Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Αριθμός Δηλώσεων του Ν.4178/2013


Recommended Posts

Εγώ πάντως δεν θα κουραστώ να το ξαναγράψω.

Για να πάει μια "αποθήκη" με μειωτικό συντελεστή πρέπει να υφίσταται στο "οικόπεδο" κι άλλος κύριος χώρος, βοηθητικός του οποίου να είναι η αποθήκη. Διαφορετικά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο μειωτικός συντελεστής.

 

Κι αφήνω στην άκρη τις αστήριχτες, επικίνδυνες, ανώνυμες κ.λπ. αντίθετες διευκρινίσεις του help desk του ΥΠΕΚΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την περίμενα την τοποθέτησή σου Ιάσονα... :)

Γι αυτό και η έκφραση " ίσως"...

Η άποψή μου στηρίχθηκε στην απάντηση 39 της ΔΟΚΚ που ο συνάδελφος Pipakos είχε την ευγένεια και καλή διάθεση να μας κοινοποιήσει στο : 

 

http://www.michanikos.gr/topic/39244-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-help-desk-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD-417813/page-4

 

39) – Αυθαίρετη αποθήκη κάτω από 50τμ και πάνω από 15τμ αποτελεί το μοναδικό κτίσμα μέσα στο οικόπεδο. Μπορεί να δηλωθεί με μειωτικό συντελεστή (τροποποιημένο παράρτημα Α) ή για να γίνει αυτό είναι απαραίτητο να υπάρχει και κτίριο με κύρια χρήση εντός του οικοπέδου που να χρησιμοποιεί τη συγκεκριμένη αποθήκη ως βοηθητικό χώρο (εγκύκλιος 4)?

 

– Η αποθήκη μπορεί να δηλωθεί με μειωτικό συντελεστή καθώς το τροποποιημένο παράρτημα Α, ως μεταγενέστερο τη εγκυκλίου 4, δεν της στερεί αυτή τη δυνατότητα.

 

 

Άλλωστε το τροποποιημένο παράρτημα δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ .... και ο ΝΟΚ ναι μεν λέει  ότι  χώροι βοηθητικής χρήσης είναι αυτοί που δεν προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου (αλλά) και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς.

 

 

Στηριζόμενοι σε αυτά ίσως  να δικαιολογείται ο "χρησμός" για το μειωτικό συντελεστή σε ισόγειες αποθήκες...

Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μη τις πληρώνει ο κοσμάκης σαν βίλες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε off topic.

Διαφωνώ με τον Ιάσονα, κάνοντας την εξής σκέψη:

Ο Ιάσονας πολύ σωστά αναφέρει αυτά που λέει η πολεοδομική νομοθεσία, περί ύπαρξης κύριου χώρου για να υπάρξει κάποιος βοηθητικός του χώρος.

ΑΛΛΑ

ας μην ξεχνάμε ότι ο 4178 είναι ένας νόμος που απλά βάζει κανόνες υπολογισμού του προστίμου...

Έτσι, ενώ ένας αυθαίρετος Η/Χ έχει κάλυψη εμείς υπολογίζουμε τον Η/Χ με αναλυτικό και όχι με τον γενικό κανόνα έτσι ώστε να χρεώσουμε ΥΚ κ.λπ..

Με αυτή τη λογική λοιπόν και από τη στιγμή που ο νόμος ΔΕΝ θέτει κάποια προϋπόθεση περί ύπαρξης ΚΧ, εγώ μία ξέμπαρκη αποθήκη σε ένα οικόπεδο, θα την βάλω με μειωτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σε πολυκατοικια με οροφοδιαμερισματα χωρις συσταση μπορω να κανω μια υπαγωγη για καθε οροφο ή αναγκαστικα μια για ολη τη πολυκατοικια?

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.

Έχουμε μονοκατοικία σε οικόπεδο στο όριο του σχεδίου πόλεως.

Το 1975 αγοράζεται αγροτοτεμάχιο εκτός σχεδίου σε επαφή με το οικόπεδο

Έχουμε 2 αυθαίρετα 1 προσθήκη κατ επέκταση στην κατοικία που βρίσκεται εντός σχεδίου και 1 αποθήκη που βρίσκεται στο εκτός σχεδίου τμήμα.

Πόσες δηλώσεις κάνουμε 1 ή 2 μια για το εντός και μία για το εκτός?

Ο ιδιοκτήτης είναι ίδιος.

Σε περίπτωση που κάνουμε 1 πως δηλώνουμε το εντός και πώς το εκτός αφού η επιλογή γίνεται για το σύνολο της δήλωσης και όχι για τα φύλλα καταγραφής?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε απαντηθεί η παραπάνω ερώτηση (για γεωτεμάχιο που τέμνεται από όριο οικισμού) και αν θυμάμαι καλά πήγαιναν όλα σε μια δήλωση με χαρακτηρισμό εντός σχεδίου και περιγραφή της κατάστασης στα σχόλια.

Ρίξε μια ματιά και στο θέμα των απαντήσεων από το helpdesk, νομίζω εκεί είχε γραφεί..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα

 

έχω σε ένα ισόγειο 2 ιδιοκτησίες 30 και 40 τμ..επίσης στον όροφο έχω μία ιδιοκτησία 70 τμ. όλα είναι το ιδίου ιδιοκτήτη..

βέβαια όλα τα παραπάνω είναι σε ένα οικόπεδο όπου υπάρχουν κολλητά στα παραπάνω, ιδιοκτησίες από τα αδέρφια του. εγώ τακτοποιώ του ενός. μπορώ με μία δήλωση να τα κάνω και τα 3; 

στα συμβόλαια είναι 3 διαφορετικές ιδιοκτησίες

Link to comment
Share on other sites

όλα τα παραπάνω είναι σε ένα οικόπεδο όπου υπάρχουν κολλητά στα παραπάνω, ιδιοκτησίες από τα αδέρφια του.

 

Γενικά η απάντηση είναι ναι, αλλά με το παραπάνω τι ακριβώς εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.