Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Όλα θα γίνουν όπως "πρέπει". Θα συμφωνήσουμε σ' ένα πρόγραμμα παραπλήσιο με αυτό που προτείναμε και απο την άλλη θα ξεκινήσει η διαδικασία κουρέματος απο τον Οκτώβριο και όλοι θα είναι ευχαριστημένοι που σώσανε την Ευρώπη και το ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πραγματι ειναι κατι που μου διεφυγε.

Ολο σ/κ μπορουσαν να γινουν εμβασματα στο εξωτερικο χωρις πλαφον ποσου.

Αρα τα capital controls εγιναν για τους μισθους και τις συνταξεις των 500-1000Ε...

Αλλη μια αλητεια.....

Όχι ο έλεγχος κεφαλαίων δεν συνάδει με το πνεύμα της Ε.Ε. και της Ευρωζώνης που υποστηρίζει την ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων. Γι αυτό το λόγο (και καλά) η ΕΚΤ δεν το έχει επιτρέψει ακόμη επισήμως. Το επέτρεψε όμως ανεπισήμως διότι δια στόματος Ντράγκι δεν μπορεί αυτή να μας δώσει άλλο λογιστικό χρήμα για την ανακεφαλαίωση τραπεζών. Για την ιστορία θυμίζω ότι η μεγαλύτερη μέχρι τώρα φυγή κεφαλαίων στο εξωτερικό έγινε επί Γ.Α.Π. το 2011. Το κλείσιμο λοιπόν των τραπεζών (και των τερματικών αυτή τη φορά) έχει γίνει για να προστατέψει την κεφαλαιακή βάση τους και όχι τις πληρωμές. Η δυσκολία των πληρωμών σε ρευστό έγινε διότι κάποιοι περίεργοι κύκλοι άδειασαν από ρευστό τις τράπεζες. Θα μπορούσαν όμως να συνεχίσουν να είναι ανοικτές και να δίνουν ένα εικοσάρικο στον καθένα από τα ΑΤΜ. Το όριο αναλήψεων μετρητών δεν εντάσσεται στα capital controls και δεν μπορεί να οριστεί έτσι αφού από τα ΑΤΜ εξυπηρετείται η άμεση ρευστότητα για αγορά αγαθών. Εξ' άλλου η ρευστότητα εξυπηρετείται από το ELA. Οι τράπεζες όμως θα παραμείνουν κλειστές μέχρις ότου η ΕΚΤ επιβάλει επισήμως CC. Αυτή θέλει μεν να μας ξεκάνει, δλδ να συνεχίσει να επιτρέπει την ελεύθερη φυγή κεφαλαίων, αλλά από την άλλη μπαίνει σοβαρό θέμα με την βιωσιμότητα των ελληνικών εμπορικών τραπεζών που η ίδια εγγυάται.      

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

... εχω καταληξει να ειμαι με 13 ευρω στην τσεπη απο το σαββατο το πρωι, κ να εχει παντου ουρα κ να μην μπορω να αγορασω ουτε τσιγαρα. Και σημερα αν δεν απατωμαι εχω ευρω.

 

επομενως χεζω τους παντες, χεζω ευρω, χεζω δραχμές, χεζω αι ο γιους, χεζω την Ευρώπη, χεζω τους πολιτικους οποιασδηποτε κατευθυνσης, χεζω δημοσιογραφους, χεζω καθε ενα που νομιζει οτι εχει αποψη.

 

...

άντε μετά να βρούμε χαρτί υγείας ....

Link to comment
Share on other sites

ωραίο κείμενο από το παλικάρι ή την κοπελιά  , με εκφράζει αν και εγώ όχι μόνο δεν πήγα για ανάληψη στα ΑΤΜ αλλά πριν πάω για ύπνο χτές περί τις 4 το βράδυ στα άγρια χαράματα πήγα και κατέθεσα στο ΑΤΜ γιατί βρήκα την ευκαιρία να κάνω οικονομία στην οικογένεια να καλύψουμε καμία τρύπα και φοβόμουν ότι θα τα φάω Τόσο σίγουρος είμαι ότι δεν θα γίνει τίποτα από τα φοβερά που ακούγονται 

 

http://pitsirikos.net/2015/06/%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ας κατηγορηθώ για προβοκάτορας, καταστροφολόγος, γερμανοτσολιας και οτιδήποτε άλλο βρείτε.

 

Την τετάρτη 31/06 τα ΑΤΜ δεν θα δίνουν χρήματα καθόλου. Την Πέμπτη θα ανακοινωθεί οτι η χώρα βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης με δελτία στα καύσιμα. Μακάρι να είμαι 10000% λάθος και να μην γίνει τίποτα. Έστω και ένα γάλα παραπάνω αν το διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Ας κατηγορηθώ για προβοκάτορας, καταστροφολόγος, γερμανοτσολιας και οτιδήποτε άλλο βρείτε.

 

Την τετάρτη 31/06 τα ΑΤΜ δεν θα δίνουν χρήματα καθόλου. Την Πέμπτη θα ανακοινωθεί οτι η χώρα βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης με δελτία στα καύσιμα. Μακάρι να είμαι 10000% λάθος και να μην γίνει τίποτα. Έστω και ένα γάλα παραπάνω αν το διαβάσετε.

 

Από πού προκύπτει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ας κατηγορηθώ για προβοκάτορας, καταστροφολόγος, γερμανοτσολιας και οτιδήποτε άλλο βρείτε.

 

Την τετάρτη 31/06 τα ΑΤΜ δεν θα δίνουν χρήματα καθόλου. Την Πέμπτη θα ανακοινωθεί οτι η χώρα βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης με δελτία στα καύσιμα. Μακάρι να είμαι 10000% λάθος και να μην γίνει τίποτα. Έστω και ένα γάλα παραπάνω αν το διαβάσετε.

Εντάξει ρε Χρήστο πήγαινε τότε ψήφισε  περικοπές δαπανών κατα 400.000.000 ευρώ στην άμυνα και συντελεστή ΦΠΑ στα νησιά 23% ακόμα και 13 για να κάνεις το χατήρι των Γερμανών και να σου δώσουν γαλατάκι...

Γνωρίζω ότι δεν είσαι Συριζαίος αλλά αυτό το ΝΑΙ σου δεν το περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

....Για να προλάβω τους ΚΚΕτζήδες πριν πούν την κλασσική τους μ12@#$@. 

 

Για ρωτήστε το Οικονομικό Επιτελείο του Περισσού με ποιο collateral θα βγάλετε νέο νόμισμα? αμα δεν έχουν την επίσημη απάντηση με νούμερα καλύτερα να αποφύγετε να απαντήσετε.

 

Μην αρχίσετε τα γελοία οτι θα πάρετε καράβια, εργοστάσια και τράπεζες διότι,

 

στα καράβια δεν παίζει ρόλο η ελληνική σημαία, οι ναυτιλιακές εταιρίες έχουν ήδη διπλή εταιρική βάση και άρα μεταφέρονται σε κλάσμα του δευτερολέπτου σε άλλη χώρα, τα εργοστασια θέλουν ενέργεια και πρώτες ύλες που έρχονται απο έξω και οι τράπεζες χρωστάνε 120 δις και έχουν 340 δις ιδιωτικό χρέος. 

 

Τόμπολα λοιπόν. Τουλάχιστον δείτε το δημοψήφισμα σαν βόλτα για καφέ.

Εσύ κοίτα να βάλεις καμιά καινούρια παπαριά σου σε ψηφοφορία για να πιάσεις πάλι... το μακρύτερο όπως παλιότερα, κι άσε το ΚΚΕ, για το οποίο έχεις μαύρα μεσάνυχτα, νάχει την δική του άποψη. Στο κάτω-κάτω ούτε σε ενδιαφέρει, ούτε και σε αφορά.

Εκτός κι αν το ζητάει ο απαυτούλης σου... οπότε συνέχισε να προκαλείς μέχρι να ολοκληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επικουρικά ακόμα θα ήταν πιο ορθό στις επιλογές στο εδώ δημοψήφισμα να υπήρχε και η επιλογή Άκυρο - Λευκό και το Αποχή

Προφανώς ! 

Όταν ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος θα λένε :

Γραμμένοι : α

Ψήφισαν   : β

Αποχή      : 100*(α-β)%

Λευκά       : γ     (θα υπάρχει λευκό ψηφοδέλτιο. Στο εδώ δημοψήφισμα απουσιάζει )

Άκυρα      : δ     (θα καταμετρηθούν)

Έγκυρα    : β-γ-δ

ΝΑΙ          : ε

ΟΧΙ          : ζ

 

Το εδώ λοιπόν δημοψήφισμα είναι λάθος γιατί δεν περιλαμβάνει όλα όσα μετράει και δημοσιεύει το πραγματικό δημοψήφισμα.

Επειδή μάλιστα το επεσήμανα αυτό νωρίς αλλά δεν έγινε διόρθωση με την ανόητη δικαιολογία ότι... δεν υπάρχει επιλογή άκυρο ή αποχή, δικαιούμαι να πιστεύω ότι τέθηκε έτσι σκόπιμα.

Πχ. εμένα μου στερεί την δυνατότητα να ψηφίσω ό,τι θα ψηφίσω πραγματικά στο κανονικό δημοψήφισμα. Γιατί μου αφαιρεί αυτό το δικαίωμα ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.