Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Πατάς επεξεργασία δηλώσεων και ξαναπατάς υποβολή. Σε βγάζει σε νέα φόρμα. Δεν υπέβαλλα δευτερο ΦΕΜ αλλά λογικά έτσι είναι.

Επίσης για να πληρωθεί το ΦΕΜ με e-banking δεν χρειάζεται να έχει ειδική επιλογή το e-banking. Είναι κοινή για τις βεβαιωμένες οφειλές εκτός ρύθμισης.

Εεεε τώρα τι να σου πω????? Απο το πρωί έσπαγα το κεφάλι μου!!!!! Όταν έχεις και νεύρα δεν βλέπεις το αυτονόητο. Τελικά έχεις δίκιο. Πάτησα υποβολή και όλα ΟΚ..Μου άνοιξε καινούργια φόρμα.Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, την κατάθεση αμοιβής στην τράπεζα την χρειαζόμαστε πλέον ? Αφού έχει καταργηθεί και το ΤΕΕ. Δηλαδή σε πολεοδομία ή στον 4178 αν κάνω μία απλή μεταφορά ποσού μέσω ebanking είμαι καλυμμένος ?

Link to comment
Share on other sites

Για 4178 δεν χρειάζεται κατάθεση (αφού δεν υπάρχει κανένας να το ζητήσει). Οι ΥΔΟΜ βεβαια τη ζητάνε ακόμα αλλά που θα πάει θα αλλάξει και αυτό.

Το θέμα μας με το ΦΕΜ είναι να δούμε πως θα το αντιμετωπίσουν οι ΥΔΟΜ. Θα το δεχτούν ή θα περιμένουν πάλι εγκύκλιο...;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε πολεοδομία ή στον 4178 αν κάνω μία απλή μεταφορά ποσού μέσω ebanking είμαι καλυμμένος ?

μα τι λέτε τώρα? η κατάθεση της αμοιβής πρέπει να είναι από τον πελάτη στο μηχανικό! οχι απλά μια κατάθεση. Άλλωστε, για αμοιβές πάνω από 1500€ (νομίζω) είναι υποχρεωτική η πληρωμή μέσω τραπέζης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ιδιωτης.

Ειναι ελ. Επαγγελματιας, δηλαδη ατομικη επιχειρηση.

Μια χαρα μπορει να κανει παρακρατηση.

Πλεον νομιζω γινεται και μεσω του taxis.

Προσοχη διοτι η παρακρατηση γινεται μεχρι τις 20 του επομενου μηνα απο οταν κοπει το ΤΠΥ (αν θυμαμαι καλα)

Η παρακράτηση γίνεται μέχρι τις 20 του επόμενου μονού μήνα ανα δίμηνο.Δηλαδή τον 3ο,τον 5ο,τον 7ο κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ιδιωτης.

Ειναι ελ. Επαγγελματιας, δηλαδη ατομικη επιχειρηση.

Μια χαρα μπορει να κανει παρακρατηση.

Πλεον νομιζω γινεται και μεσω του taxis.

Προσοχη διοτι η παρακρατηση γινεται μεχρι τις 20 του επομενου μηνα απο οταν κοπει το ΤΠΥ (αν θυμαμαι καλα)

 

Εφόσον ο αντισυμβαλλόμενος (ο πελάτης δηλαδή) είναι επιχείρηση-επαγγελματίας-υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών υπάρχει η υποχρεωση είτε προκαταβλητέου φόρου (άρθρο 69 του Ν 4172/2013)  και αν δεν συντρέχει λόγος προκαταβολητέου φόρου , τότε θα διενεργηθεί παρακράτηση 20% σύμφωνα με το άρθρο 64 του ίδιου νόμου.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

μα τι λέτε τώρα? η κατάθεση της αμοιβής πρέπει να είναι από τον πελάτη στο μηχανικό! οχι απλά μια κατάθεση. Άλλωστε, για αμοιβές πάνω από 1500€ (νομίζω) είναι υποχρεωτική η πληρωμή μέσω τραπέζης.

 

Δεν διαφωνώ. Αλλά γιατί να μην μπορεί ο πελάτης να το κάνει ηλεκτρονικά ? Δεν υπάρχει η επιλογή πληρωμής αμοιβής μηχανικού στο ebanking. Αναγκαστικά πρέπει να περιμένει στις ουρές με τις ώρες και στην ΕΤΕ έχει πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται ηλεκτρονικά. Δεν χρειάζεται να υπάρχει ειδική κατηγορία πληρωμής αμοιβής μηχανικού. Μπορεί ο πελάτης να κάνει μέσω ebanking κατάθεση την αμοιβή στο λογαριασμό του μηχανικού με έμβασμα. Όπως γίνονται και οι πληρωμές των αγορών στα διάφορα e-shops.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.