Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@letom

Μετά από ΄΄ολονύκτια'' σκεψη νομίζω πως είναι μεγάλο το ρίσκο και δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη και εξηγούμαι:

Αν μετά της 6/2/2014 της θεωρήσουν ληξιπρόθεσμες και τις κλειδώσουν τι θα γίνει;;;

Θα πρέπει να ενταχθούν εκ νέου στον 4178 και να ξαναπληρώσουν παραβολο;;;;

Θεωρώ πως πρεπει να τους ενημερώσω και ας πάρουν αυτοι το ρίσκο του τι θα πραξουν

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τις μεταφέρεις και μετά αλλά πληρώνεις παράβολο, το οποίο δεν συμψηφίζεται όμως!

 

μήπως γνωρίζετε και για τα παρακάτω:

-όταν λέμε ότι πρέπει να έχει γίνει μεταφορά δηλώσεων στον Ν4178 μέχρι 6/2/2014, σαν μεταφορά τι νοείται, ουσιαστικά μόνο η πληρωμή του αντιτίμου στο ΤΕΕ, όχι και το παράβολο?

-αν έχω κάνει λάθος στον υπολογισμό του αυθαιρέτου, το αλλάζω ή προσθέτω κάτι και μετά την πληρωμή?

 

συνεπώς απλά μεταφέρω, πληρώνω το αντίτιμο και είμαι οκ! σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώμη σας και εγώ έχω απελπιστεί με το μπάχαλο….

 

Στην 2254 απόφαση στο άρθρο 4 παρ.10 λέει:

 

« Ως ημερομηνία υπαγωγής κατά την παρ.1 του αρθ.21 του Ν.4178/13 των υπαρχουσών δηλώσεων του Ν.4014/11 λογίζεται η ημερομηνία ολοκλήρωσης της σχετικής ηλεκτρονικής αίτησης. Ειδικότερα τα στοιχεία των δηλώσεων κατά τις διατάξεις του Ν.4014/11 με ληξιπρόθεσμες οφειλές ή σε αρχική υποβολή με πληρωμένο το παράβολο μεταφέρονται υποχρεωτικά στις διατάξεις του Ν.4178/13 μέσα στο πρώτο εξάμηνο εφαρμογής του Ν.4178/13.»

 

Η ερώτηση είναι αν γίνει το αίτημα και πληρωθεί το τέλος 6-2-14 μπορεί η υπαγωγή να γίνει μετά την 7-2-14?

 

Θεωρείται ότι το τελευταίο αποτελεί «ολοκλήρωσης της σχετικής ηλεκτρονικής αίτησης» ή πρέπει να γίνει υποχρεωτικά η υπαγωγή την 7-2-14?

Link to comment
Share on other sites

@letom

Μετά από ΄΄ολονύκτια'' σκεψη νομίζω πως είναι μεγάλο το ρίσκο και δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη και εξηγούμαι:

Αν μετά της 6/2/2014 της θεωρήσουν ληξιπρόθεσμες και τις κλειδώσουν τι θα γίνει;;;

Θα πρέπει να ενταχθούν εκ νέου στον 4178 και να ξαναπληρώσουν παραβολο;;;;

Θεωρώ πως πρεπει να τους ενημερώσω και ας πάρουν αυτοι το ρίσκο του τι θα πραξουν

Μα δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι ληξιπρόθεσμες μετά την 6/2 θα κλειδωθούν ή θα αποβληθούν από το σύστημα. Λένε για προσαύξηση στις δόσεις. Αργότερα μπορεί να πουν ότι θα αποβληθούν όσοι έχουν πάνω από Χ ληξιπρόθεσμες ή όσοι έχουν έστω μία ληξιπρόθεσμη πάνω από Χ χρονικό διάστημα. Όμως για την ώρα δεν ισχύει κάποια άλλη ποινή εκτός από τις προσαυξήσεις, έτσι δεν είναι? Αν κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι άλλο ας ενημερώσει γιατί είναι κρίσιμο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυκλιο 4 αυτο το ημερομηνια λήξης 6/2/2014 και μαλιστα με bold με ανησυχει

Τους εχω ικανούς να κλειδωσουν την μεταφορα και να γινει μονοδρομος η νεα δηλωση στον 4178 με νεο παραβολο

Ειμαι απο το πρωι στην αναμονη στο τηλ. για το τεε, γιατι πιστευω πως αυτοι πρεπει να διορθωσουν τις ημερομηνιες, αλλα δεν νομιζω να καταφερω να μιλησω με καποιον.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλήσεις με κάποιον ενημέρωσε άμεσα! Έγώ έχω στείλει εμαιλ στο ΤΕΕ για το θέμα και περιμένω απάντηση. Θα ενημερώσω κι εγώ αμέσως εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Αν μετά της 6/2/2014 της θεωρήσουν ληξιπρόθεσμες και τις κλειδώσουν τι θα γίνει;;;

Θα πρέπει να ενταχθούν εκ νέου στον 4178 και να ξαναπληρώσουν παραβολο;;;;

Θεωρώ πως πρεπει να τους ενημερώσω και ας πάρουν αυτοι το ρίσκο του τι θα πραξουν

 

Δεν πρόκειται να κλειδωθούν! Προφανώς θ' αρχίσουν να μετράνε οι τόκοι! Χρήματα θέλουν και πρέπει να τα βρουν......

Είναι πρωτίστως υποχρέωση των ιδιοκτητών να γνωρίζουν τους νόμους που τους αφορούν και να ενδιαφερθούν!

 

 

μήπως γνωρίζετε και για τα παρακάτω:

-όταν λέμε ότι πρέπει να έχει γίνει μεταφορά δηλώσεων στον Ν4178 μέχρι 6/2/2014, σαν μεταφορά τι νοείται, ουσιαστικά μόνο η πληρωμή του αντιτίμου στο ΤΕΕ, όχι και το παράβολο?

-αν έχω κάνει λάθος στον υπολογισμό του αυθαιρέτου, το αλλάζω ή προσθέτω κάτι και μετά την πληρωμή?

συνεπώς απλά μεταφέρω, πληρώνω το αντίτιμο και είμαι οκ! σωστά?

 

Στις 6.2.2014 η δήλωση 4178 να είναι σε κατάσταση ΥΠΑΓΩΓΗ.

 

 

Συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώμη σας και εγώ έχω απελπιστεί με το μπάχαλο….

Στην 2254 απόφαση στο άρθρο 4 παρ.10 λέει:

« Ως ημερομηνία υπαγωγής κατά την παρ.1 του αρθ.21 του Ν.4178/13 των υπαρχουσών δηλώσεων του Ν.4014/11 λογίζεται η ημερομηνία ολοκλήρωσης της σχετικής ηλεκτρονικής αίτησης. Ειδικότερα τα στοιχεία των δηλώσεων κατά τις διατάξεις του Ν.4014/11 με ληξιπρόθεσμες οφειλές ή σε αρχική υποβολή με πληρωμένο το παράβολο μεταφέρονται υποχρεωτικά στις διατάξεις του Ν.4178/13 μέσα στο πρώτο εξάμηνο εφαρμογής του Ν.4178/13.»

Η ερώτηση είναι αν γίνει το αίτημα και πληρωθεί το τέλος 6-2-14 μπορεί η υπαγωγή να γίνει μετά την 7-2-14?

Θεωρείται ότι το τελευταίο αποτελεί «ολοκλήρωσης της σχετικής ηλεκτρονικής αίτησης» ή πρέπει να γίνει υποχρεωτικά η υπαγωγή την 7-2-14?

 

Στις 6.2.2014 η δήλωση 4178 να είναι σε κατάσταση ΥΠΑΓΩΓΗ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Μπραβο για την πολυ καλη δουλεια που κάνετε, για τις συμβουλές και την ενημέρωση!

 

Δηλωση 4014 σε αρχικη υποβολη ΑΛΛΑ εξοφλημενη και χωρις σχεδια πρέπει να μεταπηδήσει στον 4178 μέχρι τις 6-2-2014? Αν δεν γινει αυτο τι κυρώσεις υπάρχουν?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να εξοφλημένη και ταυτοχρόνως σε αρχική υποβολή;;;;;

Μήπως το συνολικό πρόστιμο απλώς είναι μικρότερο του παραβόλου, το οποίο έχει πληρωθεί;;;;;

Η δήλωση αυτή κατά την προσωπική μου άποψη ούτε καν έχει υπαχθεί στον 4014.......

Μεγάλο ρίσκο να μην την μεταφέρεις έως 6.2.2014......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.