Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Εδω http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=%2B5RRfmRv3cA%3D&tabid=785&language=el-GR

Αρθρο 3 

Δηλώσεις με πληρωμή παραβόλου που θα πραγματοποιηθεί από 8/8/2014 μέχρι και 6/2/2015 εντάσσονται στην περίπτωση της παρ 2γ του άρθρου 21 του ν. 4178/2013 και παρέχονται οι εξής τρόποι εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου:

i) Εφάπαξ εξόφληση ..... έως και την 9/2/2015.

ii) Εξόφληση του 30% ..... έως και την 9/2/2015. Οι επόμενες προς εξόφληση δόσεις δύναται να είναι μηνιαίες ή τριμηνιαίες.

iii) 60 μηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό δόσης 50 ευρώ) με προθεσμία καταβολής των πρώτων 6 δόσεων έως και την 9/2/2015.

iv) 10 εξαμηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό δόσης 300 ευρώ) με προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης έως και την 9/2/2015. 

και μετα την παραταση το 2015 εγινε 2016 καταλαβαινω εγω, οποτε 9/2/16 (και οχι 10 που εγραψα παραπανω)

 

 

...σωστα...ευχαριστω.

ερωτήματα σχετικά με τα παραπάνω:

1. Λεει:..."Δηλώσεις με πληρωμή παραβόλου που θα πραγματοποιηθεί από 8/8/2014 μέχρι και 6/2/2015(2016).."

δηλαδή για να θεωρηθεί ότι κάποιος έχει υπαχθεί, αρκεί να έχει πληρώσει το παράβολο και το ανταποδοτικό...και να μην έχει κάνει τίποτα άλλο.....ακόμη και αν είναι σε κατάσταση "Σε επεξεργασία"; Δεν θα πρέπει να είναι σε κατάσταση "Υπαγωγή";

 

2. Πριν λίγες μέρες, έκανα μια δήλωση και έχω πληρώσει το παράβολο και ανταποδοτικό (όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω).

Έχω επιλέξει μηνιαίες δόσεις. Δεν είμαι όμως σε "Υπαγωγή" αλλά σε "Σε επεξεργασία".

Σύμφωνα με το νόμο θα πρέπει μέχρι 9-2-2016 να πληρώσω τις 6 πρώτες δόσεις....σωστά;

Επειδή είμαι όμως σε "Σε επεξεργασία" ...τι θα συμβεί αν δεν κάνω "Υπαγωγή" και περιμένω να δοθεί παράταση;

Ή ακόμη καλύτερα...στο ίδιο Άρθρο 3 ακριβώς παρακάτω λέει: (παράγραφος 3).. "Μέχρι και την τελευταία ημέρα των ως άνω προθεσμιών καταβολής κάθε εξαμήνου επιτρέπεται η αλλαγή του τρόπου εξόφλησης. Μετά την παρέλευση των ανωτέρω προθεσμιών καταβολής επιτρέπεται μόνο η μετάβαση σε μηνιαίες ή εξαμηνιαίες δόσεις με απώλεια του δικαιώματος έκπτωσης."

Δηλαδή μπορώ να κάνω αίτηση αλλαγής τρόπου εξόφλησης τελευταία μέρα 8-2-16 (ή 6-2-16) χωρίς να έχω προσαυξήσεις και να ενταχθώ για πληρωμή στο επόμενο εξάμηνο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η μόνη σχέση που έχω με τις δηλώσεις αυθαιρέτων είναι μια σε ολοκληρωμένη υπαγωγή στον 4014 με το πρόστιμο πληρωμένο και όλα τα αρχεία ανεβασμένα πριν την έναρξη του 4178. Αυτή αφορούσε ιδιοκτησία του πατέρα μου και γι' αυτό είχα πάρει απαλλαγή αμοιβής από το ΤΕΕ και απαλλαγή ΦΕΜ. Για να μεταφέρω τη δήλωση στον 4178 -αν και δεν υφίσταται υποχρέωση- απαιτείται κατάθεση αμοιβής;

Αν δεν μεταφέρεις μια μέρα την δήλωση στον 4178, πως θα μπορέσει μια μέρα ο πατ. σου να μετββσει??

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς θα το σκεφτόσουν αν το έβλεπες ως μια ευκαιρία ν' αποκτήσεις σημαντικά extra έσοδα!!!!

Link to comment
Share on other sites

...σωστα...ευχαριστω.

ερωτήματα σχετικά με τα παραπάνω:

1. Λεει:..."Δηλώσεις με πληρωμή παραβόλου που θα πραγματοποιηθεί από 8/8/2014 μέχρι και 6/2/2015(2016).."

δηλαδή για να θεωρηθεί ότι κάποιος έχει υπαχθεί, αρκεί να έχει πληρώσει το παράβολο και το ανταποδοτικό...και να μην έχει κάνει τίποτα άλλο.....ακόμη και αν είναι σε κατάσταση "Σε επεξεργασία"; Δεν θα πρέπει να είναι σε κατάσταση "Υπαγωγή";

 

2. Πριν λίγες μέρες, έκανα μια δήλωση και έχω πληρώσει το παράβολο και ανταποδοτικό (όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω).

Έχω επιλέξει μηνιαίες δόσεις. Δεν είμαι όμως σε "Υπαγωγή" αλλά σε "Σε επεξεργασία".

Σύμφωνα με το νόμο θα πρέπει μέχρι 9-2-2016 να πληρώσω τις 6 πρώτες δόσεις....σωστά;

Επειδή είμαι όμως σε "Σε επεξεργασία" ...τι θα συμβεί αν δεν κάνω "Υπαγωγή" και περιμένω να δοθεί παράταση;

Ή ακόμη καλύτερα...στο ίδιο Άρθρο 3 ακριβώς παρακάτω λέει: (παράγραφος 3).. "Μέχρι και την τελευταία ημέρα των ως άνω προθεσμιών καταβολής κάθε εξαμήνου επιτρέπεται η αλλαγή του τρόπου εξόφλησης. Μετά την παρέλευση των ανωτέρω προθεσμιών καταβολής επιτρέπεται μόνο η μετάβαση σε μηνιαίες ή εξαμηνιαίες δόσεις με απώλεια του δικαιώματος έκπτωσης."

Δηλαδή μπορώ να κάνω αίτηση αλλαγής τρόπου εξόφλησης τελευταία μέρα 8-2-16 (ή 6-2-16) χωρίς να έχω προσαυξήσεις και να ενταχθώ για πληρωμή στο επόμενο εξάμηνο;

το ΄σε επεξεργασια΄ δε σημαινει τιποτα, ειναι μια υποθεση εργασιας. Αν εχει πληρωθει παραβολο κ ανταποδοτικο τοτε εισαι σε αρχικη υποβολη.

Απο τη στιγμη λοιπον που πληρωθηκαν αυτα η αιτηση σου εχει 'πεσει' κ δεν εχεις να φοβασε τιποτα σχετικα με την παραταση.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να κάνω αίτηση αλλαγής τρόπου εξόφλησης τελευταία μέρα 8-2-16 (ή 6-2-16) χωρίς να έχω προσαυξήσεις και να ενταχθώ για πληρωμή στο επόμενο εξάμηνο;

 

Αιτήσεις μπορείς να κάνεις όσες θέλεις.

Αν έχει πληρωθεί το παράβολο όμως μέσα σε ένα συγκεκριμένο εξάμηνο, τότε μέσα στο ίδιο εξάμηνο (του νόμου) πρέπει να έχουν καταβληθεί και οι 6 πρώτες δόσεις.

Αλλαγή του εξαμήνου δεν μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

το ΄σε επεξεργασια΄ δε σημαινει τιποτα, ειναι μια υποθεση εργασιας. Αν εχει πληρωθει παραβολο κ ανταποδοτικο τοτε εισαι σε αρχικη υποβολη.

Απο τη στιγμη λοιπον που πληρωθηκαν αυτα η αιτηση σου εχει 'πεσει' κ δεν εχεις να φοβασε τιποτα σχετικα με την παραταση.

ο "φοβος" μου ειναι οτι αν υπαχθω...και δε μπορει να πληρωσει ο πελατης 6 δοσεις μεχρι 8-2-16...αν θα εχει "προβληματα" μετα.

 

Αιτήσεις μπορείς να κάνεις όσες θέλεις.

Αν έχει πληρωθεί το παράβολο όμως μέσα σε ένα συγκεκριμένο εξάμηνο, τότε μέσα στο ίδιο εξάμηνο (του νόμου) πρέπει να έχουν καταβληθεί και οι 6 πρώτες δόσεις.

Αλλαγή του εξαμήνου δεν μπορείς να κάνεις.

Οταν εχεις πληρωσει παραβολο και ανταποδοτικο.....αλλα δεν εχεις "πατησει" στο συστημα τον ξαναυπολογισμο...παραμενεις (τουλαχιστον ετσι παραμενει γραμμενο) σε κατασταση "Σε επεξεργασια". Αυτο τι σημαινει οτι εχεις ενταχθει στην υπαγωγη μεσα στο εξαμηνο αυτο ή δεν εχει υπαχθει;

Τελικα το ειδα οτι "μπηκε" μονο του απο επεξεργασια, σε αρχικη υπαγωγη.Αρα με εβαλε στη ρυθμιση. Μενει να δω αν θα εχει "επιπτωσεις" απο την μη πληρωμη των 6 δοσεων μεχρι τη δευτερα.

Edited by gio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.