Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη αλλαγή διαρρύθμισης - ενημέρωση φακέλου


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα, είμαι νέος μηχανικός και θα θελα τη βοήθειά σας και για τη δική μου περίπτωση:

 

Ο πελάτης μου ζήτησε επικυρωμένη από την πολεοδομία κάτοψη καταστήματος για το υγειονομικό, αλλά κάτι τέτοιο δε γίνεται αφού υπάρχουν διαφοροποιήσεις σε σχέση με τα αρχικά σχέδια. Πιο συγκεκριμένα:

 

Η άδεια εξεδόθη το 1973 και φάινονταν 5 καταστήματα. Σε συμβόλαια του 1997 φαίνεται ο χώρος χωρισμένος σε 2 καταστήματα ίσου εμβαδού. Ξεκίνησα για τακτοποίηση, αλλά μου είπαν ότι απαιτείται υπεύθυνη δήλωση ότι οι αλλαγές έγιναν κατά τη διάρκεια ισχύος της άδειας κάτι που αποδεικνύεται αναληθές λόγω της κάτοψης του συμβολαίου.

 

Σκέφτηκα να κάνω τακτοποίηση φακέλου με την κάτοψη των συμβολαίων και στη συνέχεια να προχωρήσω σε άδεια διαρρύθμισης ή εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Οι συμβουλές σας και οι προτάσεις σας θα με βοηθούσαν πολύ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εάν πρόκειται για νέο κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος

χρειάζεσαι νέα οικοδομική άδεια Αλλαγής χρήσης οπότε τα κάνεις όλα σε αυτήν την άδεια

δηλ η νέα άδεια έχει ως τίτλο

Αλλαγή Χρήσεων και ενοποίηση καταστημάτων σε Κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφέ σνακ μπαρ πχ) και Κατάστημα

το συμβόλαιο το έχεις δε χρειάζεται καινούργιο

 

κάνεις και τις αλλαγές που επιβάλλει το υγειιονομικό πχ wc κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα ενοικιάζεται με την παρούσα λειτουργία εδώ και χρόνια. Απλά, έπειτα από επίσκεψη του υγειονομικού ζητήσανε θεωρημένη κάτοψη.

Αν πάω για νομιμοποίηση όπως έχει τώρα το κατάστημα το πρόστιμο θα είναι αρκετά μεγάλο;

Link to comment
Share on other sites

στη θέση σου θα έβγαζα τώρα τη νέα άδεια

 

το έχω ξανακάνει με τις ευλογίες της Πολεοδομίας

όλα τα παλαιά καταστήματα έχουν τέτοια προβλήματα

γιατί μια εποχή αδειοδοτούνταν από την Αστυνομία

----

δεν γνωρίζω για τα πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας ! Εχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την βοήθειά σας. σε καινούριο διαμέρισμα έχει γίνει αυθαίρετα ένα επιπλέον w.c. ο ιδιοκτήτης θέλει να το νομιμοποιήσει. Τι συμφέρει και τι άδεια μπόρώ να βγάλω σε αυτήν την περίπτωση? Αδεια νομιμοποίησης ή αναθεώρηση για αλλαγή αρχιτεκτονικών (σαν να το φτιάχνω τώρα) ? Ενοείται πως η οικοδομή έχει ρευματοδοτηθεί. Θα με ενδιέφερε σίγουρα το μικρότερο κόστος της άδειας γιατί πρόκειται για δικό μου ανθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Απ΄όσων ξέρω αναθεώρηση κάνεις για άδεια που δεν έχει κλείσει.

Αν βγάλεις άδεια για εσωτερικές διαμορφώσεις οι αμοιβή θα υπολογιστεί με αναλυτικό, άρα αρκετα ανεβασμένη.

Συμπέρασμα λοιπόν, πας με νομιμοποίηση και εφόσον είσαι εντός νόμιμου περιγράμματος μάλλον δεν επιβάλλεται πρόστιμο ενώ η αμοιβή βγαίνει ως ποσοστό αρχιτεκτονικών, υδρευσης και αποχέτευσης.

Link to comment
Share on other sites

...εφόσον είσαι εντός νόμιμου περιγράμματος μάλλον δεν επιβάλλεται πρόστιμο...

 

Νο, νο, νο. Αν ήταν έτσι και οι κλεισμένοι ημιυπαίθριοι θα τη γλυτώνανε.

 

Για τέτοιες περιπτώσεις (εσωτερικές μικροαλλαγές) η λύση είναι ''άδεια εργασιών μικρής κλίμακας''. Λεπτομέρειες υπάρχουν σε παλιά σχετικά θέματα.

 

edit: αλλά τώρα που το θυμήθηκα μάλλον υπάρχει πρόβλημα: επειδή πρόκειται για WC έχουμε αλλαγές σε ύδρευση-αποχέτευση οπότε κανονικά πας με νέα άδεια. Εκτός αν βρεθεί καλόψυχος υπάλληλος (δε μιλάω για φακελάκια) που το δεχτεί αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και μπράβο για το site για να μας λύνουν απορίες απλές και σύνθετες.θέλω να κάνω μια ερώτηση για εναν γνωστό μου.

αν έχει ειπωθεί ή μοιάζει με άλλα παλιότερα topic ζητλω συγνώμη.

θέλω να ρωτήσω..για ένα σπίτι που δεν είναι προ 55

(αλλά ήταν και σεισμόπληκτο το 81 αν δεν κάνω λάθος),είναι σε χωριό και είχε βγεί άδεια για ανέγερση νέας οικοδομης,αλλα τελικά δεν χτίστηκε σπίτι απλα μια αποθήκη η οποία είχε ρεύμα ανακαινήστηκε για για γίνει κουζίνα.το θέμα είναι ότι όταν την επισκεύασαν είχε λήξει η άδεια.αν τους κάνουν καταγγελία μπορούν να ισχυριστούν ότι την έκαναν όσο ίσχυε η άδεια?

συγνώμη αν ρωτάω βλακείες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.