Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω βιαστικό πελάτη ο οποίος εντάχθηκε στο Ν.4014 μεταφέρθηκε στο Ν.4178, το πρόστιμο που απομένει είναι μικρότερο από το 50% και έχει σταματήσει να πληρώνει για να μην χάσει το ποσό που μπορεί να εξοικονομήσει από τα κουφώματα. Επειδή είναι βιαστικός όπως είπα, σκέφτεται να προχωρήσει στις εργασίες, παρότι τον προειδοποίησα πως για κάποιο απροσδιόριστο διάστημα θα έχει πληρώσει τα κουφώματα, ενώ θα πληρώνει τόκους υπερημερίας (μικρούς έστω) γιατί δεν θα μπορεί να συμψηφίσει.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει άλλη "βιαστική" περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να το ρωτήσω εδώ ή στο νήμα με το ασυμβίβαστο ή στο τμήμα των ιδιωτών:

Έχουμε τακτοποιήσει με τον Ν. 4178 ένα αυθαίρετο με ένα μηχανικό Α. Θέλουμε να προχωρήσουμε σε ενεργειακή αναβάθμιση με συμψηφισμό του προστίμου.

Μπορούμε να αναθέσουμε στον ίδιο και την μελέτη ενεργειακής αναβάθμισης ή πρέπει να βρούμε κάποιον άλλο Β;

Αυτός που θα εκδώσει το αρχικό και το τελικό ΠΕΑ για να φανεί η αναβάθμιση θα πρέπει να είναι τρίτος Γ ή μπορεί να είναι ο Α ή ο Β;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που κάνει την τακτοποίηση δεν μπορεί να κάνει και τα ΠΕΑ? Που το λέει αυτο?

 

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε αναζητηση συναδελφε στο φορουμ, στο τοπικ "ασυμβιβαστο εν. επιθεωρητων".

Τα εχουμε συζητησει εκτενως, υπαρχουν και απαντησεις απο το ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής και αντιμετωπίζω την περίπτωση κτίσματος χωρίς ΟΑ (και χωρίς σύσταση εννοείται) κατασκευής 1993 με τα εξής χαρακτηριστικά:

1. Α' Όροφος: χρήση κατοικία - έχει αποπερατωθεί

2. Ισόγειο: χρήση κατοικία - ημιτελές. Έχει ολοκληρωθεί το κέλυφος (κουφώματα, τοίχοι, επιχρίσματα) αλλά εσωτερικά καμία εργασία

3. Ημιυπόγειο: χρήση κατοικία - ημιτελές. Έχουν γίνει μόνο οι εξωτερικοί τοίχοι χωρίς κουφώματα

Ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει σε υπαγωγή και θέλει να εκμεταλλευτεί τις διατάξεις περί ενεργειακής αναβάθμισης. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο έστω για τον α' όροφο με επιμερισμό των τετραγωνικών που αναλογούν στον όροφο αυτό ή υπάρχει μεγάλο ρίσκο μέχρι να γίνουν οι σχετικές διευκρινίσεις? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν από μερικές μέρες πρότεινα σε όποιον ήθελε να ξεκινήσει αυτή τη διαδικασία να το πράξει εν αναμονή πάντα των διευκρινήσεων. Τώρα πια με αυτό το αβέβαιο πολιτικό κλίμα δεν νομίζω ότι είναι και η πλέον σωστή κίνηση. Ας δούμε τι θα γίνει και αύριο και επανερχόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα είναι το πρώτο μέλημα της νέας κυβέρνησης! :razz: (αυτό λέω στους δικούς μου πελάτες για να σταματήσουν να με πρήζουν).

Επίσης στην ερώτηση αν είναι προτιμότερο να σταματήσουν να πληρώνουν δόσεις από τη στιγμή που έχουν ξεπεράσει το μη συμψηφιζόμενο ποσό τους απαντάω πως μπορούν να το κάνουν αλλά με δική τους πάντα ευθύνη σε περίπτωση που κάποτε υπάρξουν προσαυξήσεις.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.