Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αναφέρομαι στην ανάρτηση #1067 του yian στο παρόν νήμα και όχι στο άλλο της Ιωάννας και αφορά στην επαναφορά μετά από δήλωση 4178, στην αρχικά εγκεκριμένη διαμερισμάτωση (βάσει της άδειας) θεωρώντας παράλληλα πως άλλος έκανε την δήλωση της διαμερισμάτωσης και εσύ δεν το γνωρίζεις ούτε και έχεις δυνατότητα να το μάθεις. Το θέμα με το παρακολούθημα και την λανθασμένη βεβαίωση δεν το παρακολούθησα αρκετά για να έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτητης το 1981 αγορασε διαμερισμα γ οροφου  και τμημα δ οφορου ( ενα δωματιο ) που επικοινωνουν με κυκλικη εσωτερικη σκαλα.  οπως αναφερεται στο συμβολαιο αγοραπωλησιας οπως και  στην συσταση της πολυκατοικιας..Στα σχεδια της αδειας (1978) δεν υπαρχει η εσωτερικη σκαλα. Με εμποδιζει αυτο να δωσω βεβαιωση ? Η βεβαιωση αναφερεται στην καλυψη , δομηση και υψους και συμφωνα με τον 4178 διαμερισματωση βαζω οταν εχω αλλαγη στις εγκαταστασεις .Η τρυπα που εγινε δεν μου επηρεασε τις εγκαταστασεις , ενα απλο δωματιο κοτωνας  ειναι πανω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να γίνει τακτοποίηση της αυθαιρεσίας διότι λόγω της εσωτερικής κλίμακας μεταβάλλεται η επιφάνεια της ιδιοκτησίας.

Θα δήλωνα τις εργασίες διάνοιξης της οπής με αναλυτικό προυπολογισμό και όχι με διαμερισμάτωση μιας και η παραβαση δεν αφορά ιδιοκτησίες του ίδιου ορόφου.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να γίνει τακτοποίηση της αυθαιρεσίας διότι λόγω της εσωτερικής κλίμακας μεταβάλλεται η επιφάνεια της ιδιοκτησίας.

Θα δήλωνα τις εργασίες διάνοιξης της οπής με αναλυτικό προυπολογισμό και όχι με διαμερισμάτωση μιας και η παραβαση δεν αφορά ιδιοκτησίες του ίδιου ορόφου.

 

yian,

πολυ σωστα

 

dorita,

και.....

εκεινο το δωματιακι στον  πανω οροφο

 

για δες αν φαίνεται σαν δωματιο  στην ΟΑ...

 

Διοτι, ειναι πιθανον, με  τον ιδιο ..."αστατο"... :smile:  τρόπο που εγινε η σκαλα να εγινε και το δωματιακι

 

αρα πας για  διαμερισματωση αυτου  του οροφου... ισως...

Link to comment
Share on other sites

Διοτι, ειναι πιθανον, με  τον ιδιο ..."αστατο"... :smile:  τρόπο που εγινε η σκαλα να εγινε και το δωματιακι

αρα πας για  διαμερισματωση αυτου  του οροφου... ισως...

σωστό και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Οχι φαινεται κανονικα στην αδεια και  μετρα στην δομηση δεν εχω θεμα με αυτο. Και στο Ε9 φαινεται μια η ιδιοκτησια  (γ-δ οροφος )με τα σωστα  τ.μ οπως και στο συμβολαιο και στην συσταση.

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα καθυστερημέρνα τις αναρτήσεις της προηγουμένης εβδομάδος και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στην περίπτωση που έχουμε δύο διαμερίσματα σύμφωνα με την άδεια τα οποία ενοποιήθηκαν σε ένα στην πράξη και φαίνονται ένα και στα συβόλαια: Σύμφωνα με τον Ν. 4030 όπως τροποποιήθηκε πρόσφατα, μπορεί να γίνει ενημέρωση του φακέλλου της αδείας ανεξάρτητα του χρόνου ισχύος αυτής για τροποποιήσεις μελετών που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης (άρθρο 6 πργρ. 9). Αν επομένως κατά τα λοιπά έχουμε νόμιμη κατασκευή και η ενοποίηση δεν επηρεάζει το διάγραμμα δόμησης, δεν μπορούμε να ενημερώσουμε τον φάκελλο για τις αλλαγές και να δώσουμε ακολούθως βεβαίωση;

Edited by sgp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Μου ζήτησαν μια βεβαίωση για μεταβίβαση καταστήματος! Η άδεια του καταστήματος και η κάτοψη δείχνει ισόγειο κατάστημα σε τετραόροφη οικοδομή, έμβαδόν βάση κάτοψη αδείας 95τμ με πατάρι. Το ΄86 ΄πούλησε ο ιδιοκτήτης της οικοδομής το κατάστημα αυτό στον πελάτη μου αλλά στο συμβόλαιο του '86 προσαρτήθηκε καινούργια κάτοψη υπογεγραμμένη από τους συμβαλλόμενους που δείχνει ένα τμήμα του ισογείου σε σχέση με την κάτοψη της άδειας να λείπει.

Εγώ στην αυτοψία βλέπω ότι αυτό το τμήμα του καταστήματος έχει γίνει μια ξεχωριστή είσοδος όπου οδηγεί με κυκλική σκάλα σε ένα υπόγειο κατάστημα. 

Η σύσταση της πολυκατοικίας και ο πίνακας χιλιοστών δεν άλλαξε. Επίσης στο συμβόλαιο της αγοραπωλησίας του '86 το κατάστημα δηλώνεται 75τμ ενώ εγώ το μετράω 90τμ. 

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Έλεγχο-αυτοψία για να καταγράψεις τις αυθαιρεσίες, κάνεις με τα εγκεκριμένα της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.