Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εφόσον το ακίνητό σου είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία και δεν έχει αυθαιρεσίες, προσκομίζεις κανονικά την βεβαίωση. Αν θέλεις ενημερώνεις τον πελάτη και με επιπλέον αμοιβή ερευνάς την αρχική δήλωση και το ενδεχόμενο ακύρωσης της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ακίνητό σου είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία και δεν έχει αυθαιρεσίες, προσκομίζεις κανονικά την βεβαίωση. Αν θέλεις ενημερώνεις τον πελάτη και με επιπλέον αμοιβή ερευνάς την αρχική δήλωση και το ενδεχόμενο ακύρωσης της σύστασης.

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..έχει γίνει η σύσταση στην οικογενειακή πολυκατοικία και έιναι ολά καλά μεταξύ των ιδιοκτητών..αξίζει να τους μπερδέψω;

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου για το θέμα των 26 που έγιναν 22+4.

 

Ένα εμπράγματο δικαίωμα μπορεί να:

1. συσταθεί

2. μεταβιβασθεί

3. αλλοιωθεί

4. καταργηθεί.

Έννοιες του Α.Κ. και όχι της κουρούπας μου.

 

Ο νόμος λοιπόν απαιτεί βεβαίωση σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή στην οποία συστήνεται ή μεταβιβάζεται εμπράγματο δικαίωμα.

 

Ο Α λοιπόν έχει τα 26 στρέμματα. Έχει συσταθεί το εμπράγματο δικαίωμα.

Ο Β δεν έχει τίποτα και θέλει να αγοράσει 4 στρέμματα. Δεν έχει συσταθεί δλδ εμπράγματο δικαίωμα για αυτόν.

 

Η κατάτμηση και η μεταβίβαση λοιπόν των 4 στρεμμάτων υποδηλώνει:

1. αλλοίωση του εμπράγματου δικαιώματος του Α από 26 στρέμματα σε 22 στρέμματα.

2. σύσταση και μεταβίβαση στον Β των 4 στρεμμάτων.

 

Ο νόμος απαιτεί λοιπόν βεβαίωση μόνο για το "2".

 

Αυτά τα γράμματα ξέρω εγώ.

Edited by ssouanis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πολυ λογικά αυτα που λες και σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση αλλα:

 

1 και 2 θα γίνουν ταυτοχρονα με το ίδιο συμβόλαιο.

 

Αν ειχε γίνει το 1 ηδη, και τωρα είχαμε να κάνουμε το 2 μονο, θα συμφωνουσα μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο +1 για την τοποθέτηση.

 Έστω ότι είχε μια αυθαίρετη κατοικία στα 22 στρ. και μεταβιβάζει το αδόμητο των 4. στρ. Μας ενδιαφέρει τι αφήνει πίσω της η κατάτμηση-μεταβίβαση; 

Κατά τη γνώμη σου μια τέτοια αντιμετώπιση συνάδει με το πνεύμα του νομοθέτη στους 2 τελευταίους νόμους (4014&4178);

Link to comment
Share on other sites

Παύλε και thief7710,

δεν ισχυρίζομαι ότι εμένα μου είναι ευκολοχώνευτα.

 

Αλλά,

το θέμα το "εψαξα" όταν ο manolisgon ανέβασε το σχετικό έγγραφο προ ετών.

Διαβάζοντας το λοιπόν όλο

και διαβάζοντας ξανά και ξανά τον νόμο στο σημείο ενδιαφέροντος (τόσο στον 4014 όσο και στον 4178)

κατέληξα ότι αυτό λέει ο νόμος...

 

Στο παράδειγμα λοιπόν αυτό, αν υπήρχε εντός των 22 στρεμμάτων ένα κτίσμα,

και στα 4 ήταν αδόμητο,

εγώ θα έγραφα στα σχόλια μου,

ότι η βεβαίωση δίδεται για την μεταβίβαση των 4 στρεμμάτων

μετά από κατάτμηση των 26 στρεμμάτων

και στα 4 στρέμματα δεν υπάρχει κτίσμα.

Και η βεβαίωση μου θα αφορούμε τα 4 στρέμματα για τα οποία θα υπήρχε η σύσταση και μετά η μεταβίβαση του εμπράγματου δικαιώματος.

Link to comment
Share on other sites

Για τα προ του 55 απαιτείται βεβαίωση για μεταβίβαση?Σε οικόπεδο στο οποίο υπάρχει αποθήκη η οποία σύμφωνα με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και μαρτύρων προϋφίσταται του 1955, αλλά στα εξωτερικά τοιχώματα έχει αντικατασταθεί η λαμαρίνα με νέου τύπου λόγω φθορών,στις ίδιες διαστάσεις, μπορεί να δοθεί βεβαίωση,αν έχει βεβαίωση παλαιότητας από το Δήμο?

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου για το θέμα των 26 που έγιναν 22+4.

 

Ένα εμπράγματο δικαίωμα μπορεί να:

1. συσταθεί

2. μεταβιβασθεί

3. αλλοιωθεί

4. καταργηθεί.

Έννοιες του Α.Κ. και όχι της κουρούπας μου.

 

Ο νόμος λοιπόν απαιτεί βεβαίωση σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή στην οποία συστήνεται ή μεταβιβάζεται εμπράγματο δικαίωμα.

 

Ο Α λοιπόν έχει τα 26 στρέμματα. Έχει συσταθεί το εμπράγματο δικαίωμα.

Ο Β δεν έχει τίποτα και θέλει να αγοράσει 4 στρέμματα. Δεν έχει συσταθεί δλδ εμπράγματο δικαίωμα για αυτόν.

 

Η κατάτμηση και η μεταβίβαση λοιπόν των 4 στρεμμάτων υποδηλώνει:

1. αλλοίωση του εμπράγματου δικαιώματος του Α από 26 στρέμματα σε 22 στρέμματα.

2. σύσταση και μεταβίβαση στον Β των 4 στρεμμάτων.

 

Ο νόμος απαιτεί λοιπόν βεβαίωση μόνο για το "2".

 

Αυτά τα γράμματα ξέρω εγώ.

Μπορεί να είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά με βάση τα παραπάνω θα μπορούσαμε κατ' αντιστοιχία να πούμε ότι πχ. σε κτήριο με 2 ορόφους χωρίς σύσταση που ανήκουν στον ιδιοκτήτη Α, γίνεται αλλοίωση του εμπράγματου δικαιώματος από 2 ορόφους σε έναν και μετά σύσταση και μεταβίβαση του άλλου ορόφου στον ιδιοκτήτη Β, αν στον όροφο που ΔΕΝ θα μεταβιβαστεί υπάρχουν αυθαιρεσίες, εκδίδοντας βεβαίωση μόνο για τον νόμιμο όροφο που θα μεταβιβαστεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.