Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόρεια Κορέα: Ο Κιμ Γιονγκ Ουν εκτέλεσε τους μηχανικούς του κτιρίου που κατέρρευσε


Engineer

Recommended Posts

Πάντως αυτό το είχε κάνει ο Τσαουσέσκου , μετά τους σεισμούς του Βουκουρεστίου και μάλιστα οι εδώ ΑΡΔ το θεωρούσαν και ψιλολογικό :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

alej εγώ θα το πίστευα άνετα αν δεν είχα πέσει στην ίδια παγίδα άλλες δύο φορές. Και το πρόβλημα ξέρεις ποιό είναι, οτι ναι μεν στο διαδίκτυο μεταδίδονται άπειρες τρολλιές καθημερινώς παγκοσμίως, αλλά σπάνια φτάνουν στο σημείο να αναδημοσιευτούν και να αναμεταδοθούν από διεθνή ΜΜΕ έγκυρες ιστοσελίδες εφημερίδων και μετά να τα αναπαράγουν και τα ελληνικά ΜΜΕ. Αυτό συνέβει και τις δύο φορές με παρόμοιες ειδήσεις από την Β. Κορέα.

Το κακό με την Β. Κορέα είναι οτι έχει 3 μόνο κανάλια όλα δημόσια και πλήρως ελεγχόμενα, συνήθως οι περισσότεροι που μαθαίνουν ειδήσεις για την συγκεκριμένη χώρα τις μαθαίνουν από αναδημοσιεύσεις κινέζικου μέσου που είναι φερέφωνο της Κορέας, εκεί είναι που πατάνε διάφοροι τρολλάδες από Ασία μεριά και επειδή τα μέσα που έχει η χώρα είναι πολύ λίγα δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί η εγκυρότητα της είδησης.

 

Οι βορειοκορεάτες απαγορεύεται να φύγουν εκτός της χώρας, κάποιοι ελάχιστοι το έσκασαν προς Κίνα με κίνδυνο της ζωής τους, για να πάει κάποιος δημοσιογράφος εκεί θέλει ειδική άδεια από το κράτος που κάνει αρκετούς μήνες να εκδοθεί, οπότε λοιπόν οτι και να συμβεί εκεί πέρα, και σεισμός 10R, κάλλιστα μπορεί να μην πάρουμε χαμπάρι τι έγινε εκεί από τον υπόλοιπο πλανήτη γιατί όλες οι επικοινωνίες και η μετάδοση πληροφοριών προς τα έξω είναι πολύ δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

alej εγώ θα το πίστευα άνετα αν δεν είχα πέσει στην ίδια παγίδα άλλες δύο φορές. Και το πρόβλημα ξέρεις ποιό είναι, οτι ναι μεν στο διαδίκτυο μεταδίδονται άπειρες τρολλιές καθημερινώς παγκοσμίως, αλλά σπάνια φτάνουν στο σημείο να αναδημοσιευτούν και να αναμεταδοθούν από διεθνή ΜΜΕ έγκυρες ιστοσελίδες εφημερίδων και μετά να τα αναπαράγουν και τα ελληνικά ΜΜΕ. Αυτό συνέβει και τις δύο φορές με παρόμοιες ειδήσεις από την Β. Κορέα.

Εσύ όμως, έστω κι εκ των υστέρων, αναγνώρισες το λάθος σου. 

Κάποιοι άλλοι, κατά τα λοιπά υψηλού δείκτη νοημοσύνης, ηδονίζονται με τέτοιες "ειδήσεις" και τις αναπαράγουν. Κι ακόμα χειρότερα, τις εντάσσουν και στο πολιτικό τους οπλοστάσιο επιχειρημάτων. 

 

Αλλά εγώ θα επιμείνω στο ερώτημα που έβαλα και προηγούμενα :

 

Αρκεί η επισήμανση της μη διασταύρωσης μιας "πληροφορίας" για να δημοσιεύει κάποιος, είτε είναι ΜΜΕ είτε ιστοσελίδα που διεκδικεί αναγνώριση σοβαρότητας, ό,τι γαργαλιστικό κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ?

Link to comment
Share on other sites

alej εγώ θα το πίστευα άνετα αν δεν είχα πέσει στην ίδια παγίδα άλλες δύο φορές. Και το πρόβλημα ξέρεις ποιό είναι, οτι ναι μεν στο διαδίκτυο μεταδίδονται άπειρες τρολλιές καθημερινώς παγκοσμίως, αλλά σπάνια φτάνουν στο σημείο να αναδημοσιευτούν και να αναμεταδοθούν από διεθνή ΜΜΕ έγκυρες ιστοσελίδες εφημερίδων και μετά να τα αναπαράγουν και τα ελληνικά ΜΜΕ. Αυτό συνέβει και τις δύο φορές με παρόμοιες ειδήσεις από την Β. Κορέα.

 

 

Καθόλου τυχαίο φυσικά!! Αυτό κατά την γνώμη σας δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός ότι η Νότιος Κορέα είναι σχεδόν σε εμπόλεμη κατάσταση με την Βόρειο? Ούτε ότι η Β.Κορέα είναι από τα κράτη "αγκάθι" στον Αμερικάνικο ιμπεριαλισμό?

Εγώ φυσικά δεν θα υπερασπιστώ κανένα καθεστώς Κιμ Γιούνγκ ...πως τον λένε, διότι πολύ απλά ΔΕΝ ΞΕΡΩ! 

Γιατί όμως να πιστέψω την όποια λάσπη αναπαράγεται από τα εχθρικά τους ΜΜΕ?

 

Δεν πιστεύω επίσης πάρα πολλά που "βγήκαν στην φόρα" μετά τις ανατροπές του 89-91 σχετικά με τον Τσαουσέσκου, τον Στάλιν, τους ομαδικούς τάφους κλπ κλπ "Πες-πες, κάτι θα μείνει...." Είναι η λογική που εφαρμόζουν ασύστολα τα αστικά ΜΜΕ για να καθοδηγήσουν τις μάζες ενάντια συνολικά στα κομμουνιστικά καθεστώτα καταδεικνύοντάς τα ως ανελεύθερα.

Τυχαίο? Δεν νομίζω! Από την στιγμή που τα αστικά ΜΜΕ και το κράτος με τα μονοπώλια πάνε χέρι-χέρι και αλληλοστηρίζονται!

Ο ίδιος ο αστός Σαρτζετάκης είχε παραδεχτεί ότι όλα όσα καταλόγιζαν τα ΜΜΕ και τα στημένα "ντοκυμαντέρ" τους σχετικά με "εκκαθαρίσεις" και "ομαδικούς τάφους" στην Ρουμανία στην πρώην ΕΣΣΔ και αλλού ήταν μαζική παραπλάνηση αφού πρόκειται για νεκρούς του Β' Παγκοσμίου Πολέμου και του Χίτλερ και όχι για "εσωτερικές εκκαθαρίσεις".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα να ασχοληθούμε με τις δικές μας εκτελέσεις στις φυλακές με τις αυτοδικίες που βλέπουμε καθημερινά  ,κάποιοι να παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους, καταργώντας την δικαιοσύνη και δημιουργώντας γενιές μισανθρώπων ή ζόμπι που αύριο σαν λερναία ύδρα  κόβοντας της ένα κεφάλι θα φυτρώσουν δέκα με αποτέλεσμα και άλλα παιδιά να χάσουν τους πατεράδες τους (σαν και αυτό του αστυνομικού) Αυτός που σχεδίασε και το δεύτερο θάνατο κρατούμενου δολοφόνου , αυτό ουσιαστικά θα πετύχει πέρα από την κατάργηση του ευνοούμενου κράτους μας 

Link to comment
Share on other sites

 

Αρκεί η επισήμανση της μη διασταύρωσης μιας "πληροφορίας" για να δημοσιεύει κάποιος, είτε είναι ΜΜΕ είτε ιστοσελίδα που διεκδικεί αναγνώριση σοβαρότητας, ό,τι γαργαλιστικό κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ?

 

Γενικά ακόμα και διασταυρωμένο να είναι κάτι, για εμένα δεν αρκεί η τήρηση της παραπάνω προϋπόθεσης για να δημοσιευτεί κάτι, τουλάχιστον για κάποιον ευσυνείδητο. Π.χ βλέπω στο tromaktiko τον τελευταίο καιρό που ανεβάζουν ειδήσεις με φωτογραφίες με αποκεφαλισμένους ανθρώπους, εγώ αν είχα τέτοια σελίδα στην κατοχή μου δεν 8α το έκανα. Για τους διαχειρηστές όμως ακόμα και το επιπλέον κλίκ που θα πατήσεις για να αφήσεις σχόλιο κάνοντάς τους παρατήρηση ή για να τους κράξεις, τους αρέσει διότι αυξάνουν επισκεψημότητα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.