Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Τα χρήματα που σήμερα υπάρχουν στις τράπεζες, τα τραπεζογραμμάτια δηλαδή με τα οποία αγοράζουμε ψωμί, είναι λένε λιγότερα από 2 δις. Αλλοι λένε ότι έχουν απομείνει πολύ λιγότερα.

Δεν θα δίνουν οι τράπεζες 40 ευρώ για 5 μήνες, ούτε καν 20 ευρώ απ' ότι φαίνεται ότι θα δίνουν τις επόμενες μέρες για 2 μήνες.

Τα λεφτά που υπάρχουν επαρκούν για λιγότερο από μια βδομάδα με 20 ευρώ την ημέρα.

Μετά πάπαλα.

Νάδα.

Νούλ.

Νιξ.

 

Η Κύπρος έπαιρνε με το σταγονόμετρο χρήματα από την ΕΚΤ, γι αυτό έδινε με το σταγονόμετρο χρήματα από τα ΑΤΜ.

Εδώ μετά το αύριο, που δεν θα πληρώσουμε το ΔΝΤ, δεν υπάρχει ενδεχόμενο να μας δώσει το ΕΚΤ ούτε σεντ.

 

Τα υπόλοιπα 120 δις ευρώ που θα υπάρχουν στις τράπεζες θα είναι λογιστικά ευρώ (ηλεκτρονικό χρήμα), που όποιος είναι τυχερός θα μπορεί να το χρησιμοποιεί με κάρτες για ένα διάστημα.

 

Στη συνέχεια, αφού δεν θα υπάρχει στις τράπεζες ούτε ίχνος ευρώ σε χαρτί, θα πρέπει να πληρώσει μισθούς και συντάξεις και υποχρεώσεις (αν βρει κανέναν ηλίθιο να το δεχθεί) σε ένα άλλο νόμισμα.

Οπότε τα 120 δις από τις αποταμιεύσεις ή τα κεφάλαια σε ηλεκτρονικό χρήμα θα περιέλθουν στην κυβέρνηση ώστε να εξυπηρετεί ανάγκες με το εξωτερικό, αντικαθιστώντας το με χαρτί τουαλέτας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το κείμενο που η Ελληνική κυβέρνηση θέλει να εγκρίνουμε ή να απορρίψουμε 

 

http://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/F092-22-4277.pdf

 

το http://ec.europa.eu/greece/news/2015/20150628_protaseis_thesmoi_26iouniou_el.htm  είναι το τελικό κείμενο κατά Γιούνγκερ. Τα κείμενα δεν είναι ίδια. Δεν ξέρω ΄ποσο διαφέρουν αλλά ίδια δεν είναι (τα ξενοδοχεία στο πρώτο έχουν 23% φπα ενώ στο δεύτερο 13%).

Link to comment
Share on other sites

Όλοι έχουμε μάθει να μιλάμε για το χρήμα λες και είναι κάτι που έρχεται από το υπερπέραν Το χρήμα δεν είναι παρά ένα εργαλείο που το μόνο που πρέπει να έχει σκοπό είναι να βοηθά την εργασία και να κάνει τους ανθρώπους να συνεργάζονται για να παράγουν έργο και  να ανταλλάσσουν προιόντα  Αυτό θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει και με χαρτί τουαλέτας αν όλοι το έβλεπαν όχι σαν εργαλείο επιβολής αλλά σαν εργαλείο όπως έγραψα πιο πάνω Αν αυτό γίνει κτήμα μας οι λύσεις θα υπάρξουν σε όλα τα ερωτήματα τι θα γίνει μετά ...

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ηλία αυτο λεω στον Γιώργο αλλα του το έφερα πιο ελαφρύ.. Του εδωσα μαξιλαράκι 40€. Αν του έλεγα οτι δεν θα υπήρχε σάλιο θα μου απαντούσε ελάτε στην καρυστο που χαρίζουν λεφτα και φαγητό. Στην τελική θα πιαστούνε χέρι χερι. Ελπίζω να μην με παρεξηγεί που τα λεω με δόση χιούμορ και εύχομαι να μην καταλάβει τι σημαινει να μην παιζει σάλιο για σάλιο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα 120 δις ευρώ που θα υπάρχουν στις τράπεζες θα είναι λογιστικά ευρώ (ηλεκτρονικό χρήμα), που όποιος είναι τυχερός θα μπορεί να το χρησιμοποιεί με κάρτες για ένα διάστημα.

Όπα εδώ είμαστε. Ποιος σου είπε ότι υπάρχουν 120 δις; Χαχαχαχα.

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/alhtheies-kai-muthoi-gia-ta-capital-controls.3541719.html

Έχει επιβληθεί στις ελληνικές τράπεζες έλεγχος διαφυγής κεφαλαίων; Ναι και όχι. Ή για την ακρίβεια ναι εν μέσω όχι.

http://www.crashonline.gr/capital-controls-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-t%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B1/

Φυσικά τα άτυπα capital controls δεν επιβλήθηκαν λόγω της αθρόας προσέλευσης στα ΑΤΜ, αυτή μας στέρησε το ρευστό, αλλά λόγω της ηλεκτρονικής διαφυγής κεφαλαίων στο εξωτερικό το προηγούμενο Σ-Κ. Το θέμα είναι λοιπόν πόσα μείνανε.............................. :sad:  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Όπα εδώ είμαστε. Ποιος σου είπε ότι υπάρχουν 120 δις; Χαχαχαχα.

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/alhtheies-kai-muthoi-gia-ta-capital-controls.3541719.html

Έχει επιβληθεί στις ελληνικές τράπεζες έλεγχος διαφυγής κεφαλαίων; Ναι και όχι. Ή για την ακρίβεια ναι εν μέσω όχι.

http://www.crashonline.gr/capital-controls-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-t%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B1/

Φυσικά τα άτυπα capital controls δεν επιβλήθηκαν λόγω της αθρόας προσέλευσης στα ΑΤΜ, αυτή μας στέρησε το ρευστό, αλλά λόγω της ηλεκτρονικής διαφυγής κεφαλαίων στο εξωτερικό το προηγούμενο Σ-Κ. Το θέμα είναι λοιπόν πόσα μείνανε.............................. :sad:  

 

Πραγματι ειναι κατι που μου διεφυγε.

Ολο σ/κ μπορουσαν να γινουν εμβασματα στο εξωτερικο χωρις πλαφον ποσου.

Αρα τα capital controls εγιναν για τους μισθους και τις συνταξεις των 500-1000Ε...

Αλλη μια αλητεια.....

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν δεν καταλαβαινω το ερωτημα στο οποιο πρεπει να απαντήσω ναι η οχι. Κατα δεύτερον θελω 500 ευρω(170.000 δρχ) να παω να ψηφίσω.

 

Τωρα να δωσω 170 χιλιαρικα κ να μην ξερω τι σημαινει ναι η οχι, συγγνωμη αλλα εγω δεν παιζω τετοια παιχνιδακια. Εγω ξερω οτι σημερα με ευρω οι καταθεσεις μου ειναι κλειδωμενες κ δεν μπορω να τις διωξω έξω, ο λογαριασμος μου στον fx μπροκερ μου εχει μπλοκαριστει γιατι ειμαι ελληνας=αραπης, οτι πηγα να αγορασω απο προμηθευτή κ δεν δεχοταν τραπεζικη μεταφορα παρα μονο μετρητά κ οτι δεν μπορω να πληρωθω μισθοδοσια. Κ επειδή εδω και δεκαπεντε χρονια χρησιμοποιω ελαχιστα μετρητα γιατι χρησιμοποιώ ebanking μονιμα κ στα παντα, εχω καταληξει να ειμαι με 13 ευρω στην τσεπη απο το σαββατο το πρωι, κ να εχει παντου ουρα κ να μην μπορω να αγορασω ουτε τσιγαρα. Και σημερα αν δεν απατωμαι εχω ευρω.

 

επομενως χεζω τους παντες, χεζω ευρω, χεζω δραχμές, χεζω αι ο γιους, χεζω την Ευρώπη, χεζω τους πολιτικους οποιασδηποτε κατευθυνσης, χεζω δημοσιογραφους, χεζω καθε ενα που νομιζει οτι εχει αποψη.

 

έκαναν ολοι λαθος, οποια γλωσσα κ αν μιλανε, τα εκαναν σκατα σαν τα μούτρα τους τα κοπροσκατενια. Θα σεβαστω την αποψη της πλειοψηφιας, γιατι οι κοινωνιες εξελισσονται μονο ενωμενες. Κ η εξελιξη ειναι αργη κ επιπονη διαδικασια.

 

αυτα

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

αν σε παρηγορεί Ζαβί και εγώ δεν μπορώ να αγοράσω την κεφαλή του πλότερ μου (από Ολανδία)  που μου τέλειωσε με το που βγήκε ο Τσιπρας για το δημοψήφισμα Και έχω να πάρω μια άδεια οικοδομής Το κουφό είναι ότι θέλει συντήρηση το μοναδικό μηχάνημα που βγάζει σχέδια σε σχετικό  μαγαζί - τυπογραφείο στην πόλη μου Ελπίζω να μην είναι οιωνός  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.