Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη αλλαγή διαρρύθμισης - ενημέρωση φακέλου


Recommended Posts

Δείξε οτι πλησιέστερο υπάρχει στην παλαιά άδεια και το υφιστάμενο, αλλά αφού πάς για νομιμοποιήση δείξε κανονικά τις εσωτερικές αλλαγές κανονικά αφού απο την περιγραφή σου δεν νομίζω οτι είναι και τοσο τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βγάζεις άδεια αλλαγής διαρρύθμισης και πας με νομιμοποίηση; Δε λέω,το σωστό αυτό είναι αλλά θα έχεις πρόστιμα φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το κτίσμα δεν έχει πολεοδομική παράβαση ώστε να πάω για νομιμοποίηση!!!

Η άδεια που θα βγάλω θα είναι εσωτερικών διαρρυθμίσεων. Το θέμα μου είναι με τα εξωτερικά ανοίγματα που είναι διαφορετικά από τα σχέδια. Θα πρέπει να δείξω και φωτογραφίες και εκεί δημιουργείται το πρόβλημα...Αν δεν είχα τις φωτογραφίες θα ήταν ολα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να κάνεις μια νομιμοποίηση λόγω μικροπαραβάσεων (η οποία θα καλύψει τα εξωτερικά ανοίγματα) καια φού πάρεις εξαίρεση από κατεδάφιση να βάλεις την άδεια μέσα και να νομιμοποιήσεις την υπάρχουσα κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα το αναφέρω στην άδεια???? Δεν γίνεται αυτό που λες. Δεν πάω για νομιμοποίηση, αφού δεν έχω αυθαίρετο τμήμα..Αν ίσχυε η άδεια λογικά θα πήγαινα για ενημέρωση φακέλλου ή στην χειρότερη για αναθεώρηση. Τώρα όμως η άδεια έχει λήξει. Θα πάω σε λίγο από πολεοδομία να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσία δεν είναι μόνο η ύπαρξη αυθαίρετου τμήματος. Ο,τιδήποτε κάνεις διαφορετικό από την άδεια είναι αυθαίρετο. Ακόμα και αν πρόκειται για εσωτερική διαρρύθμιση. Αλλιώς δε θα χρειαζόταν άδεια για αλλαγή διαρρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σε τέτοιες περιπτώσεις δείχνω τη σημερινή κατάσταση και το πολύ πολύ να μου χρεώσει ο αρχιτέκτονας ελεγκτής μηχανικός μια έξτρα αμοιβή λόγω των αλλαγών . Εννοείται πως δεν το πάω σε καμία περίπτωση για νομιμοποίηση . Βάλε στον τίτλο σου και την αλλαγή όψεων στην χειρότερη αν σου δημιουργηθεί πρόβλημα και είσαι οκ για το 99% των πολεοδομιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.