Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Θα σου έγραφα να το ξαναδείς το ειδοποιητήριο αλλά δε θέλω να χαλάς τη ψυχολογία σου :wink: .

Έγραφε υπέρ οαεδ αναδρομικά 2011-2012.

Σε όσα εξάμηνα κάποιος πλήρωσε χαμηλότερες εισφορές θα του έρθουν αναδρομικά.

Ναι ακριβώς υπερ ΟΑΕΔ έγραφε σκέτο  ,απλά δεν είχε ανάλυση όπως ανέφερες προηγουμένως και όπως έχει το τωρινό ειδοποιητήριο με ολόκληρη σελίδα ,αυτό σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Georgegaleos,

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος?

Τα αναδρομικά υπέρ ΟΑΕΔ ήρθαν με το Α2016.

Τα αναδρομικά που απομένουν νομίζω είναι 7 και όχι 8.

Από Β2011 έως Β 2014...

.......

 

Το λάθος ... αν είναι λάθος ... το είδα και εδώ ....

Γιατί αναφέρει 1 (για τα του ΟΑΕΔ) και 8 (τα υπόλοιπα) ?

 

Και στο 2ο συνημμένο προκύπτει 1+8 εξάμηνα με πηγή εδώ.

post-2272-0-39876800-1481898582_thumb.jpg

post-2272-0-28876800-1481898663_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

8 χ 428,70= 3.429,60€ ?

Τι να πω ρε george, μακάρι να έχεις άδικο.

Θέλω να πιστεύω ότι το άρθρο που παραθέτεις δεν...

Προσπαθώ με την λογική να καταλάβω τι γίνεται αλλά δεν μπορώ πια...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είχαμε ενταχθεί στην χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία και δεν πληρώσαμε έγκαιρα ή και καθόλου το Α' 2016 θα έπρεπε να είχαμε βγει από την χαμηλή κατηγορία. Παρ' όλ' αυτά ήρθε και σε μας ειδοποιητήριο με 1576€, όπως και σε όσους πλήρωσαν εμπρόθεσμα. Ο λόγος μάλλον είναι ότι δεν γίνεται να σε αλλάξουν κατηγορία στο εξάμηνο, διότι για λόγους υπολογισμού της σύνταξης πρέπει να είσαι σε συγκεκριμένη κατηγορία ανά έτος. Με δεδομένο ότι η ένταξη σε χαμηλή κατηγορία λήγει πλέον με την μετάβαση στο νέο καθεστώς, θέλω να πιστέυω ότι θα μας τη χαρίσουνε και δεν θα μας στείλουν κανενα έκτακτο με τη διαφορά κατηγορίας και για Α' 2016 και για Β' 2016.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είχαμε ενταχθεί στην χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία και δεν πληρώσαμε έγκαιρα ή και καθόλου το Α' 2016 θα έπρεπε να είχαμε βγει από την χαμηλή κατηγορία. Παρ' όλ' αυτά ήρθε και σε μας ειδοποιητήριο με 1576€, όπως και σε όσους πλήρωσαν εμπρόθεσμα. Ο λόγος μάλλον είναι ότι δεν γίνεται να σε αλλάξουν κατηγορία στο εξάμηνο, διότι για λόγους υπολογισμού της σύνταξης πρέπει να είσαι σε συγκεκριμένη κατηγορία ανά έτος. Με δεδομένο ότι η ένταξη σε χαμηλή κατηγορία λήγει πλέον με την μετάβαση στο νέο καθεστώς, θέλω να πιστέυω ότι θα μας τη χαρίσουνε και δεν θα μας στείλουν κανενα έκτακτο με τη διαφορά κατηγορίας και για Α' 2016 και για Β' 2016.

Και εγώ με την σειρά μου θέλω να ρωτήσω. Έχω υπαχθεί από την 3η στην 1η ασφαλιστική κατηγοριά. Έχω πληρώσει εμπρόθεσμα και τα 3 ειδοποιητήρια του 15 και Α 16. Εαν υποθέσουμε ότι θα πληρώσω και το Β 2016 εμπρόθεσμα αλλά δεν πληρώσω την πρώτη δόση των αναδρομικών, χάνω την υπαγωγή για 2 χρόνια στην χαμηλότερη κατηγορία; Μάλλον όχι γιατί είναι άσχετο το ένα από το άλλο. Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι για μας, τους "μεγαλύτερους" συναδέλφους (άνω πενταετίας και με ειδική προσαύξηση), τα αναδρομικά παίζουν μεταξύ 348,42€ και 428,70€.

 

Η διαφορά των 80,28€ αφορά την ειδική προσαύξηση. Καλούνται να την πληρώσουν όσοι τον Ιούλιο του 2011 είχαν κλείσει τριετία στην ειδική προσαύξηση και αναγκαστικά άλλαζαν ασφαλιστική κατηγορία, με το "Νόμο της καρδιάς μας"...

 

Δηλαδή τα αναδρομικά, για κάτι ανύπαρκτο, θα τα πληρώσουμε για να πάρουμε το απόλυτο τίποτα!

 

Συνεχίζουν ακάθεκτοι. Μας θεωρούν ζώα.

 

Να περιμένουν όσοι κατέβηκαν ασφαλιστική κατηγορία, ότι κάποια στιγμή θα ζητηθούν τα "κερατιάτικα" Στρατούλη.

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος ... αν είναι λάθος ... το είδα και εδώ ....

Γιατί αναφέρει 1 (για τα του ΟΑΕΔ) και 8 (τα υπόλοιπα) ?

 

Και στο 2ο συνημμένο προκύπτει 1+8 εξάμηνα με πηγή εδώ.

 

Η αρχική απόφαση του ΤΣΜΕΔΕ (~Ιούνιος 2016) ήταν για 8 ισόποσες δόσεις, αλλά οι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ είπαν ότι αυτό είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστεί το σύνολο της οφειλής και να διαιρεθεί δια 8, οπότε αυτό που έγινε είναι ότι μαζί με το Β2016 ήρθαν τα αναδρομικά του Β2011 και θα συνεχιστεί με αυτόν τον τρόπο μέχρι το Β2014 σίγουρα (άρα 7 εξάμηνα) ενώ δεν είναι 100% σίγουρο τι θα γίνει για 2015-2016.

 

Το ποσό της αναδρομικής οφειλής κάθε εξαμήνου είναι διαφορετικό για τον καθένα (βάσει 5ετίας, 3ετίας, νέος/παλιός ασφαλισμένος, εάν έχει ή όχι ειδ. προσαύξηση) ενώ αν κάποιος έχει πληρώσει κάποιο εξάμηνο (π.χ. το Β2014) με τα ποσά που αντιστοιχούν στην υψηλότερη ασφαλιστική κατηγορία, τότε προφανώς δε θα έχει αναδρομικά για εκείνο το εξάμηνο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω μία γνώμη για τις εισφορές του Β 2016! Στις εισφορές του Α Εξαμήνου εξόφλησα τα αναδρομικά υπερ ΟΑΕΔ (όπως βγήκαν εν γενει).

Δεν έχω ενταχθεί στην μειωμένη εισφορά με αλλαγή κλίμακας το 2015, και για το Α2016 μου εμφανίστηκε το ποσό των 1919 € συμπεριλαμβανωμένων του ΟΑΕΔ - άλλαξα κλίμακα αρχές του 2016 και μπήκα στην δεύτερη.

Για το Β Εξάμηνο μου εμφανίζει και λίγο παραπάνω 1924€ και δεν καταλαβαίνω γιατί!!

Μου αυξάνει τους κλάδους της κύριας και της επικουρικής ασφάλισης κατά 200-300€ περίπου!!! Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω μία γνώμη για τις εισφορές του Β 2016! Στις εισφορές του Α Εξαμήνου εξόφλησα τα αναδρομικά υπερ ΟΑΕΔ (όπως βγήκαν εν γενει).

Δεν έχω ενταχθεί στην μειωμένη εισφορά με αλλαγή κλίμακας το 2015, και για το Α2016 μου εμφανίστηκε το ποσό των 1919 € συμπεριλαμβανωμένων του ΟΑΕΔ - άλλαξα κλίμακα αρχές του 2016 και μπήκα στην δεύτερη.

Για το Β Εξάμηνο μου εμφανίζει και λίγο παραπάνω 1924€ και δεν καταλαβαίνω γιατί!!

Μου αυξάνει τους κλάδους της κύριας και της επικουρικής ασφάλισης κατά 200-300€ περίπου!!! Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;

Τα 1924 είναι τα χρήματα που πληρώνεις για την 2η ασφαλιστική κατηγορία άνω πενταετίας....οπότε τα χρήματα που απορείς γιατί σου τα αυξάνουν....αυτό γίνεται επειδή αλλάζεις ασφαλιστική κατηγορία....Βέβαια αυτά υποτίθεται θα καταργηθούνε από 1-1-2017... Μπάχαλο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 1924 είναι τα χρήματα που πληρώνεις για την 2η ασφαλιστική κατηγορία άνω πενταετίας....οπότε τα χρήματα που απορείς γιατί σου τα αυξάνουν....αυτό γίνεται επειδή αλλάζεις ασφαλιστική κατηγορία....Βέβαια αυτά υποτίθεται θα καταργηθούνε από 1-1-2017... Μπάχαλο!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Με μπερδεύει γιατί κατηγορία άλλαξα από την αρχή του 2016! Υποτίθεται ότι και στην Α' δόση είχα ανέβει! Ανέβηκα ξανά σε ένα εξάμηνο; 

 

Υ.Γ. Βέβαια και όταν στην 3ετία ανέβηκαν οι εισφορές λόγω προϋπηρεσίας ... στο ΤΣΜΕΔΕ δεν ήξερε κανείς να μου απαντήσει (και ήμουν στο γραφείο Προϊσταμένης). Από συνάδελφο έμαθα τι συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.