορεις να πεςι οτι εχω ΥΥΚΧ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γνώμη μου είναι ότι η υπόγεια στάθμη είναι υπόγεια ανεξαρτήτως ξεμπαζώματος.

 

π.χ.

έστω άδεια οικοδομής με απόλυτο υψόμετρο οροφής υπογείου το +100.

Η οροφή υπογείου είναι εκεί.

Έχει ξεμπαζώσει.

Η στάθμη συνεχίζει να είναι υπόγεια.

Η αυθαιρεσία είναι το ξεμπάζωμα και αυτό πληρώνει.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να ψάχνουμε ορισμούς του ΝΟΚ ή του ΓΟΚ.

Εννοώ εν ολίγοις ότι όπως μας λέει στην αρχή η Εγκύκλιος ότι μία κατασκευή 2,10μ θα πάει ως κύριος χώρος κτλ

γιατί αυτά τα νούμερα (τα ύψη στην περίπτωση μας) είναι για νόμιμες κατασκευές,

έτσι θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπίσουμε το θέμα αυτό.

 

Με ΝΟΚ ή ΓΟΚ βλέπουμε τι είναι αυθαίρετο.

Μετά, αφού αναγνωρίσουμε τις κατασκευές ή χρήσεις που χρήζουν τακτοποίησης,

τότε είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο το πως θα "δραχμοποιήσουμε" τις αυθαιρεσίες αυτές.

 

υπάρχει άλλωστε και μία σχετική Ε/Α για τον 4014 που λέει για ξεμπαζωμένα κτλλ

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα εισαι συντηρητικος αλλα λαθος.

 

1) Κτηριο με ΟΑ, Τριωροφο + Υπογειο στο 1.5μ.

Το υπογειο γινεται κατοικια.

Θα πάει ως ΥΔΚΧ

 

2) Το παραδειγμα που ανεφερα.

Κτηριο με ΟΑ του 2001, Διωροφο + Υπογειο στο 1.2μ

Καθαρο υψος υπογειου 2,5 βασεις της ΟΑ, εγινε 2.8μ και το Υπογειο βρισκεται στο 1.5μ πλεον ΧΩΡΙΣ να αλλαξει χρηση.

Θα πάει ως "χωρίς ΥΔ" με ΥΥ

 

Τουλαχιστον στο 2 δεν μπορεις να πεςι οτι εχω ΥΥΚΧ!!!!!!!

 

Τώρα είδα το "χωρίς ν' αλλάξει χρήση"...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.