Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θα πάρεις απαλλαγή από ΤΕΕ.

Γρήγορη διαδικασία μέσω e-mail.

 

ισως καποτε με τις νομιμες αμοιβες να αξιζε να κανουμε απαλλαγη, αλλα τωρα με τις αμοιβες σε ελευθερη διαπραγματευση φαινεται πιο γρηγορο να κανω ενα συμφωνητικο με τον εαυτο μου και τον αδερφο και να κοψω ΑΠΥ με ενα μικρο ποσο στον εαυτο μου και τον αδερφο μου

Edited by Paul_Mix
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πάρεις απαλλαγή από ΤΕΕ.

Γρήγορη διαδικασία μέσω e-mail.

tetris, υφίσταται αυτή η διαδικασία; Διότι η απαλλαγή που έδινε το ΤΕΕ, ήταν για την προκατάθεση της αμοιβής στην ΕΤΕ και την παρακράτηση του 2% του ΤΕΕ.

Τώρα που δεν έχουμε υποχρέωση για την ΕΤΕ, τι απαλλαγή να ζητήσει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα συζητάμε για κατάθεση αμοιβών?!?!?!?

 

4 χρόνια μετά το νόμο που καταργούσε την κατάθεση εμείς επιμένουμε!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Faethon11

Για να αποφύγει ιδιωτ. συμφωνητικά με τον εαυτό του (???), απαλλαγή ΦΕΜ, κλπ 

Η διαδικασία (που ανέφερα παραπάνω) είναι πλέον απλή και γρήγορη.

Την έχω εφαρμόσει σε 2 περιπτώσεις. Μία πέρυσι για άδεια, και μία φέτος για υπαγωγή στο 4178.

 

Αλέξανδρε

Δεν είναι μόνο για την κατάθεση, αυτό το θέμα έληξε. Περισσότερο αφορά στο ΦΕΜ. Και πώς να το κάνουμε? συμφωνητικό και ΑΠΥ στον εαυτό σου, είναι λίγο δυσκολοχώνευτο.

Link to comment
Share on other sites

Φαέθων

Υπάρχει αίτηση σε ηλ/ μορφή. Τη συμπληρώνεις, επισυνάπτεις και τα σχετικά δικαιολογητικά (τίτλους κλπ) σκαναρισμένα, και τα υποβάλλεις με e-mail.

Η απάντηση έρχεται ταχυδρομικά. αλλά αν βιάζεσαι τη στέλνουν και με e-mail.

Για περισσότερες λεπτομέρειες μίλα με το περιφερειακό ΤΕΕ της περιοχής σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Συγγνώμη που επαναφέρω ένα ζήτημα που έχει συζητηθεί πολλές φορές για την υποχρέωση κατάθεσης της αμοιβής μηχανικών στην ΕΤΕ, αλλά από ερωτήσεις τόσο σε ΥΔΟΜ στον έλεγχο φορολογικών όσο και στο τμήμα αμοιβών του ΤΕΕ, υπάρχει μια σύγχυση σχετικά με το τι ακριβώς καταργεί το άρθρο 7 του 3919/2011. Ο καθένας το ερμηνεύει όπως νομίζει. Στην ΥΔΟΜ Θεσσαλονίκης, μου είπαν ότι στην ουσία "αν το διαβάσεις προσεκτικά, καταργεί την εισφορά 2% υπέρ ΤΕΕ". Στο τμήμα αμοιβών του ΤΕΕ μου είπαν ότι ναι, λέει ότι καταργούνται οι παράγραφοι 1,2 και 3 του Άρθρου 2 του ΒΔ 30/5/56, ΑΛΛΑ δεν καταργείται το άρθρο 3, παράγραφος 1 την οποία παραθέτω:

 

Βασιλικό Διάταγμα 30-05-1956: Περί κανονισμού του τρόπου καταβολής της αμοιβής των Μηχανικών εν γένει

Άρθρο 3
1. Οι καταβαλλόμενες εις το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας αμοιβές κατατίθενται υπ' αυτού εις ιδιαίτερο λογαριασμό παρά την Τράπεζα. Εκ τούτου ποσοστόν 10% επί του συνολικού ποσού της αμοιβής μεταφέρεται εις πίστωση του παρά την Τράπεζα της Ελλάδος λογαριασμού του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας Τα 8/10 του ανωτέρω ποσοστού η έναρξις και η διάρκεια παρακρατήσεως του οποίου καθορισθήσεται δια του υπό της παραγράφου 4 του μόνου άρθρου του νομοθετικού διατάγματος 2726/1953 προβλεπομένου βασιλικού διατάγματος, προοριζόμενα δια την εθελουσία έξοδον εκ του επαγγέλματος των εν τη παράγραφο 4 του μόνου άρθρου 2726/1953 νομοθετικού διατάγματος αναφερομένων, φέρονται εις πίστωση ιδίου λογαριασμού, τηρουμένου υπό του λογιστηρίου του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας υπό τον τίτλο Κεφάλαιον εθελουσίας εξόδου νομοθετικού διατάγματος 2726/1953 περιλαμβάνοντος δύο ειδικότερους λογαριασμούς υπό τους τίτλους Κεφάλαιον εθελουσίας εξόδου των ασκούντων το επάγγελμα βάσει του νόμου 4663/1930 και Κεφάλαιον εθελουσίας εξόδου των ασκούντων το επάγγελμα βάσει του νόμου [Ν] 6422/1934 πιστούμενους με τις κρατήσεις επί των αμοιβών των αντιστοίχων ειδικοτήτων.
 
Άρα η υποχρέωση καταβολής της αμοιβής στην τράπεζα παραμένει (σύμφωνα με το Τμήμα Αμοιβών του ΤΕΕ).
 
Αφελής ερώτηση δική μου: Αν ο σκοπός του άρθρου 7 του 3919/2011 ήταν να καταργηθεί η υποχρέωση κατάθεσης των αμοιβών στην τράπεζα δεν θα έπρεπε για αποφυγή παρερμηνειών και παρεξηγήσεων να καταργηθούν και όλες οι παράγραφοι, άρθρα κ.λ.π. στα οποία γίνεται αναφορά στο θέμα αυτό;
Κι αν τελικά σκοπός του εν λόγω άρθρου 7 ήταν η κατάργηση αυτής της υποχρέωσης, γιατί αυτό το κρυφτούλι 4 χρόνια τώρα από το ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ, ΥΔΟΜ και δεν ξέρω ποιου άλλου εμπλέκεται σ' αυτήν την ιστορία; Ποιο το όφελος; Η ταλαιπωρία των μηχανικών; Γιατί μόνο αυτό μένει από όλη αυτή τη διαδικασία. Είναι τόσο δύσκολο να εκδοθεί μια ερμηνευτική εγκύκλιος που να ξεκαθαρίζει το τοπίο και να ενημερώνει/υποχρεώνει όλους τους εμπλεκόμενους για την εφαρμογή του νόμου;
Εν μέσω capital controls η παραπάνω κατάργηση θα έλυνε τα χέρια των μηχανικών και από άλλα ζητήματα. Δεν ξέρω σε πόσους μπορεί να έχει τύχει, αλλά για άνοιγμα ειδικού λογαριασμού στην ΕΤΕ για κατάθεση αμοιβών μηχανικών για νομικό πρόσωπο που συστήθηκε προ της 01/05/2015 είναι μια περιπέτεια που πρέπει να περάσεις από 40 κύματα (αν καταφέρεις να πείσεις τον υπάλληλο της ΕΤΕ να κάνεις το αίτημα και αν τελικά εγκριθεί το άνοιγμα τέτοιου λογαριασμού).
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι μ' αυτούς ...

 

Η παρ. 1 του άρθρου 2 καταργεί το δικαίωμα του πελάτη να μας αμοίβει ο ίδιος και τον υποχρεώνει να δίνει τις αμοιβές μας στο ΤΕΕ.

Αυτή η παράγραφος καταργήθηκε !

 

Η παρ. 1 του άρθρου 3 υποχρεώνει το ΤΕΕ να καταθέτει τις αμοιβές που λαμβάνει βάσει του άρθρου 2 σε συγκεκριμένους λογαριασμούς τραπέζης.

Από  τη στιγμή που δε λαμβάνει αμοιβή δεν την καταθέτει και σε λογαριασμούς τραπέζης. Αν, παρά ταύτα, θέλει δεν μας ενδιαφέρει. Είναι δουλειά του ΤΕΕ.

 

Οι κύριοι/ες που ερμηνεύουν αλλιώς καλά θα κάνουν να επαναλάβουν στοιχειώδη μαθήματα ανάγνωσης ελληνικών ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.