Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμό​ς Προστίμων Αυθαιρέτων με Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς και Στατικής Επάρκειας


nisorvani

Recommended Posts

Μέχρι τότε τι λέμε στους πελάτες που ενδιαφέρονται για εφ' άπαξ κίνηση plus ενεργειακή αναβάθμιση??.....

 

υ π ο μ ο ν η

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τότε τι λέμε στους πελάτες που ενδιαφέρονται για εφ' άπαξ κίνηση plus ενεργειακή αναβάθμιση??.....

Η εκτίμηση ενός υπαλλήλου στο Helpdesk είναι πως οι δηλώσεις με εφάπαξ πληρωμές δεν δύναται να "αναβαθμιστούν ενεργειακά ή στατικά" καθώς το κομμάτι του προστίμου που συμψηφίζεται δεν μπορεί να αφαιρεθεί από τις τελευταίες δόσεις, σε αντίθεση με τις δηλώσεις που επιλέγεται σχήμα δόσεων ή το 30% του προστίμου μπροστά. Εγώ πάντως διαβάζοντας το ΦΕΚ δεν καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα. Και οι παλαιότερες πληρωμές αφαιρούνται από τις τελευταίες δόσεις αλλά και από τη συνολική εφάπαξ πληρωμή με έκπτωση 20%.

Για το υποτιθέμενο ασυμβίβαστο μηχανικού τακτοποιητή και ενεργειακού επιθεωρητή μου είπαν να ρωτήσω το ΤΕΕ :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι? Σου λένε, "ρε φίλε γλυτώνεις το 20%, μη τα θες και όλα δικά σου και γλυτώνεις και από τον συμψηφισμό. Στο τέλος τι θα μου μείνουν εμένα για τα "πράττειν άλο..." έεεε για το Πράσινο Ταμείο ήθελα να πω..."

 

Γιατί πρέπει να υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ τακτοποιητή και ενεργειακού?

 

Αφού έτσι κι αλλιώς υπάρχει ανώφλι στην αμοιβή του ενεργειακού, και αυτό το ανώφλι συμψηφίζεται, ασχέτως την αμοιβή που θα πάρει, αν είναι μεγαλύτερη (στα πιο τρελά του όνειρα, λέμε τώρα)....

 

Και κάτι άλλο.

 

Έχω βαρεθεί με τις χαζές εκτιμήσεις καρεκλοκένταυρων, πίσω από το "HelpDesk - φέξε μου και γλίστρησα..."

 

Στο εφάπαξ, η πρώτη δόση μπορεί να θεωρηθεί και τελευταία μαζί. Και αν πάμε με το γράμμα του Νόμου, μια χαρά συμψηφίζεται, ως "τελευταία" δόση....

Edited by nikoscivil
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

απο το ΥΠΕΚΑ μπορουν να σου απαντησουν για ερωτηματα οπως αν μπορω να εντάξω στην ενεργειακη αναβαθμιση διαμερισμα που εγινε το 2004 και τακτοποιησα πληρωνοντας σε δοσεις το οποιο ειναι σε οικοδομή του 2000 ?

Που μπορεις να απευθυνθεις ? (email, τηλ...)  :confused:

Link to comment
Share on other sites

.................. "HelpDesk - φέξε μου και γλίστρησα..."

 

Στο εφάπαξ, η πρώτη δόση μπορεί να θεωρηθεί και τελευταία μαζί. Και αν πάμε με το γράμμα του Νόμου, μια χαρά συμψηφίζεται, ως "τελευταία" δόση....

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε πολυκατοικία με "x" οριζόντιες ιδιοκτησίες, παρόλο που έχουμε μία δήλωση στον ν.4178/13, ο μέγιστος προυπολογισμός είναι x * 15.000€, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεστε με το εξ'οικονομω.

Στην περιπτωση που αναφερεις, αν ολο το κτηριο εμπαινε στο εξ'οικονομω, τοτε στο συνολο του, θα υπηρχε το οριο των 15.000Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.