Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

συγνωμη που ρωταω αλλα εχω χασει επεισοδια.πλεον η πληρωμη ΦΕΜ γινεται μονο ηλεκτρονικα στην τραπεζα?εκδιδουμε δηλαδη καποιο χαρτι απο τη ΓΓΠΣ και παμε απευθειας τραπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω για την δυνατότητα υποβολής ΦΕΜ ηλεκτρονικά πήγα χθές στη ΔΟΥ με το έντυπο υπολογισμού ΦΕΜ ,όπως 

κάναμε παλαιότερα, μού το θεωρήσανε  (χωρίς στρογγυλή σφραγίδα) και μου έδωσαν ένα λευκό έντυπο ταυτότητας πληρωμής (γιά πληρωμή ΦΕΜ 100,00€).

Το πλήρωσα αυθημερόν στην τράπεζα και μετά την 12η νυκτερινή στο λογαριασμό μου στο taxis μου έβγαζε χρέος  100,73 €.

Προφανώς δεν είχε ενημερωθεί το taxis για την εξώφληση.

Στο έντυπο ταυτότητας πληρωμής δεν υπήρχε πουθενά στοιχεία ταυτοποίηση του πελάτη.Σε παρατήρησή μου για αυτό ,υποσχέθηκαν να το συζητήσουν και πιθανόν να βάζουν την σφραγίδα στοιχείων έργου , που έβαζαν στο παλαιό διπλότυπο πληρωμής ΦΕΜ.

Δεν με ενημέρωσαν για  την δυνατότητα υποβολής ΦΕΜ ηλεκτρονικά  από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σήμερα εμφανίζεται στο taxisnet οφειλή 8,06 ευρώ (προσαύξηση 0.06€) από το ΦΕΜ που κατέβαλλα προχθές. Το πλήρωσα μέσω e-banking εμπρόθεσμα αλλά μάλλον δεν ενημερώθηκε η ΔΟΥ?

Αρχίσαν τα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι η γνωστή καθυστέρηση ενημέρωσης του taxis για πληρωμές μέσω τραπεζών (στο γκισέ ή με e-banking).

 

Πρόβλημα είναι άμα χρειαστεί να πάρεις μία φορολογική ενημερότητα ενώ φαίνεται ότι χρωστάς.

Θα πρέπει να πας από την ΔΟΥ κτλ... Αυτό είναι θέμα.

Προπαντός τώρα που θα γίνουν (ή έγιναν) οι ενημερότητες δίμηνες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, θα ενημερωθεί αυτόματα το σύστημα ή θα πρέπει να τρέχω με τα αποδεικτικά κατάθεσης ή πληρωμής στη ΔΟΥ για να το αποδείξω; είναι θέμα, προφανώς θα έχω νεότερα τις επόμενες μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.