Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όμως από την άλλη, η παράδοση τοπογραφικού με υπογραφή και μπλε σφραγίδα στον ιδιοκτήτη σημαίνει ότι κάποιος έχει τελειώσει τη δουλειά και έχει εξοφληθεί.

Όταν δίνουμε ένα τοπογραφικό στον πελάτη μας, δεν το δίνουμε για συγκεκριμένη χρήση. Μας το αναθέτει, το εκπονούμε, πληρωνόμαστε και του το δίνουμε. Από κει και πέρα, ο πελάτης έχει δικαίωμα να το κάνει ότι θέλει και να το πάει πχ. στο δασαρχείο, να το προωθήσει για έκδοση Ε.Ε.Μ.Κ κλπ, εκτός και αν για κάποιο λόγο κάναμε συμφωνητικό, δηλώνοντας την έγγραφη αντίρρησή μας στο να μη δοθεί το σχέδιό μας χωρίς πρώτα την γραπτή μας συναίνεση και ότι σε αντίθετη περίπτωση έχουμε πρόθεση να ασκήσουμε κάθε νόμιμο δικαίωμά μας.

Εφόσον  όμως επισυνάψω για την βεβαίωση αδόμητου το τοπογραφικό του άλλου μηχανικού, μήπως πρέπει να τον έχω βάλει "συμμετέχοντα μηχανικό", όπως κάνουμε στα αυθαίρετα;

 

Επίσης κάποια ενημέρωση για το #2530;

Link to comment
Share on other sites

athanasanas

αν αναφέρεσαι σε αδόμητο τ.δ από ότι ξέρω δεν υποβάλλει κανένας

άσχετα αν ακόμη και από τον 4014 ..προβλέπεται και τ.δ και αεροφωτογραφία

(άλλα ισχύουν αν αναφέρεσαι σε ρύθμιση κλπ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Ν4178 η βεβαίωση μηχανικού σε αδόμητο γήπεδο,

συνοδεύεται και από το αντίστοιχο Τοπογραφικό.

Δεν έχω αναρτήσει μέχρι στιγμής κανένα.

Πρέπει να τσεκάρω το αντίστοιχο αρχείο κατά ΕΓΣΑ

και να τα υποβάλω;

Δεν απαιτείται υποβολή τοπογραφικού διαγράμματος για βεβαιώσεις στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ. Απαιτείται πρώτα να εκδοθεί διαπιστωτική πράξη.

 

δ. Οι ως άνω βεβαιώσεις των μηχανικών έχουν ισχύ 
δύο (2) μηνών. Πριν τη σύνταξη των συμβολαίων υπο−
βάλλονται ηλεκτρονικά στην αρμόδια για το πληροφο−
ριακό σύστημα αρχή και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό, 
που αφορά στο ακίνητο. Στα συμβόλαια προσαρτάται 
η βεβαίωση και μνημονεύεται ο μοναδικός αριθμός του 
ακινήτου. Κατά τον χρόνο ισχύος τους, δύναται να χο−
ρηγείται επικυρωμένο αντίγραφο της βεβαίωσης από 
συμβολαιογράφο. Ο μοναδικός αριθμός καταγράφεται 
στο πληροφορικό σύστημα της ταυτότητας του κτιρίου 
κατά τις διατάξεις του ν. 3843/2010, καθώς και σε όλα τα 
κεντρικά υπολογιστικά συστήματα όπως αυτά ορίζονται 
στο άρθρο 46 του παρόντος νόμου.
ε. Μετά την ενεργοποίηση της δυνατότητας του πλη−
ροφοριακού συστήματος να υποδέχεται τα τοπογρα−
φικά διαγράμματα της προηγούμενης παραγράφου, 
υποβάλλονται ηλεκτρονικά και αυτά, πριν τη σύνταξη 
των συμβολαίων, στην αρμόδια αρχή για το πληροφο−
ριακό σύστημα και προσαρτώνται στα συμβόλαια. Για 
την ενεργοποίηση της παραπάνω δυνατότητας εκδίδε−
ται διαπιστωτική απόφαση του αρμοδίου οργάνου της 
αρμόδιας αρχής.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Έχω κάνει τακτοποίηση σε ένα ακίνητο, έγινε οριστική υποβολή, εκδόθηκε βεβαίωση η οποία και δόθηκε σε συμβολαιογράφο συνοδευόμενη και από σχέδια στα οποία αναγράφεται ότι συνοδεύουν την τάδε δήλωση υπαγωγής με ηλεκτρονικό κωδικό τάδε.

Πέρασαν 2 μήνες και δεν έγινε συμβόλαιο οπότε η βεβαίωση έληξε και τώρα ζητείται νεά.

Ορίζουμε αμοιβή ξανακάνουμε αυτοψία, ανοίγουμε νέο έργο μόνο για βεβαίωση και γράφουμε στην τεχνική έκθεση ότι αφορά το ακίνητο του οποίου οι αυθαιρεσίες τακτοποιήθηκαν με την τάδε δήλωση. Ωράια ως εδώ.

Το ερώτημα είναι το εξής: Στα σχέδια πρέπει να αλλάξει ο αριθμός της δήλωσης και ο ηλεκτρονικός κωδικός και να μπεί αυτός της νέας βεβαίωσης; Εγώ θεωρώ πως όχι διότι αυτό που δηλώνουμε είναι ότι τα σχέδια συνοδεύουν τη δήλωση υπ αριθμ τάδε. Τα σχέδια αναρτώνται στη δήλωση με την οποία έγινε η υπαγωγή και όχι στην νέα που υποβλήθηκε απλά και μόνο για να βγεί βεβαίωση.

Ωστόσο ο συμβολαιογράφος πρέπει να χρησιμοποιήσει τον μοναδικό αριθμό του ακινήτου που φαίνεται στη βεβαίωση (που κολοκύθια μοναδικός είναι τελικά). Μπέρδεμα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις ότι η νέα υπαγωγή αφορά σε επανέκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης λόγω παρέλευσης 2μηνου και νομίζω ότι ο συμβολαιογράφος αναγράφει και τους δύο κωδικούς. Έχω την εντύπωση πως αυτό είχα διαβάσει μέσα στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Συμφωνώ. Κι εγώ κάπως έτσι θεωρώ ότι πρέπει να γίνει και αυτο που λες γράφω στην τεχνική έκθεση. Απλα δεν ξέρω που να το στηρίξω. Αν το βρείς κάπου γραμμένο ή αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

από τις οδηγίες ΤΕΕ

Βεβαίωση μεταβίβασης:
Αποτελεί ξεχωριστή βεβαίωση σύμφωνα με το άρθρο 3 του Ν. 4178/2013 και μπορεί να εκδοθεί από τη σελίδα «Πρόσθετα στοιχεία» ως εξής:
 Σε συνέχεια της τακτοποίησης αυθαιρέτου κατασκευής και ολοκλήρωσης της διαδικασίας
 Αυτοτελώς, εφόσον συμπληρωθούν τα στοιχεία του ακινήτου, χωρίς να δηλωθούν πολεοδομικές παραβάσεις (εφόσον δεν υπάρχουν ή έχουν τακτοποιηθεί προγενέστερα) με την επιλογή του επιθυμητού τύπου βεβαίωσης

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Για Βεβαίωση νομιμότητας ισχει και η σύσταση προ 87. δηλ. τα σχεδία της σύστασης είναι ένταξη ,της αδείας είναι αλλιώς.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση με βάση της σύστασης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.