Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόμβα ΣτΕ: 120.000 μηχανικοί θα πληρώσουν αναδρομικά από το '11 αυξήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ


OLINAPAL

Recommended Posts

Τέλος...η λύση είναι μια πρέπει να κλειδωθούν οι κωδικοί...ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ....για έναν μήνα- δυο μήνες (έτσι και αλλιώς καμμένοι είμαστε) και όλοι στις πλατείες......και το ΤΕΕ να ξηλωθεί δεν κάνει απολύτως τίποτα κηφήνες δεν θέλουμε. Πρέπει επιτέλους να ανακτιθεί η αξία του μηχανικού και μην δω κανα παππού-μηχανικό στις πλατείες κλωτσιά κατευθείαν...!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 316
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... καλημέρα ... με μια αναφορά στο θέμα και από το buildnet

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=234&la=1&catid=211&artid=14996&utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter.

 

Βασικά έστειλα mail σε κάποια κανάλια απο έδω: http://tv.pathfinder.gr/info. (ξέρω κατά 99,975% χαμένος κόπος αλλά ....)

Επικοινωνιακά το ΤΕΕ και οι λοιποί το έχουν θάψει όχι σαν θέμα αλλά σαν πρόβλημα. Λάθος ... το ΤΕΕ το έχει θάψει πλήρως. 

 

 

εστειλα και εγω email διαμαρτηριας σε ορισμενα πολιτικα κομματα... αν καποιος μπορει να συνταξη μια επιστολη με νομους ποιο νομικη και να την στελνουμε ολοι ομαδικα καθημερινα σε ολα τα κομματα και στα σχετικα υποργεια .,.. να τους σπασουμε τα νευρα... ειδικα στα υπουργεια να σταλει με φαχ θα πρεπει να πρωτοκοληθη... θα το κοιταξω και εγω αλλα δεν εχω χρονο τωρα..

 

 

Συμφωνώ και +1 για την προσπάθεια.

Το έκανα και εγώ ως επιστολή ενημέρωσης και προτάσεων. Το θέμα είναι ότι η διαμαρτυρία θα πρέπει αφενός να συνοδεύεται από προτάσεις, αφετέρου να έχει παραπομπή σε συλλογικές αποφάσεις (τοπικών συλλόγων έστω, γιατί από ΤΕΕ δεν περιμένουμε τίποτα) ώστε ο κάθε βουλευτής να έχει να "πατήσει" κάπου το θέμα, να το προωθήσει παραπάνω (ερώτηση στη βουλή)  και να το αναδείξει (επιστολή προς τον αρμόδιο υπουργό). Επίσης, το έχω ξαναπεί. Δεν έχουμε επικοινωνιακή εκπροσώπηση πουθενά. Τα καυτά θέματα ανεργίας και ασφαλιστικών εισφορών των μηχανικών δεν προβάλλονται στα κανάλια. Δεν ακουγόμαστε σε πολιτικές εκπομπές με θέματα ασφαλιστικό, εργασιακό κλπ. 

Αν δεν φωνάξεις δεν σε ακούει κανείς.

 

εύγε και στους 3, θεωρήστε με τον τέταρτο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Το απέδειξαν και μπράβο τους, όταν τους επιβλήθηκε εκείνη η ανοησία υπολογισμού του φόρου υπεραξίας. Επί μήνες πανελλαδικά δεν έγινε ούτε ένα συμβόλαιο. Την ίδια κρίση περνούν και αυτοί, αφού ελάχιστες πράξεις γίνονται τα τελευταία χρόνια. 

Ας παραδειγματιστούμε, όπως σωστά αναφέρει ο Νικ παραπάνω, όταν πήγε να κλείσει το σύστημα των αυθαιρέτων έγινε της...π...ας  και πολύς κόσμος έψαχνε να βρει πως θα παρακάμψει τη διαδικασία ηλεκτρονικών βεβαιώσεων. Όλοι έχουμε βιοποριστικές ανάγκες, άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο, αλλά τι να γίνει; Πόλεμος χωρίς απώλειες δεν υπάρχει συνάδελφοι.

Είναι δύσκολο για πολλούς μηχανικούς με οικογένειες και πολλαπλές ανάγκες...Συμφωνώ όμως...δυστυχώς οι απώλειες είναι αναπόφευκτες....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Πως γίνεται και τότε δεν έγινε ούτε ένα συμβόλαιο ? Για να γίνει συμβόλαιο χρειάζεται κάποια βεβαίωση από τον σύλλογο τους ? Αν υποθέσουμε ότι το υποθηκοφυλάκειο δεν έκλεισε.

 

Ενώ εμείς ότι απεργία και να βγάλει το ΤΕΕ, μία οικοδομική άδεια βγαίνει κανονικά αφού η πολεοδομίες δεν απεργούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος...η λύση είναι μια πρέπει να κλειδωθούν οι κωδικοί...ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ....για έναν μήνα- δυο μήνες (έτσι και αλλιώς καμμένοι είμαστε) και όλοι στις πλατείες......και το ΤΕΕ να ξηλωθεί δεν κάνει απολύτως τίποτα κηφήνες δεν θέλουμε. Πρέπει επιτέλους να ανακτιθεί η αξία του μηχανικού και μην δω κανα παππού-μηχανικό στις πλατείες κλωτσιά κατευθείαν...!

 

Μαλλον θα εννοεις παππου καρχαρια μηχανικο που τωρα τριβει τα χερια του γιατι ξερει οτι λιαν συντομως θα μπορει να εχει στο γραφειο του οποιο μηχανικο θελει με τρεις και πενηντα part time ενω στην πραξη θα τον χρησιμοποιει full στο τετραγωνο ωραριο.Ο μηχανικος αυτος θα τα κανει ολα και καθε σαββατοκυριακο θα ριχνει και ενα σκουπισμα στο γραφειο για να ειναι καθαρο την δευτερα.Ειναι το νεο μοντελο μηχανικου στην μεταμνημονιο εποχη με servise στις 200.000 χιλιομετρα.Κανει και για βουνο και για δρομο.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο για πολλούς μηχανικούς με οικογένειες και πολλαπλές ανάγκες...Συμφωνώ όμως...δυστυχώς οι απώλειες είναι αναπόφευκτες....

Δυστυχώς το να σταματήσουμε να εργαζόμαστε τουλάχιστον για μένα σημαίνει και άμεσο βιολογικό πρόβλημα Και εγώ αντέχω στην πείνα (που έτσι και αλλιώς είμαι ) αλλά τα παιδιά μου που είναι ανήλικα είναι δύσκολο να μείνουν χωρίς φαγητό για εβδομάδες Και αν κτύπα ξύλο συμβεί κάποια αρρώστια σε αυτά , τότε τι γίνεται  ?

 

Δυστυχώς εγώ το μόνο που έχω ακόμα είναι η δουλειά Βέβαια υπάρχει και η μη δυνατότητα για καταβολή πλεον αυτών που ζητούν όχι γιατί μειώθηκαν τα έσοδα , αλλά γιατί πλέον πληρώνουμε πάρα πολλά σε φόρους άμεσους και έμμεσους , ενώ και η ρευστότητα του κόσμου για άμεση πληρωμή είναι στα τάρταρα Για μένα η λύση είναι μια και πολιτική και αφορά όλο των εργαζόμενο λαό και μέσα εκεί εγώ οργανωμένα το παλεύω με τους συντρόφους μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Πως γίνεται και τότε δεν έγινε ούτε ένα συμβόλαιο ? Για να γίνει συμβόλαιο χρειάζεται κάποια βεβαίωση από τον σύλλογο τους ? Αν υποθέσουμε ότι το υποθηκοφυλάκειο δεν έκλεισε.

 

Ενώ εμείς ότι απεργία και να βγάλει το ΤΕΕ, μία οικοδομική άδεια βγαίνει κανονικά αφού η πολεοδομίες δεν απεργούν.

Από όσο μπορώ να θυμηθώ τους πρώτους μήνες του 2014 είχαν πάρει αποφάσεις ο σύλλογοι και τα μέλη της εφάρμοζαν. Αν πήγαινες να κάνεις συμβόλαιο, απλά σου έλεγε δεν μπορώ να το κάνω. Όμως αν πήγαινες στο δίπλα συμβολαιογράφο, σου έλεγε το ίδιο και δεν ακόνιζε τα νύχια του σαν αρπακτικό για να βουτήξει τη δουλειά.  Τα υποθηκοφυλακεία λειτουργούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα εννοεις παππου καρχαρια μηχανικο που τωρα τριβει τα χερια του γιατι ξερει οτι λιαν συντομως θα μπορει να εχει στο γραφειο του οποιο μηχανικο θελει με τρεις και πενηντα part time ενω στην πραξη θα τον χρησιμοποιει full στο τετραγωνο ωραριο.Ο μηχανικος αυτος θα τα κανει ολα και καθε σαββατοκυριακο θα ριχνει και ενα σκουπισμα στο γραφειο για να ειναι καθαρο την δευτερα.Ειναι το νεο μοντελο μηχανικου στην μεταμνημονιο εποχη με servise στις 200.000 χιλιομετρα.Κανει και για βουνο και για δρομο.

Ακριβώς αυτούς εννοώ...! Σε τέτοια κατάσταση που περιγράφεις .....δεν πας στου παππού το γραφείο να δουλέψεις ή κάθεσαι σπίτι και βοηθάς εκεί ή πας γκαρσόνι σε καφετέρια ή μαζεύεις κουτάκια για ανακύκλωση ....γιατί πολύ απλά σέβεσαι τον κόπο των σπουδών σου...! Σε ό,τι αναφέρει λειτουργεί το "εμεις"....οικογένεια- κοινωνία-περιβάλλον-οικογένεια μηχανικών..!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι κωδικοί ΤΕΕ τέλος μέχρι να πάρουν πίσω τις αυξήσεις και να μας δώσουν το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής ασφαλιστικής κατηγορίας.

 

Και αντιπρόσωποι μας, και όχι του ΤΕΕ των μεγαλομηχανικών, σε καθημερινή βάση στη τηλεόραση να ακουστεί το πρόβλημα μας!!!

 

Ότι γίνει τώρα, αύριο μεθαύριο θα είναι αργά και δεν θα είμαστε πλέον μηχανικοί...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.