Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Λάθος μου Παύλο, νόμιζα ότι η αυθαίρετη χρήση έχει εγκατασταθεί στην προς εξέταση Ο.Ι.

Εάν λοιπόν το θέμα είναι ότι ο υποκείμενος όροφος κατασκευάστηκε ψηλότερα από ότι έπρεπε, θεωρώ ότι την δίνεις τη βεβαίωση αρκεί το ύψος της προς εξέτασης ιδιοκτησίας να είναι σύμφωνο με το εγκεκριμένο ύψος (όχι τη στάθμη της, το ύψος της).

 

Μόνη εξαίρεση στο παραπάνω θεωρώ πως θα ήταν αν εξετάζαμε την ιδιοκτησία του τελευταίου ορόφου.

Εκεί ενδεχόμενη υπερύψωση των υποκείμενων ορόφων μπορεί να προκαλέσει Υ.Υ. (ή και παραβίαση ιδεατού στερεού) της προς εξέταση ιδιοκτησίας.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

για να είναι ΑΝΕΚΤΕΣ οι όποιες διαφορές  αναγκαίο είναι να  είσαι και στα  3  εντάξει...

 

στην ουσία ο νομοθέτης σου αφήνει το ''περιθώριο'' να έχεις ξεφύγει  το μέγιστο στις πλευρές 2%  αλλά από την άλλη σου λέει ΟΧΙ ΣΕ όλες

 

πχ αν έχεις ενα διαμέρισμα  10  *10   και εσύ βάση ανοχων το έκανες  10,2 *10,2   =104,04    τότε έχεις ξεφύγει σε τ.μ ΑΝΩ του 2% και πας για τακτοποίηση

συμφωνω απολυτα ,το ερωτημα ειναι αν το 2% της επιφανειας ενοει στην καλυψη η συνολικα σε ολους τους οροφους ?πχ αν εχω διοροφο 10χ10 ανα οροφο κ αυτο εγινε 10,10χ10,05 δινω βεβαιωση?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το εξετάζω συνολικά σε όλους τους ορόφους της ανεξάρτητης ιδιοκτησίας.Αν π΄χ έχω διώροφη μεζονέτα με αποκλίσεις διαστασεων κάτω του 2%,οι οποίες όμως επιφέρουν αύξηση εμβαδού 1,5% σε κάθε όροφο (δηλαδή 3% συνολικά),τότε πάνε για τακτοποίηση όλα

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι νομιζω οτι η λογικη ειναι οτι κατασκευαστικα μπορεις να εχεις μια αποκκλιση του2%,ρε αδελφε εφυγαν λιγο τα καλουπια... οποτε το εμβαδο το εξεταζεις μονο για την καλυψη κ οχι για ολους τους οροφους,διοτι αν π.χ. εχω 10 οροφους μια ιδιοκτησια χωρις συσταση ,τοτε στην ουσια δεν εχω δικαιωμα αποκλισης ουτε ποντο ,καπως ετσι νομιζω οτι λειτουργει..ας τοποθετηθουν κ αλλοι συναδελφοι

 

το ιδιο θεμα  υπαρχει κ στις αποκλισεις της κατ3,αν δηλ εξεταζουμε το συνολικο εμβαδο των οροφων η την καλυψη του κτιριου.

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Θελω την γνωμη σας σε μια περίπτωση που μου έτυχε σήμερα.  Σε οροφοδιαμέρισμα πολυκατοικίας οι εξωτερικές διαστάσεις ειναι συμφωνες με τα σχεδια της Ο. Α. αλλά το κλιμακοστάσιο ενω και αυτό εχει τις σωστές εξωτερικές διαστασεις ειναι μετατοπισμένο προς μια κατέυθυνση 40 εκ.  Δίνω βεβαίωση μιας και δόμηση κάλυψη και ύψος είναι βάση αδείας ή θέλει νομιμοποίηση ως κατηγορίας 3;

Καθε γνώμη καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει γίνει συσταση ΟΙ δεν ασχολείσαι με αυθαιρεσίες των κοινοχρηστων χωρων.. οποτε προχωράς κανονικά με βεβαίωση για το διαμέρισμα εφόσον τα όρια του είναι οκ

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

 

 

Θελω την γνωμη σας σε μια περίπτωση που μου έτυχε σήμερα.  Σε οροφοδιαμέρισμα πολυκατοικίας οι εξωτερικές διαστάσεις ειναι συμφωνες με τα σχεδια της Ο. Α. αλλά το κλιμακοστάσιο ενω και αυτό εχει τις σωστές εξωτερικές διαστασεις ειναι μετατοπισμένο προς μια κατέυθυνση 40 εκ. 

Ο λόγος που ασχολήθηκες με το κλιμακοστάσιο ποιος είναι? Εφάπτεται στον τοίχο του διαμερίσματος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και πάλι.

Οπως είπα και παραπάνω η κάτοψη είναι από οροφοδιάμερισμα, οπότε οταν αλλαζει η θέση του κλιμακοσταίου έχει ως συνέπεια να αλλαζει και η κάτοψη του διαμερίσματος. Το διαμέρισμα παραμενει τα ίδια τ.μ επιφανειας αλλα το κλιμακοστάσιο αντι να ειναι στην θέση του από την εγκ. κατοψη είναι 40 εκ πιο μπροστα. (Βλεπε επισυναπτώμενο αρχείο)

post-68652-0-65403300-1423380581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κάτω αριστερά διάσταση η οποία μεγάλωσε κατά 40 εκ. λόγω της διαφορετικής θέσης κατασκευής του κλιμακοστασίου, είναι μέσα στις ανοχές του 2% που ορίζει η βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

δες και την σύσταση....

αν στην σύσταση  είναι  με τα 40 εκ  μετατόπιση......δεν έχει νόημα να το συζητάμε....

 

σε περίπτωση που και στην σύσταση να μην είναι σωστό   προσωπικά θα έλεγα  ΔΗΛΩΣΗ και όχι βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.