Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

να θέσω ένα παράδειγμα χωρίς αναγκαστικά να υποστηρίζω ότι έχω δίκιο:

 

κατάθεση αμοιβής από τον πελάτη στις 30 Ιουνίου με κατάθεση στην τράπεζα. Το νωρίτερο που μπορούμε να ενημερωθούμε για την κατάθεση (και συνεπώς να κόψουμε ΑΠΥ ή ΤΠΥ) είναι η επόμενη μέρα (1 Ιουλίου). Θεωρητικά δηλαδή έχουμε λάβει χρήματα εντός του δευτέρου τριμήνου και θα έπρεπε να αποδώσουμε ΦΠΑ τέλος Ιουλίου αλλά κόβουμε (νόμιμα για μένα) απόδειξη την 1η Ιουλίου και θα αποδώσουμε ΦΠΑ τέλος Οκτωβρίου.

 

Τώρα οι 15 ημέρες βέβαια είναι αρκετές και το ιδανικό θα ήταν να αποφευχθούν είναι η αλήθεια...

 

edit: george μαζί γράφαμε δεν έχω δει αυτό που ανέβασες, αλλά μου φαίνεται εκεί είναι η απάντηση

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ φίλε μου 

ο συν/φος πλήρωσε ήδη ΦΕΜ (χθες)

είναι δυνατόν να ισχυρισθεί ότι δεν έπρεπε

να κόψει και χθες-που έλαβε γνώση την απόδειξη!

 

υ.γ δηλ συζητάμε τώρα τα αυτονόητα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνούμε για τη γενική περίπτωση, ούτε λέω να γίνει ο κανόνας. Αν τώρα κάποιος είναι σε όλα του τυπικότατος και κόψει και ένα ΤΠΥ 15 ημέρες μετά (επειδή αμέλησε), δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι δε θα τον εκτελέσουν κιόλας   ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω μόνο ότι μου έτυχε το 2002

να μπει στο γραφείο μου  το ΣΔΟΕ ενώ έφευγε πελάτης μου

 

του είχα κάνει μια αποτύπωση καταστήματος του πήρα 120€

και του είχα δώσει μια πρόχειρη ΑΠΥ

 

ΣΔΟΕ που είναι η ΑΠΥ 

Να του έκοψα μια πρόχειρη την άλλη θα την έκοβα αργότερα

βιάζομαι  και έπρεπε να βρω το επίσημο κλπ

 

1380€ πρόστιμο 

Πλήρωσα αυθημερόν τα μισά

(δηλ τελικά με "βίασαν αυτοί") 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω μόνο ότι μου έτυχε το 2002

να μπει στο γραφείο μου  το ΣΔΟΕ ενώ έφευγε πελάτης μου

 

του είχα κάνει μια αποτύπωση καταστήματος του πήρα 120€

και του είχα δώσει μια πρόχειρη ΑΠΥ

 

ΣΔΟΕ που είναι η ΑΠΥ 

Να του έκοψα μια πρόχειρη την άλλη θα την έκοβα αργότερα

βιάζομαι  και έπρεπε να βρω το επίσημο κλπ

 

1380€ πρόστιμο 

Πλήρωσα αυθημερόν τα μισά

(δηλ τελικά με "βίασαν αυτοί") 

 

 

Eναι διαφορετικα πλεον αυτά στο χρονο τιμολόγησης , από 01-01-2015 και παντα με βαση το Ν 4308/1014 .

Link to comment
Share on other sites

Ξερω θα γίνω γραφικός, αλλά αυτά τα φεμ τα πληρώνω μια στο τοσο που ξεχνάω τη διαδικασία.

 

Μπαίνω ταξις, πηγαινω στην εφαρμογή. Παταω "υποβολή". Βάζω στη 1η σελιδα το ΑΦΜ του πελάτη και κάνω κλικ στη 2η. Επιστρέφω στη 1η σελιδα και βλέπω στα κιτρινα πεδία να βγαζει το ονοματεπώνυμο και τη ΔΟΥ, σωστά;

 

Επειτα πηγαινω 2η σελιδα, βαζω αμοιβή στο λευκο, υπολογίζει το συστημα το ποσο στα κιτρινα πεδία, βάζω εργασία, τ.μ., δ/νση κτλ και τέλος;

Link to comment
Share on other sites

σωστά, υποβολή - εντολή πληρωμής - τράπεζα, προσοχή απλά γιατί αν υποβάλεις πρέπει να πληρώσεις την επόμενη εργάσιμη, αλλιώς πρόστιμο  :shock:  :evil:  (κοινώς υποβάλλουμε το βράδυ μετά τις 12 ή το πρωί και πάμε την ίδια μέρα τράπεζα)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

το θυμάμαι διότι...επαθα κι εμαθα στο 1ο που ειχα υποβαλλει ηλεκτρονικά. Τι να πεις.

Επισης καλο είναι να εκδιδουμε μια ενημερότητα γιατι κανει να φανεί 2-3 μερες απ οσο θυμαμαι στο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς αν υποβάλω αύριο το πρωί (π.χ. 8:00), θα πάρω την ταυτότητα πληρωμής σε .pdf?

Το εκτυπώνω και πάω κατευθείαν στην τράπεζα με τα χρήματα στο χέρι?

Δεν θέλω να πληρώσω ηλεκτρονικά μήπως δεν υπάρχει άμεση ενημέρωση (όπως είναι τώρα οι τράπεζες).Θέλω να έχω ένα χαρτί ότι τα πλήρωσα.

Επειδή κάνω πρώτη φορά τη διαδικασία, θέλω να ξέρω αν εκτυπώνω κάποιο έγγραφο ή αν πρέπει να σημειώσω από μόνος μου την ταυτότητα οφειλής.

Η τράπεζα δηλαδή περιμένει κάποιο ειδικό φύλλο για να με εξυπηρετήσει ή της αρκεί μόνο ένας αριθμός (ταυτότητα οφειλής)?

Link to comment
Share on other sites

Να την κανεις ηλεκτρoνικα την πληρωμη.

Το μεσημερι ενημερωνεται το συστημα.

Οτι χαρτι και να παρεις απο την τραπεζα, για την ΥΔΟΜ θελεις τη βεβαιωση που βγαζει το taxis.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.