Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφήστε ήσυχο το δημόσιο Πανεπιστήμιο - Θ. Τάσιος


Ροδοπουλος

Recommended Posts

thomaspatar,

...........πάντα μετά από σχετική απόφαση της γενικής συνέλευσης των φοιτητών. Όπου με απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες........

 

Μεγάλη ταμπέλα αυτή για την πρόσοψη, κόντινε την λίγο.

 

...........Διακρίνω τέλος μία σύγχυση στην σκέψη του κυρίου Τάσιου που δεν ξέρω αν είναι εκ του πονηρού ή όχι.

 

Εκ του πονηρού, γιατί? Τι έχει να χάσει ή να κερδίσει αυτός ο άνθρωπος? Κι αν έχει σύγχυση κι αυτός τότε τι μας έμεινε???

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

thomaspatar,

...........πάντα μετά από σχετική απόφαση της γενικής συνέλευσης των φοιτητών. Όπου με απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες........

 

Μεγάλη ταμπέλα αυτή για την πρόσοψη, κόντινε την λίγο.

 

...........Διακρίνω τέλος μία σύγχυση στην σκέψη του κυρίου Τάσιου που δεν ξέρω αν είναι εκ του πονηρού ή όχι.

 

Εκ του πονηρού, γιατί? Τι έχει να χάσει ή να κερδίσει αυτός ο άνθρωπος? Κι αν έχει σύγχυση κι αυτός τότε τι μας έμεινε???

Γράφω ότι δεν ξέρω αν είναι εκ του πονήρου, γιατί και εγώ απόρω με αυτήν την σύγχυση στο άρθρο. Και αιτιολόγησε μου σε παρακαλώ γιατί δεν είναι δημοκρατικές οι διαδικασίες στις γενικές συνελεύσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες, στα δικά μου χρόνια, ήταν τραμπουκισμοί (τις περισσότερες φορές ηχητικοί και κάποιες σωματικοί) όποτε θέλαμε να βάλουμε ένα θέμα που δεν είχε να κάνει με Νικαράγουες και λοιπά συναφή πολιτικά θέματα αλλά αφορούσαν την εκπαίδευση και το μέλλον μας σαν μηχανικοί.....

Θα ήμουν ενθουσιασμένος αν άλλαξαν τα πράγματα.....

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε του στραβού το δίκιο (σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία πριν από 10 περίπου χρόνια και κάτι) οι τραμπουκισμοί στις συνελεύσεις γινόντουσαν μεταξύ των παρατάξεων, κι όχι μεταξύ παρατάξεων και τυχαίων φοιτητών, και μπορούσε ο καθένας να ψηφίσει ό,τι ήθελε χωρίς να σκέφτεται συνέπειες. Απλά ξέραμε πριν πάμε ότι θα απολαύσουμε θέαμα αλλά σε καμία περίπτωση δεν φοβόμασταν. Είπαμε δεν έχουμε και χούντα στα πανεπιστήμια! Συμφωνώ όμως ότι πολλά πράγματα και σε αυτόν τον τομέα πρέπει να αλλάξουν, αν φυσικά πρώτοι οι ίδιοι οι φοιτητές το θελήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θεωρηθώ χούντα, ακροδεξιός, χρυσαυγίτης και δεν ξέρω τι άλλο.

 

Ποτέ όμως δεν κατάλαβα πώς κάποιος που επιλέγει να πάει σε ένα εκπαιδευτήριο (δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο, πανεπιστήμιο κλπ) για "να μάθει κάτι που δεν ξέρει",  εντούτοις θέλει να επιβάλει τον τρόπο λειτουργίας του εκπαιδευτηρίου.

 

Και στην προσπάθειά του αυτή, κάνει διάφορα, εκτός από τον αρχικό σκοπό του, που είναι "να μάθει κάτι που δεν ξέρει".

Edited by antloukidis
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που συζητάμε αυτές τις μέρες είναι καθαρά διαχειριστικό του πανεπιστημίου και εφόσον οι φοιτητές θέλουν να υπάρχει μία διοίκηση στο πανεπιστήμιο ακόμη και αν διαφωνούν με την απόφαση που πήρε αυτή,  πρέπει να την σεβαστούν. 

 

Δεν νομίζω μία απόφαση Γ.Σ. φοιτητών να είναι ανώτερη από την απόφαση του προεδρείου του πανεπιστημίου. Εκλογές έχουν γίνει, εκπρόσωποι των φοιτητών υπάρχουν στο προεδρείο άρα....ας μην έβγαινε το αποτέλεσμα που βγήκε για τον έλεγχο στην είσοδο του Καποδιστριακού. 

 

Οι Γ.Σ. για εμένα είναι κοροϊδία έτσι όπως γίνονται αφού κατεβαίνουν έτοιμες απόψεις - πλαίσια από τις κομματικές νεολαίες ή κατεβαίνουν παρατάξεις - παροδίες ακομμάτιστες για χαβαλέ.Επίσης μην γίνεται παρανόηση. Εκφράζουν την άποψη (υποτίθεται του συνόλου) των φοιτητών και μόνο, και μόνο την στιγμή που γίνονται. Δεν εκφράζουν την ίδια την σχολή η οποία έχει εκλεγμένους εκπρόσωπους φοιτητών και σύγκλητο οι οποίοι ασκούν την πραγματική διοίκηση.

 

Είναι σαν να λέμε ότι η Γ.Σ. των εργαζομένων π.χ. του ΟΤΕ διοικεί και τον ΟΤΕ....Μόνο τα συνδικαλιστικά των εργαζομένων καλύπτει και τίποτα άλλο.

 

Εγώ θα ήθελα να ακούσω μία κατάκτηση του φοιτητικού κινήματος πάντως...

Link to comment
Share on other sites

thomaspatar Επειδή δεν έχουν περάσει 5 χρόνια απο τότε που ήμουν φοιτητής τα πράγματα απέχουν έτη φωτός από όσα γράφεις.
Μπορώ να υποθέσω (με αρκετή σιγουριά) ότι είσαι (ή ήσουν) πραταξιακά "δραστήριος" στις σπουδές σου, γι' αυτό και ωραιοποιείς την κατάσταση στα πανεπιστήμια.

Η κατάληψη είναι ένα ακραίο μέσω δράσης για το κάθε κίνημα. Είναι κάτι σαν το ηλεκτροσόκ των γιατρών. Εμείς έχουμε καταφέρει να έχουμε πιο πολλές καταλήψεις και από καφετέριες.
Και το μόνο αποτέλεσμα που έχουν εντέλει οι καταλήψεις είναι να αυξάνεται η κατανάλωση μπάφου.

Και στο κάτω κάτω η κατάληψη είναι εξ ορισμού παράνομη δράση. Ποιο το νόημα να μιλάς για "δημοκρατικές διαδικασίες"; Καμία επανάσταση δεν έγινε επειδή το αποφάσισε κάποιο ψήφισμα. Απλά για να έχει μια άτυπη "νομιμοποίηση" στη συνείδηση των φοιτητών αποφασίσαμε να κάνουμε καταλήψεις μέσα απο συνελεύσεις.

Και τώρα πάμε στις "γενικές" συνελεύσεις. Στην πόλη που σπούδαζα 5 χρόνια υπήρχαν 6000 φοιτητές. Το αμφιθέτατρο των συνελεύσεων με το ζόρι να χωρούσε 400 άτομα. Άντε να τα κάνουμε 500 με όρθιους κλπ. Άρα πάπαλα η πλειοψηφία.
Αλλά και σε άλλες πόλεις που γίνονται συνελεύσεις τμημάτων, αυτές γίνονται μέσα σε 1-2 μέρες αφότου ανακοινωθούν (άρα δεν γίνεται γνωστό σε όλους τους φοιτητές), αρκετές φορές ολόκληρες παρατάξεις δίνουν γραμμή να  μην παρευρεθούν, όποτε είναι όλες οι παρατάξεις παρατηρείτε κλίμα τραμπουκισμού και οι ομιλίες φθάνουν σε αναφορές για τον εμφύλιο και τον Λένιν. Πέρα απο όλα αυτά οι συνελεύσεις κρατάνε πάνω απο 3 ώρες, μέσα στην αίθουσα επικρατεί ένα ντουμάνι και στην ουσία δεν λέγεται και τίποτα ουσιαστικό μέχρι να έρθει η στιγμή του ψηφίσματος, όπου η κάθε παράταξη έχει προαποφασίσει απο πριν τι θα ψηφίσει.

Μιλάμε για τον ορισμό της δημοκρατικής διαδικασίας. Αν τα είχε δει αυτά ο Πλάτωνας θα είχε αναθεωρήσει για το τι είναι ιδανική πολιτεία.

Και αυτά που λές για μη παρεμπόδιση του διδακτικού ή ερευνητικού έργου γίνονται 1%. Έτσι και γίνει κατάληψη δεν μπαίνει καθηγητής ούτε για πλάκα στο πανεπιστήμιο.
 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνελεύσεις με κομματόσκυλα και λίγους φοιτητές και όποιος δεν έχει κομματική κάλυψη , λοιδωρείται η τρώει και λίγο ξύλο . Ξύλο βέβαια πέφτει και μεταξύ των κομματόσκυλων .

 

Ασχετα θέματα . Τα ίδια συνέβαιναν πριν 35 χρόνια , τα ίδια και τώρα . Απλά τότε λόγω εποχής είχαμε περισσότερη συμμετοχή .

 

Οσο γιά το αν θα συμμετέχουν οι φοιτητές , ξεχνάτε ότι εδώ και χρόνια δεν συμφωνούν στα αποτελέσματα των εκλογών οι παρατάξεις και έτσι δεν υπάρχουν ΕΦΕΕ και ΕΣΕΕ , ενώ και στις σχολές δεν υπάρχουν ΔΣ .

 

Οπότε ποιός να πάει στην σύγκλητο σαν εκπρόσωπος ? Ετσι πάνε μπούγιο οι κομματικοί να κάνουν την επαναστατική γυμναστική τους .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.