Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν θα συμφωνήσω με τους εκλεκτούς συνομιλητές.

Από την στιγμή που δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες που επηρεάζουν δόμηση/κάλυψη/όγκο, ορθά δόθηκε η βεβαίωση και επίσης ορθά δεν έγινε καμμία αναφορά, επ'αυτής, για αυθαιρεσίες που δεν επηρεάζουν δόμηση/κάλυψη/όγκο.

Οπότε μπορεί να γίνει κανονικά η δήλωση αυθαιρέτου....

σωστά Faethon 

αυτά γράφει η βεβαίωση

 

αλλά ο νόμος είναι νόμος

δεν αναφέρει κάπου ότι δεν δηλώνονται ή 

ότι δεν επιβάλλονται πρόστιμα!!

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 σε κοινόκτητους (όπως οι όψεις δλδ;  ) ή κοινόχρηστους χώρους ή παρακολουθήματα που δεν επηρεάζουν δόμηση/καλ/όγκο  με την εγκύκλιο 3 (παράρτημα 1`, Δ )μας επιτρέπει να χορηγούμε βεβαίωση χωρίς πρόβλημα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 σε κοινόκτητους (όπως οι όψεις δλδ;  ) ή κοινόχρηστους χώρους ή παρακολουθήματα που δεν επηρεάζουν δόμηση/καλ/όγκο  με την εγκύκλιο 3 (παράρτημα 1`, Δ )μας επιτρέπει να χορηγούμε βεβαίωση χωρίς πρόβλημα...

 

πολυ σωστα εθεσες  το ερωτηματικο ...

 

κατα τα λοιπα

 

παραμενει  το ερωτημα

 

Υποχρεουται ο μηχανικος κατα την χορηγηση της ανω βεβαιωσης,  να αναγραψει την εκκρεμοτητα αυθαιρεσιων κατ. 3,  ωστε   να λαβει γνωση και ο αγοραστης????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι σε έντονο προβληματισμό.....

 

προσωπικά για βεβαιώσεις  μετράω ύψος - περίγραμμα και κοιτάω και το οικόπεδο  να είμαι στα όρια

επίσης όταν είμαι μέσα  στο 2%

 

σίγουρα από  αυτές που έχω υπογράψει διαφορές στις όψεις σίγουρα υπήρχαν, ειδικά σε κάποιες που είχαν τακτοποιημένους η/χ με 3843  είχε αλλάξει εντελώς η όψη

 

 

βασικά  επειδή απότι έχω ακταλάβει η κατ 3 και οι λοιπές παραβάσεις θα είναι και στην ταυτότητα του κτιρίου είναι πιθανό να γίνεται δήλωση για λοιπές παραβάσεις-κατ 3

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις στην βεβαίωση πως ο έλεγχος έγινε μόνο κατά δόμηση, κάλυψη, ύψος όπως ορίζει το άρθρο τάδε και η εγκύκλιος τάδε, και δεν χρειάζεται να αναφέρεις τπτ για κατηγορία 3 και αυθαίρετα σε όψεις που δεν δηλώθηκαν.

 

Αυτά για διαμέρισμα που δεν χρειάζεται να γίνει υπαγωγή. Αυτά είναι ελάχιστα. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει κανένα.

Εάν κάνεις υπαγωγή όμως τότε πρέπει να δηλωθούν όλα. Το κάλυψη , δόμηση, ύψος δεν σε καλύπτει σε αυτήν την περίπτωση.

Έτσι εάν χρειαστεί να δηλωθεί ημιυπαίθριος με 4178/2013 χρειάζεται συναίνεση!!!! για την αλλαγή της όψης του διαμερίσματος της οικοδομής, όπως και για μετατόπιση και αλλαγή διαστάσεων ανοιγμάτων στις όψεις που δεν καλύπτονται από κατηγορία 3 κλπ.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πως γίνεται να ξαναεκδόσεις βεβαίωση για μεταβίβαση με την νεώτερη ημερομηνία, αν ειναι σε οριστικη υπαγωγη όπου δεν μπορεις να αλλάξεις την ημερομηνία?

 

 

Με τον πιο απλό και σίγουρο τρόπο. Φτιάχνεις μια νέα

 

Εννοείς νέα δήλωση? και τι γινεται με τις αμοιβές?

Ευχαριστώ,

 

Link to comment
Share on other sites

θα συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη για νέα αμοιβή και νέα αυτοψία , σαν απλή βεβαίωση πλέον δεν είναι ανάγκη να την περάσεις από το σύστημα (τη νέα αμοιβή) απλά θα του κόψεις μια ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

θα συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη για νέα αμοιβή και νέα αυτοψία , σαν απλή βεβαίωση πλέον δεν είναι ανάγκη να την περάσεις από το σύστημα (τη νέα αμοιβή) απλά θα του κόψεις μια ΑΠΥ

Κατανοητο περι αμοιβής, αλλά την βεβαίωση την εκδίδω απο το συστημα του ΤΕΕ καταχωρώντας νεα δηλωση ?

 

Ευχαριστώ και sorry που σε πρηζω :confused: :?:

Link to comment
Share on other sites

PLT νέα δήλωση με μηδενικές αυθαιρεσίες, δηλαδή δεν θα συμπληρώσεις φύλλα καταγραφής κλπ. Θα σε πάει κατευθείαν σε οριστική υπαγωγή. Το γράφω για να μην μπερδευτείς επειδή απ' ό,τι φαίνεται δεν έχεις ασχοληθεί ιδιαίτερα με βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.