Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη αλλαγή διαρρύθμισης - ενημέρωση φακέλου


Recommended Posts

γεγονός: σε οικοπεδο με υφισταμενο κτισμα εκδοθηκε αδεια για ανέγερση νέου κτιρίου.

 

ερώτημα: η "αποθήκη" που κτίστηκε αντί του σπιτιού προβλεπόταν από την άδεια, έστω σαν μέρος αυτής?

 

ερώτημα: το ρεύμα που λέτε οτι είχε, το είχε από πριν το παλαιό κτίσμα ή ρευματοδοτήθηκε η νέα αποθήκη? (λέμε τώρα...)

 

η "ανακαίνιση" που λέτε έγινε βάση κάποιας αδείας? ήταν μόνο εσωτερική? η αλλαγή χρήσης που έλαβε χώρα (από "αποθήκη" σε "κουζίνα") έγινε βάση αδείας?

 

για να καταλήξω, όπως τα έχετε διατυπώσει, βλακείες δεν ρωτάτε αλλά αυτά που μας λέτε είναι α) περίεργα, β) ελλειπή, γ) κρυπτικά, στην καλύτερη των περιπτώσεων. Και βεβαίως δεν έχετε αντιληφθεί, όπως καταλαβαίνετε από τα ερωτήματα μου, ούτε εσείς ο ίδιος, ούτε το 1/10 της υπόθεσης.

 

Τολμώ να ρωτήσω, σε μηχανικό έχετε κάνει την ερώτηση με συγκεκριμένα στοιχεία? Δεν κοστίζει η επίσκεψη όπως στους γιατρούς και τους δικηγόρους, και οι περισσότεροι συνάδελφοι θα χαρούν να σας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

το ρεύμα το είχε το παλιό το σπίτι ήδη.

βασικά ήταν το πατρικό τους και γκρέμισαν μια αποθήκη που είχαν και εχτίσαν την κουζίνα.

ερώτηση 1η η άδεια που έιχαν για την νέα οικοδομή, τους καλύπτει για την κουζίνα?(με το σκεπτικό οτι δεν έφτιαξαν νέο σπιτί απλά νέο κουζίνα.)

απλά επειδή έιχε λήξη η άδεια και δεν την ανανέωσαν ,ρώτησαν έναν μηχανικό και τους είπε ότι μπορεί να ισχυριστούν ότι την έφτιαξαν όταν ήταν σε ισχύ.(είναι τόσο απλό όπως είπε?)

απλα δεν ρώτησαν αν τους κάλυπτε η άδεια που είχαν εκδόσει (για την κουζίνα).

 

ελπίζω να βοήθησα λίγο...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλέ δεν έχει σημασία η ημερομηνία της αδείας για τις παρανομίες που μας λες ότι έχουν κάνει οι γνωστοί σου, για να μιλήσω λίγο χύμα.

 

σημασία έχει τι έδειχνε η άδεια και τι πραγματοποιήθηκε. Και αν δεν δει κάποιος σχετικός την άδεια και τα συναφή έγγραφα του θέματος, απάντηση δεν προκειται να σου δώσει.

 

τηλεδιάγνωση αρρώστιας υπάρχει? ΔΕΝ υπάρχει. Πήγαινε τις ακτινογραφίες σε ειδικό γιατρό να ησυχάσεις κι εσύ. Κι αν υπάρχει λύση, θα σας την πει κάποιος που θα μιλήσει υπεύθυνα (δηλαδή με τα στοιχεία μπροστά του). Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το 1976 είχε εκδοθεί μία άδεια ανέγερσης οικοδομής. Όταν κατασκευάστηκε ο δεύτερος όροφος έγιναν κάποιες αλλαγές στη διαμόρφωση του ορόφου οι οποίες ποτέ δεν δειχθηκαν στα σχέδια με κάποια αναθεώρηση που θα ήταν και πιο εύκολο τότε. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνουμε τροποποίηση της αδέιας για να τα δείξουμε. Τι χρειάζεται ο φάκελος και τι αμοιβές θα χρεωθούν? (Αλλαγές έγιναν μόνο στα αρχιτεκτονίκα σχέδια ένας ενιαίος χώρος χωρίστικε στα δύο)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Παρακαλώ να μείνουμε στο διαδικαστικό. Θέματα αμοιβών συζητούνται σε άλλη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
στη θέση σου θα έβγαζα τώρα τη νέα άδεια

 

το έχω ξανακάνει με τις ευλογίες της Πολεοδομίας

όλα τα παλαιά καταστήματα έχουν τέτοια προβλήματα

γιατί μια εποχή αδειοδοτούνταν από την Αστυνομία

----

δεν γνωρίζω για τα πρόστιμα

 

Έχω κι εγώ μια αντίστοιχη περίπτωση αλλά είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν πρέπει να το κάνω όπως λες..

 

άδεια για πολυκατοικία του '61 (στην Αθήνα και όχι στην Θεσσαλονίκη) όπου η σύσταση οριζοντίου τροποποιείται 3 φορές κατά την διάρκεια της κατασκευής και τελικά διαχωρίζεται ένα κατάστημα του ισογείου χωρίς να γίνει ούτε ενημέρωση φακέλου ούτε αναθεώρηση άδειας. Η σύσταση (η οποία μάλιστα προβλέπει την συνένωση και τον διαχωρισμό των ιδιοκτησιών κατά το δοκούν ?!?) περιγράφει το διαχωρισμένο κατάστημα ως δύο ανεξάρτητες ιδιοκτησίες (βασιζόμενη σε υπογεγραμμένο σχέδιο μηχανικού και όχι σε θεωρημένο σχέδιο από την πολεοδομία). Τα καταστήματα ηλεκτροδοτούνται κανονικά...

και στην συνέχεια το '69 μεταβιβάζονται σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Και ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά και όλοι ήταν χαρούμενοι, ο ένας από τους δύο ιδιοκτήτες έρχεται σήμερα και μου ζητάει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, όπου καταλαβαίνετε τον ασκό του Αιόλου που ανοίγει..

 

-Στην πολεοδομία μου λένε βιαστικά βιαστικά, έλα μωρέ βγάλε άδεια διαχωρισμού και αλλαγή χρήσης σαν να το κάνεις τώρα, μην πληρώσει πρόστιμο ο άνθρωπος..

 

-Παλιότεροι συνάδελφοι μου λένε έλα μωρέ μην πληρώσει πρόστιμο ο άνθρωπος..

 

-Ο πελάτης λέει έλα μωρέ κάνε κάτι να μην πληρώσω πρόστιμο

 

-κ.ο.κ

 

Και εγώ αναρωτιέμαι.. ξύπνησα μια ωραία μέρα και χωρίς να έχω κανένα λάθος (αντίθετα από τον κατασκευαστή, τον μηχανικό της άδειας, τους δύο συμβολαιογράφους, και τους παλιούς/νέους ιδιοκτήτες) και όλοι με προτρέπουν να παρανομήσω και να πάρω μια ευθύνη πάνω μου για να μην πληρώσει πρόστιμο ο ιδιοκτήτης. Ας μην ξεχνάμε ότι τα συμβόλαια και η σύσταση περιγράφουν την πραγματικότητα από το 1961, για να μην αναφέρω και τα δύο ρολόγια της ΔΕΗ καθώς και τους αρκετούς ιδιοκτήτες των υπόλοιπων ιδιοκτησιών που γνωρίζουν την πραγματικότητα και που δεν ξέρω από ποια μεριά του κρεβατιού θα ξυπνήσουν..

 

Να διευκρινίσω δεν είναι μόνο η πιθανότητα να βρεθώ εκτεθειμένος που με κάνει να προβληματίζομαι.. αλλά και η ευκολία με την οποία καλούμαστε να αναλάβουμε ευθύνες που δεν είναι δικές μας μόνο και μόνο για να μην πληρώσει πρόστιμο ο ιδιοκτήτης.

 

Έχω σχεδόν αποφασίσει να πω στον πελάτη ότι εγώ θα το κάνω μόνο με την προϋπόθεση ότι θα ακολουθήσουμε την νόμιμη οδό (και ας κινδυνεύω να τον χάσω.. τουλάχιστον θα κοιμάμαι ήσυχος).

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ ακόμα να βγάλω άκρη με το πρόστιμο που θα κληθεί να πληρώσει. Μόλις το ξεκαθαρίσω (από νομοθεσία και πολεοδομία) θα επανέλθω να ενημερώσω. Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να μου δώσει μια κατεύθυνση θα το εκτιμούσα αφάνταστα.

 

υ.γ. αν κάποιος διαφωνεί με την αντιμετώπιση μου πολύ θα ήθελα να διαβάσω την άποψή του

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά συμφωνώ και επαυξάνω!!!

έχω βαρεθεί το ίδιο τροπάρι :(

 

αν βρεις άκρη με το πρόστιμο σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας

διότι όλοι αυτό φοβούνται

μηπως δε βγαίνει ένα λογικό ποσό ανάλογο της αυθαιρεσίας

 

το άλλο που με απασχολει είναι το ιδιοκτησιακό

δηλ τι συμβαίνει αν κάποιος συνιδιοκτήτης αρνείται να "συνεργαστεί"

απαιτέιται η συναίνεσή του;

δεν μας ενδιαφέρει διότι πρόκειται για νομιμοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

φοβερό θέμα παιδιά, ευχαριστούμε για το post! Προσωπικά βοηθησε στο να μου λυθούν πολλές απορίες.

 

Ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα

 

α) Πόσο καιρό κάνει περίπου να βγει μια έγκριση μικρής κλίμακας? Φαντάζομαι διαφέρει απο Πολεοδομία σε Πολεοδομία αλλα εμπειρικά καθαρά μπορεί κανένας να πει περίπου πόσες μέρες παίρνει?

 

β) Απο τη στιγμή που σου ζητούν απο την πολεοδομία κάτοψη της αδείας (οπου φαίνεται η υπάρχουσα κατάσταση) και κάτοψη της επέμβασης που θες να κάνεις και σου δίνεται η έγκριση εργασίων μικρής κλίμακας, μπαίνει το σχέδιο της κάτοψης της καινούργιας κατάστασης στον φάκελο της οικοδομικής άδειας ή χρειάζεται μετά άλλη διαδικασία για να ενημερωθεί η άδεια?

Link to comment
Share on other sites

akara

α)για το πρωτο η εγκριση Μ.Κ. δεν χρειαζεται πανω απο 2-3 μερες. Εγω την παίρνω την αλλη μερα.

β)δεν το γνωριζω ακριβως αλλα αν οι αλλαγες δεν αλλαζουν τον φορεα ακι δεν ειναι μεγαλες-σημαντικες νομιζω γινονται και μπαινει στον φακελο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.