Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O χαρακτηρισμός ανεπαρκείς είναι λίγος , ενδεχομένως να είναι και τίτλος τιμής για όσουν έχουν σήμερα την ευθύνη των φορολογικών στο Υπ. Οικονομικών. Εχει αρχίσει (όπως έχει αρχίσει ) η υποβολή των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, έχει αρχίσει η δημοσίευση οικονομικών καταστάσεων στο ΓΕΜΗ και στις ιστοσελίδες των κεφαλαιουχικών εταιρειών , και έρχεται μετά το πέρας της δωδεκάτης ώρας το υπουργείο να ερμηνεύσει τον φορολογικό νόμο και να ανατρέψει ,σε πολλές περιπτώσεις , τα αποτελέσματα . Η τακτική αυτή αποτελεί προσβολή στο πρόσωπο των φορολουμένων και προσβολή σε μια επαγγεματική τάξη που κυριολεκτικά μοχθεί αυτή την εποχή , ώστε να υποβληθούν εγκαιρα και σωστά οι δηλώσεις εισοδήματος.  Η προσβολή αυτή γινεται σφοδρότερη από τη στιγμή που δεν αποφασίζουν να δώσουν ένα ρεαλιστικό χρονοδιάγραμμα για την υποβολή των δηλώσεων εισοδήματος και ένα ρεαλιστικό χρονοδιάγραμμα για τη δημοσίευση των οικονομικών καταστάσεων των κεφαλαιουχικών εταιρειών και για την υποβολή των λεγόμενων "προκαταρκτικών εγγράφων" των εταιρειών αυτών . 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ:

α) Τις περνάμε ως έξοδο (στο βιβλίο εσόδων - εξόδων)? Αυτό ισχύει από το 2014 και μετά?

β) Τις περνάμε και στις ηλεκτρονικές μηνιαίες καταχωρήσεις στα Έξοδα / Δαπάνες? Αυτό ισχύει από το 2014 και μετά?

γ) Τις περνάμε και στο Ε3, σωστά?

 

Δηλαδή αν εγώ πληρώνω το συνολικό ποσό του ΤΣΜΕΔΕ τέλος Δεκεμβρίου του 2015, θα το καταχωρίσω και στο βιβλίο εσόδων - εξόδων και στη ΜΥΦ το Δεκέμβριο? και πού?

Edited by sga
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ:

α) Τις περνάμε ως έξοδο (στο βιβλίο εσόδων - εξόδων)? Αυτό ισχύει από το 2014 και μετά? ΑΠΟ ΤΟ 2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.

β) Τις περνάμε και στις ηλεκτρονικές μηνιαίες καταχωρήσεις στα Έξοδα / Δαπάνες? Αυτό ισχύει από το 2014 και μετά? ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΜΥΦ

γ) Τις περνάμε και στο Ε3, σωστά? ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε3

 

Δηλαδή αν εγώ πληρώνω το συνολικό ποσό του ΤΣΜΕΔΕ τέλος Δεκεμβρίου του 2015, θα το καταχωρίσω και στο βιβλίο εσόδων - εξόδων και στη ΜΥΦ το Δεκέμβριο? και πού?

 

ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 31/12/2015 ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3. ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ , ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ ΕΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΣ Ε1.

Link to comment
Share on other sites

Το Β' εξάμηνο του 2014 το πλήρωσα τις πρώτες μέρες του Ιανουαρίου του 2015 επειδή δεν μου έπαιρνε το e banking τον κωδικό πληρωμής και δυστυχώς το είχα αφήσει τελευταία μέρα να το κάνω. Θα το δηλώσω ως έξοδο του 2015 ή επειδή αφορούσε εισφορές του 2014 δεν θα το δηλώσω καθόλου?Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

 

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ:

α) Τις περνάμε ως έξοδο (στο βιβλίο εσόδων - εξόδων)? Αυτό ισχύει από το 2014 και μετά? ΑΠΟ ΤΟ 2013 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.

β) Τις περνάμε και στις ηλεκτρονικές μηνιαίες καταχωρήσεις στα Έξοδα / Δαπάνες? Αυτό ισχύει από το 2014 και μετά? ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΜΥΦ

γ) Τις περνάμε και στο Ε3, σωστά? ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε3

 

Δηλαδή αν εγώ πληρώνω το συνολικό ποσό του ΤΣΜΕΔΕ τέλος Δεκεμβρίου του 2015, θα το καταχωρίσω και στο βιβλίο εσόδων - εξόδων και στη ΜΥΦ το Δεκέμβριο? και πού?

 

ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 31/12/2015 ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3. ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ , ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ ΕΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΣ Ε1.

 

αυτά που πληρώσαμε προκαταβολικά (ΟΑΕΔ κλπ) επι'τόπου στο ΤΣΜΕΔΕ για να μπουμε στην ρύθμιση περνιούνται στο εσόδων-εξόδων?

εκει που λέει χωρίς δικαίωμα εκπτωσης?

όλο το ποσό?

αυτά που θα πληρώνουμε κάθε μήνα στην ρύθμιση των 100 δ΄'οσεων? πάλι όλο το ποσό?

Link to comment
Share on other sites

Το Β' εξάμηνο του 2014 το πλήρωσα τις πρώτες μέρες του Ιανουαρίου του 2015 επειδή δεν μου έπαιρνε το e banking τον κωδικό πληρωμής και δυστυχώς το είχα αφήσει τελευταία μέρα να το κάνω. Θα το δηλώσω ως έξοδο του 2015 ή επειδή αφορούσε εισφορές του 2014 δεν θα το δηλώσω καθόλου?Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το β εξαμηνο του 2015 πληρωθηκε ττον ιανουαριο του 2016.Επισης μεχρι σημερα εχουν πληρωθει 3 δοσεις διακανονιμου που αφορουν τα ετη 2012 2013.

Θα τα βαλω στη φορολογικη μου δηλωση του 2016 αφου αφορουν εξοδα παλαιοτερων ετων?

Link to comment
Share on other sites

Το β εξαμηνο του 2015 πληρωθηκε ττον ιανουαριο του 2016.Επισης μεχρι σημερα εχουν πληρωθει 3 δοσεις διακανονιμου που αφορουν τα ετη 2012 2013.

Θα τα βαλω στη φορολογικη μου δηλωση του 2016 αφου αφορουν εξοδα παλαιοτερων ετων?

 

Οι εισφορέ των ετών 2013 και 2015 , θα περαστουν στο βιβλίο και θα εκπέσουν φορολογικά (οι εισφορές όχι οι τόκοι του διακανονιοσμού )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.