Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικονομική κρίση ή πλασματικές οικονομίες?


iovo

Recommended Posts

εγω αυτο που ξέρω είναι ότι και καλά λόγο της κρίσης η εταιρία που κάνω την πρακτική μου είπε ότι θα με σταματήσουν την δουλειά και να με πληρώνουν ενώ στα χαρτιά θα συνεχίζεται η πρακτική. αυτό που ήθελαν ήταν να καρπωθούν τα χρήματα τα οποια πέρνουν απο τον οαεδ για τον μισθό μου. μόλις είδαν ότι αντέδρασα και ότι δεν γίνεται να σταματησει η πρακτική μου και οτι τα λεφτα που πληρώνομαι τα παίρνουν πίσω πήραν την απόφαση πίσω εν μία νυκτή!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

The Five Stages of Collapse

http://cluborlov.blogspot.com/2008/02/five-stages-of-collapse.html'>http://cluborlov.blogspot.com/2008/02/five-stages-of-collapse.html

 

Τα σχόλια αναγνωστών εξίσου ενδιαφέροντα.

 

Thriving in the Age of Collapse, Part I

http://www.lifeaftertheoilcrash.net/OriginalArticles/ThrivingPartOne.html

 

Περισσότερα στο blog:

http://cluborlov.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να αναθερμάνω την συζήτηση περί οικονομικής κρίσης επισυνάπτω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που μου ήρθε με email και περιμένω τις αντιδράσεις σας.

Epeksigisi.zip

Link to comment
Share on other sites

Για να αναθερμάνω την συζήτηση περί οικονομικής κρίσης επισυνάπτω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που μου ήρθε με email και περιμένω τις αντιδράσεις σας.

Απολαυστικό και συνάμα τραγικό το κείμενο που έστειλες... Περιέχει πολλές αλήθειες που τις ξέρουμε αλλά δεν τολμάμε ούτε να τις σκεφτούμε. Είναι γνωστό ότι την καταστροφή του πολέμου διαδέχεται η ανάπτυξη, μόνο που ελπίζω να πάμε σε αυτή χωρίς το στάδιο του πολέμου.

Στα δικά μας τώρα, στο Ελλάντα δεν έχουμε βαριά βιομηχανία αλλά βιομηχανία κατάποσης καφέδων και πρακτικές τύπου ο κλέψας του κλέψαντος και γερολαδάδων όπως αναφέρθηκαν...Ακόμη, η περίπτωση των "έξυπνων" συμπολιτών μας που απλώνουν τα πόδια πέρα από το πάπλωμα θα έλεγα πως δεν αποτελεί μειοψηφία όπως αναφέρθηκε, αλλά τραγική πλειοψηφία. Σε αυτή την περίπτωση γιατί εγω, που δεν μπήκα στο χορό της Καγιέν με δανεισμένα λεφτά να πληρώσω τη μεγαλομανία του κάθε "μανωλη" συμπολίτη? Όσο για τις κρατικές εταιρίες που ξεπουλήσανε για ένα κομμάτι ψωμί, (ίσως και μισό! βλέπε ΟΤΕ), ή είναι βουτηγμένες στα χρέη, αν έφταιγαν μόνο οι διευθυντές καλά θα ήτανε. Τις τελευταίες 3 δεκαετίες ο κόσμος που έχει "βολευτεί" σε αυτές, πάντα επιβαρύνοντας τραγικά τα οικονομικά τους φταίνε. Σε μια περίοδο στο '80 όπως μου έχουνε πει η κατάσταση ήταν σε τέτοιο γελίο σημείο που δεν είχανε καρέκλες να κατσουνε οι "εργαζόμενοι" (ο θεός να τους κανει) στο δημόσιο. Και με τόσους να εργάζονται στο δημόσιο ποιος είδε χαΐρι ποτε από αυτό? Αλλά ξεφυγα πολύ :)!

Τέλος πάντων η κρίση μας επηρεάζει πιστευω για την ελλάδα στο ότι δεν μπορούμε να δανειστούμε άλλο καθως εργοστάσια βαριάς βιομηχανία (αυτοκινητοβιομηχανίες) για να κλείσουνε απλά δεν εχουμε! Οι τράπεζες που κατα ένα περίεργο τρόπο αυξαναν με περα από καθε λογική τα κερδη τους πρέπει να το πληρώσουν το μαρμαρο! Δε γινεται να δίνεις μεχρι και στα καναρίνια δάνειο για το ασπούρι τους και μετα να ζητας τα ρέστα ενω έχει φάει και τα άπειρα ας πρόσεχες!

Για την λύση δε μπορώ να μιλήσω οικονομολόγος δεν είμαι, ούτε θα θελα να είμαι, αλλά μαλλον η διοχέτευση του πακέτου των χρημάτων κατευθείαν στους πολίτες μου μοιάζει καλύτερη σαν λύση... σορρυ αν κουρασα και αν είναι λίγο κυκεωνικός ο τρόπος σκέψης μου!8-)

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έχει απολαυστική γραφή...θυμίζει Τσιφόρο.

Επί της ουσίας, δεν θα συμφωνίσω με το συμπέρασμα, αν και στην προηγούμενη κρίση του 30 ακολούθησε ένας πόλεμος, δεν νομίζω να φτάσουμε εκεί.

Το θέμα είναι, πόσο μακριά μπορεί να μας πάει το σημερινό οικονομικό μοντέλο, της συνεχούς ανάπτυξης-παραγωγής νέων και περισσοτέρων αγαθών.

Βλέπουμε τι έγινε, οι άνθρωποι για ένα τρίμηνο (προς το παρόν) αποφάσισαν ότι μπορούν να ζήσουν για λίγο ακόμα μια χαρά με το παλιό τους αυτοκίνητο-σπίτι-dvd-κλπ και πήγαμε κατά διαόλου.

Και το χειρότερο απ'όλα είναι ότι τα "κεφάλια" προσπαθούν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν ελεγχόμενη την κρίση, όχι γιατί κόπτωνται για εμάς, αλλά απλά φοβούνται μην κλιμακωθεί ανεξέλεγκτα και υπάρξει ανατροπή του σημερινού status-qvo.

Υπο αυτή την έννοια, ίσως η λύση να είναι τελικά κάποιος "πόλεμος", που θα ξεκινήσει όμως από άλλους (εμάς), και με διαφορετικό στόχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.