Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

 

Διοτι απο 1/1/17 το ΤΣΜΕΔΕ δεν υπαρχει ως ταμειο, αρα πως θα παρει αποφαση το ΔΣ για παραταση μετα τις 31/12/16, αν παψει να υπαρχει?

πριν κανα μηνα  πηγε στο τσμεδε ενας πιτσιρικας που θα επιανε δουλεια και επρεπε να κανει εναρξη επαγγελματος.Τους ρωτησε μηπως να μη γραφτει στο τσμεδε καθολου γιατι του χα πει (εγω η πανεξυπνη!) οτι απο 1/1/17 δεν θα υπαρχει τσμεδε αλλα ενα ταμειο για ολους...Του ειπαν οτι δεν εχουν την παραμικρη ενημερωση και οτι σιγουρα θα υπαρχει τσμεδε τουλαχιστον 1 εξαμηνο ακομη γιατι δεν υπαρχει η παραμικρη οργανωση για ενιαιο ταμειο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι του ειπαν εγω δεν ξερω.

Εγω ξερω οτι ο Νομος οριζει, νεο ενιαιο ταμειο και καταργηση των παλιων ταμειων, απο 1/1/17.

Link to comment
Share on other sites

Η "καταργηση" δεν σημαίνει ότι εξαφανιζονται αλλα ότι οι διαδικασίες και οι μέχρι τώρα αποφάσεις του ενός περνάνε στο νέο (αν δεις το νομοσχέδιο έχει ακομα "εσωτερικα" τα διαφορετικά ταμεία ως "πρωην"). Ως εκ τουτου κανονικά τους δεσμεύει η αποφαση λοιπον (αν την παρουν). Από εκεί και πέρα αν δεν την πάρουν είναι νομίζω περισσότερο θέμα "σιγα μην ασχοληθω εγω" παρά τίποτα αλλο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι λες?

 

Εδω ακομα εκκρεμει η παραταση του 2016Α.

Τι κουβεντα να κανουμε για το 2016Β?

Η Υπουργος, με ολη την αναμπουμπουλα θα ασχοληθει με την παραταση στην πληρωμη των εισφορων μας?

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Καταρχήν το Α16 είχε πάρει με το καλημέρα 6μηνη παράταση και πήγαινε για άλλη. Το Β16 τώρα βγήκε και ζητείται σε λιγότερο από μήνα να πληρωθεί. Αν υπάρχει η στοιχειώδη λογική, κανεις δεν το ζητάει εδώ και τώρα για λόγους που έχουμε αναλύσει και γνωρίζει και ένα μικρό παιδί..

Το άλλο για ενιαίο ταμείο μην είσαι τόσο σίγουρος ότι θα γίνει μονομιάς. Δεν υπάρχει η υποδομή καν, οι πολιτικές εξελίξεις τρέχουν που όλα είναι στον αέρα και βασικότερο δεν είσαι στη Σουηδία

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο ψηφισθέν σχέδιο νόμου "Εθνικός Μηχανισµός Συντονισµού, Παρακολούθησης και Αξιολόγησης των Πολιτικών Κοινωνικής Ένταξης και Κοινωνικής Συνοχής, ρυθµίσεις για την κοινωνική αλληλεγγύη και εφαρµοστικές διατάξεις του ν. 4387/2016 (Α΄ 85) και άλλες διατάξεις", περιλαμβάνεται πληθώρα άρθρων που αφορούν το ν. 4387/2017 (άρθρα 23 μέχρι 59). Σε αυτά περιλαμβάνεται η διοικητική δομή του ΕΦΚΑ, που θα ισχύσει μέχρι να δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ο οργανισμός του ΕΦΚΑ.

 

Άρθρο 43: Περιφερειακές Υπηρεσίες του τ. Ε.Τ.Α.Α. - Τοµείς Μηχανικών και Εργοληπτών Δηµοσίων Έργων

Άρθρο 48: Κεντρικές Υπηρεσίες του τ. Ε.Τ.Α.Α

Edited by geoste
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Και εμένα μου ήρθαν τα αναδρομικά και είναι γύρω στα 350€.

 

Όμως παλαιότερα είχα  πληρώσει 500-600 ευρώ επιπλέον σε ένα ειδοποιητήριο τα οποία μετα από 2-3 μέρες τα πήραν πίσω. 

Άραγε αυτά τα χρήματα τα έχουν περιλάβει στον υπολογισμό; 

Ή μας κάνουν τα κορόιδα;

 

Θυμίζει κάτι σε κάποιον αυτό που περιγράφω;

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειχε γινει αυτο (*). Καποιοι τα πληρωσαν καποιοι οχι γιατι ξαναεκδοθηκαν χωρις αυτα.
Παρολα αυτα μπορεις να ελεγξεις στα τωρινα αναδρομικά του β'11 αναλογα με το αν τοτε ησουν ανω ή κατω 5ετιας, ανω ή κατω 35 ετων, αν ειχες ή οχι συπληρωσει την 3ετιες του νομου του '11 κ.α. αν εχει χρεωθει η σωστη διαφορα του νόμου του '11.
 

Edit: (*) Ηταν το Α'13

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.