Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Εγώ θα τους παραδεχόμουν αν κατέτασσαν τον καπνό στα ναρκωτικά και απαγόρευαν την πώλησή του. Από εκεί και πέρα τα άλλα είναι απλή και σκέτη κοροϊδία. Για να μην πω ότι μόλις δουν την πτώση στα έσοδα από τους φόρους θα ρυθμίσουν την ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

- Α... ελάτε, έχουμε χώρο μη καπνιστών εδώ πίσω... (δίπλα στην κουζίνα)

 

Αυτό είναι ρατσισμός. Δεν έχω καμία διάθεση να απολογηθώ στα παιδιά μου επειδή δεν μπορούμε να πάμε στα περισσότερα καφέ, εστιατόρια, ταβέρνες, μπαρ...

 

Αν ίσως υπήρχε σεβασμός, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά...

 

Μην σε παραξενεύει. Δεν είναι θέμα ρατσισμού. Απλά θέμα ποσοστών. Η συντριπτική πλειοψηφία των θαμώνων θέλει χώρο καπνιζόντων, γιατί καπνίζουν έστω μερικοί. Άρα αναμενόμενο είναι να είναι χώρος καπνιζόντων και το συντριπτικό (και προφανώς και το καλύτερο) τμήμα του μαγαζιού.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην "φωτογραφίζουμε" καταστάσεις αγαπητέ συνάδελφε.

Ευχαριστώ.

Επειδή μιά εικόνα = 1000 λέξεις, καλό είναι να φωτογραφίζονται καταστάσεις, να μην φυγοπονούμε, αλλά να στεκόμαστε στις επάλξεις μας και να αντιμετωπίζουμε ότι μας έρχεται.

Πάντως χαίρομαι που στα βασικά συμφωνούμε και έχεις γνώση του προβλήματος.

 

Αλέξη, από τα όσα -σωστά- αναφέρεις, βλέπεις οτι δεν είναι ο καπνιστής το πρόβλημα;

- Ελα εδώ κύριε "Ξενία"! Τί άδεια έχεις;

- Καφέ-μπαρ-ψησταριά...

- Ναι αλλά επιτρέπεται το κάπνισμα;

- Ναι...

- Που είναι ο ειδικά διαμορφωμένος χώρος για τους καπνιστες;

- Μα...

- Ας πρόσεχες, 100Κ πρόστιμο!

 

ΑΥΤΗ είναι η λύση, όχι ο εξοστρακισμός...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφώνησα επ' αυτού... Αλλά αυτό δοκιμάστηκε και απέτυχε... Τώρα θα δοκιμάσουμε κάτι νέο, που κατά 99% επίσης θα αποτύχει... Γιατί είναι τόσο δύσκολο να υπάρξει λίγος σεβασμός;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καπνισει ποτε μου, δεν εχω δοκιμασει, δεν ξερω πως ειναι....

 

Αλλα ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δλδ....

 

ΠΟΣΟ δυσκολο ειναι εσεις που καπνιζεται να πειτε

"Τωρα παω για φαγητο, μια, δυο, τρεις ωρες...δεν θα καπνισω, θα καπνισω μετα 1 πακετο ή πριν αλλο ενα πακετο..."

 

Πραγματικα η ωρα του φαγητου , του καφε, του ποτου δεν ειναι πανω απο 3 ωρες...καπνιστε τις αλλες 21ωρες της μερας...

 

Τωρα αν ειστε ολη μερα καφε-φαγητο-ξανακαφε-ξαναφαγητο-ποτο-μπουζουκια....

Ε τι να πω καπνιστε...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα δοκιμάσουμε κάτι νέο, που κατά 99% επίσης θα αποτύχει... Γιατί είναι τόσο δύσκολο να υπάρξει λίγος σεβασμός;

Εμ, φυσικό δεν είναι; αφού δεν υπάρχει κράτος!!!

Ο σεβασμός φίλε μου πρέπει να είναι αμφίδρομος όμως... Όχι μόνο προς τους μη καπνιστες...

Link to comment
Share on other sites

Εμ, φυσικό δεν είναι; αφού δεν υπάρχει κράτος!!!

Ο σεβασμός φίλε μου πρέπει να είναι αμφίδρομος όμως... Όχι μόνο προς τους μη καπνιστες...

 

Έυγε φιλος....

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά περί σεβασμού των καπνιστών όμως υπάρχει τεράστιο ζήτημα. Αν και καπνιστής των 25+ τσιγάρων την ημέρα οφείλω να ομολογήσω τα εξής:

1) Πρόκειται περί μιας παντελώς άχρηστης συνήθειας, υπό την έννοια ότι δεν προσφέρει όλα αυτά που κατά καιρούς λέγεται ότι προσφέρει. Όλα αυτά που λέμε ότι νοιώθουμε οφείλονται στον κατευνασμό του συνδρόμου στέρησης.

2) Αυτή μας η συνήθεια συνοδεύεται από την έκλυση στον αέρα διαφόρων ειδών τοξικών ουσιών (πίσσα, νικοτίνη, βουτάνιο και άλλες 3000 "αθώες" ουσίες). Αυτό σημαίνει ότι "άθελά" μας προκαλούμε έμμεσα βλάβες και στους γύρω μας. Εννοείται φυσικά ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να βλάπτει την υγεία του διπλανού του.

 

Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω εγώ είναι το εξής: δεδομένου ότι η νικοτίνη είναι η τρίτη πιο εθιστική* ουσία μετά την ηρωίνη και την κοκαΐνη γιατί κανένα κράτος δεν απαγορεύει την χρήση καπνού; Αν δηλαδή πραγματικά ενδιαφέρεται για την υγεία όλων μας.

 

*Μετά το κάπνισμα 2-3 τσιγάρων ο οργανισμός εθίζεται στη νικοτίνη. Επίσης 1mg νικοτίνης είναι αρκετό για να σκοτώσει έναν μέσο άνθρωπο αν προσληφθεί ενδοφλεβίως. Μην σας φαίνεται παράξενο. Την γλιτώνουμε γιατί κανείς καπνιστής δεν προσλαμβάνει όλη την ποσότητα νικοτίνης που περιέχεται στο τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω εγώ είναι το εξής: δεδομένου ότι η νικοτίνη είναι η τρίτη πιο εθιστική* ουσία μετά την ηρωίνη και την κοκαΐνη γιατί κανένα κράτος δεν απαγορεύει την χρήση καπνού;

Τώρα, πραγματικά θέλεις απάντηση σε αυτό;

Ok...

Διότι θα υπάρξουν απώλειες εσόδων:

- στις φαρμακοβιομηχανίες από δραματική μείωση καρκίνου, καρδιοπαθειών κτλ κτλ,

- στα κράτη από τα έσοδα ΦΠΑ

- στους καλλιεργητές από την απαγόρευση της καλλιέργειας

- σε περίπτερα ψιλικατζίδικα κ.α αφού το τσιγάρο είναι το ΜΟΝΟ προϊόν το οποίο θα πουληθεί ΣΙΓΟΥΡΑ και... ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ!!!

 

Να μην αναφέρουμε για λόμπυ και τα ρέστα...

 

Το άλλο, γιατί δεν το εφαρμόζουμε;

Απαγόρευση πώλησης τσιγάρων σε ανήλικους!

Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο φίλε μου, έχω γνωστό μου με περίπτερο.

Οταν το πρωτοπήρε να το δουλέψει, δεν πούλαγε σε παιδιά. Μια μέρα σκάει μύτη "γονιός" και τον αρχίζει στα μπινελίκια. Και σήμερα δεν πουλάει σε παιδιά των οποίων δεν γνωρίζει τον γονιό.

Πάντως κάτι άκουσα πως υπάρχει τέτοια ρύθμιση στον νέο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.