Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη αλλαγή διαρρύθμισης - ενημέρωση φακέλου


Recommended Posts

Εχω κατασκευάσει μία οικοδομή με άδεια του 2008 και έχω κάνει αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης σε μία μεζοννέτα 3-4 ορόφου (αντι για 2 υπνοδωμάτια κάτω και 1 επάνω,έχω κάνει το αντίστροφο). Υπάρχει τρόπος να το ξεπεράσω χωρίς ανθεώρηση αδείας ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση φακέλου, εάν δεν άλλάζει καμία άλλη μελέτη, πχ. θερμομόνωση, ΕΠΑΕ λόγω αλλαγής όψεων, παθ. πυροπροστασίας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα.

Μήπως κάποιος συνάδελφος ξέρει τι αίτηση χρειάζεται για μια ενημέρωση φακέλου? Εκτός από όψεις κατόψεις τοπογραφικό και τεχνική έκθεση υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν και κάτι άλλο?

Για την ιστορία, ζητήσαμε παράταση εργασιών,έκαναν αυτοψία,είδαν διαφορετικά κάγκελα και μικρές μετατοπίσεις κάποιων παραθύρων και ζήτησαν ενημέρωση.

Η οικοδομή είναι στη Σύρο και δεν βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...

Για την ιστορία, ζητήσαμε παράταση εργασιών,έκαναν αυτοψία,είδαν διαφορετικά κάγκελα και μικρές μετατοπίσεις κάποιων παραθύρων και ζήτησαν ενημέρωση.

...

 

Με μικροδιαφορές στα κάγκελα και μικρομετατοπίσεις σε κουφώματα το κάτοψη και όψεις θα επαρκέσει, αν δεν έχει και ΕΠΑΕ για έγκριση κι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να γίνει ενημέρωση φακέλου πρέπει είναι η άδεια σε ισχύ?

 

Υπάρχει κάπου νομοθεσία που να αποσαφηνίζει το καθε ειδος οικοδομικης άδειας και για ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείται. Μπερδευτηκα με την ενημέρωση...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν είδη οικοδομικών αδειών.Η άδεια χαρακτηρίζεται από το λόγο που αιτείται στην πολεοδομία.Δηλ θες να αλλάξεις χρήση τότε είναι άδεια αλλαγής χρήσης, θες να κάνεις προσθήκη τότε είναι άδεια προσθήκης. Ο λόγος έκδοσης της αδείας τη χαρακτηρίζει. Αν θες να μάθεις περισσότερα για τις οικοδομικές άδειες δες το ΠΔ 8-7-93/ ΦΕΚ 795 Δ 13-7-1993 που αναφέρεται στον τρόπο έκδοσης οικοδομικής άδειας.( βρες το από το http://www.et.gr)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας

Εχω 2 διαμερισματα το ενα διπλα στο αλλο αδεια οικοδομης 1978,Τωρα ανακαλυψα οτι το σχεδιο κατοψης του οροφου που εχει 3 διαμερισματα και που εχει προσαρτηθει στη συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας δεν εχει κατατεθει στην πολεοδομια,Αντ αυτου υπαρχει σχεδιο με 2 διαμερισματα που δεν ισχυει,Τι πρεπει να γινει; Αν ο αλλος ιδιοκτητης δεν θελει το κοστος θα το επιβαρυνθω εξ ολοκληρου;

Link to comment
Share on other sites

xg61 αυτο το προβλημα εχω και εγω αλλα ακομα απαντηση δεν εχω παρει η τελευταια ενημερωση απο πολεοδομια ελεγε οτι πρεπει να το δηλωσω με Ν4014 η απαντηση απο Δοκκ ειναι αφου δεν επηρεαζει το ΟΛΟ εμβαδον ΟΛΗΣ της κατοψης του οροφου δωσε την βεβαιωση.....ΜΠΑΧΑΛΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.