Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

το παραμυθι του αισωπου με το μυρμήγκι κ τον τζίτζικα το ξέρεις Γρηγόρη? Αν όχι θα το ζήσεις

 

ΝΙΚΟΣΤΡΙ, υπάρχει και το παραμύθι με τον βάτραχο και τον σκορπιό....

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Οχι ρε μάστορα

Δεν είμαι πλέον μάστορας Γρηγόρη, γιατί δεν έχω που να κάνω το μάστορα, όπως κ ένας μηχανικός, που δεν είναι μηχανικός, γιατί δεν έχει που να κάνει το μηχανικό

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα το μεγαλύτερο ξεφτιλίκι θα είναι να πούμε ναι.

 

Ένα ΟΧΙ θα βάλει σε αμφιβολίες και τον πιο ζαμάν φου ευρωπαίο για το τι εστί ευρωπαϊκή "ένωση" και τραπεζικό σύστημα.

 

ΥΓ. Ζητείται επειγόντως Ηρακλής για τον άθλο της χιλιετηρίδας.  :D  (στο πνεύμα του aithilenio)

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να θέσει και δεύτερο ερώτημα στο δημοψήφισμα περί Ευρώ και δραχμής και να ταχθεί υπερ του ευρώ και ας τους να τρέχουν................. 

 

 

σωστή παρατήρηση.

Θεωρώ ότι ένα μεγάλο θέμα τώρα παίζεται στο συμβολικό επίπεδο και στον ψυχισμό του κόσμου, να βρει την ενέργεια να θέλει να παλέψει κάτι έστω και άγνωστο, γιατί το γνωστό το είδε που πάει... Το μετά τι θα γίνει δεν μπορεί να το πει τ κανείς, κανείς δεν ξέρει το μέλλον του επακριβώς.

Στο Ναι, δεν λέμε ναι στην ευρώπη και το ευρώ, τι πάει να πει αυτό...ευρώ να έχω και ας πεθαίνουν οι γύρω μου και με πουλάνε κάθε μέρα? με το ναι, λέμε ναι σε όσα μας έφεραν ως εδώ/

Στο Οχι, λέμε όχι στην πρόταση των δανειστών της παρασκευής (ελπίζω να διορθώσουν τη μετάφραση...), όχι στον εκβιασμό και τα τελεσίγραφα, αλλά ότι γίνει μετά θα είναι συνδυασμός πολλών μεταβλητών.

Αν η κοινωνία δεν αποφασίσει να γίνει κοινωνία, ο κόσμος εδώ να ωριμάσει και να μην δέχεται πια ούτε καθοδηγήσεις ούτε κοροϊδία, ούτε ρουσφέτια, ούτε χάρες για να τη βγάλει ο ίδιος σε βάρος του άλλου, ίσως να έχουμε ελπίδες, να πάψει να είναι ευθυνόφοβος και εσαεί δανειολήπτης...

Εδώ που έχουμε φτάσει, θέλει μεγάλη σοβαρότητα πια. Δεν μας αξίζουν όσα περάσαμε, δεν είμαστε υποχείρια ούτε υποζύγια ούτε χαλι καμιανής μπότας...

Αν θα τα καταφέρουμε θα δείξει, να προσπαθήσουμε το οφείλουμε πάντως.

Edited by mdkarch
Link to comment
Share on other sites

λόγω κρίσης και πλαφόν εκτός από τις αντικειμενικές αξίες πρέπει να αναθεωρηθεί και το κάτωθι

(είναι επίσημο http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=238045&catid=3)

Endeiktikos-pinakas-me-times-narkwtikwn-ousiwn.pdf

post-54574-0-50457400-1435812572_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κύριε εισαγγελέα το είχα για ίσκιο στην αυλή μου...

 

Για ευρωπαϊκό υδροπονικής καλλιέργειας εδώ  http://teniesonline.ucoz.com/load/1-1-0-5133

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Θέλω εάν υπερισχύσει το ΝΑΙ, που το βλέπω δύσκολο όσο καταλαγιάζει ο πανικός που σπείρανε τα ΜΜΕ,συγκυβέρνηση εθνικής ενότητας ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΠΟΤΑΜΙ με πρωθυπουργό Σημίτη ή Καραμανλή και κυβερνητικό εκπρόσωπο Θεοδωράκη να γελάσει και ο κάθε πικραμένος. Παιδική χαρά!

Δεν ξέρω αν εσύ θα γελάς, αλλά είναι από τα σενάρια που παίζουν για την "επόμενη μέρα". Κι επειδή ούτε ο κινέζος αλλά ούτε και ο ΚΚ ο Βους έχουν τα α.....α του ΚΚ του Α', ούτε οι συνθήκες επιβάλλουν λήθη του πρότερου βίου τους ως "εγγυητών της σταθερότητας", μένει ο τρίτος εξ αυτών σε δεύτερο (εμφανή) ρόλο, αλλά σε κουμανταδόρο (επί της ουσίας). Κάτι σαν τον Ιωαννίδη της χούντας Νο 2. Ενώ, για ξεκάρφωμα, πρωθυπουργός θα είναι πρόσωπο "υπεράνω υποψίας".

Και τότε θα κοπεί κάθε όρεξη για γέλιο...

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε,


Ρε συ επειδή βλέπω τα σχόλια που κανεις και δεν κρατιέμαι αποφάσισα να σου γράψω.


Σίγουρα έχεις κάποιες καταθέσεις και θα έχεις τρελαθεί, όπως οι γονείς σου, ο αδερφός σου, η αδερφή σου.


Λοιπόν, αρχίζω:


1. Δεν πιστεύεις ότι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ τα τελευταία 35 χρόνια δημιούργησαν ένα εντελώς εύθραυστο και άναρχο κράτος ( πάντα με την ανοχή της Αριστεράς που ποτέ δεν φάνηκε ικανή για κάτι παραπάνω από το να είναι 3ο - 4ο κόμμα) οδηγώντας το στην τωρινή κατάσταση;


2. Δεν πιστεύεις ότι η τακτική των μνημονίων δεν είχε ποτέ σκοπό την ορθή ανάπτυξη της οικονομίας παρά μόνο τη διάλυση της μεσαίας τάξης και τη δημιουργία ενός μελλοντικού πεδίου για φτηνές επενδύσεις σε ενέργεια (δεη, πετρέλαιο, ΑΠΕ ) λιμάνια, δρόμους, χρυσό κτλπ με υψηλό όμως κέρδος;


3. Πιστεύεις ότι το πρόβλημα είναι εθνικό; Γιατί εγώ το βλέπω παγκοσμιο; νομίζεις δε θα τους πάρει η μπάλα όλους;


4. Πιστεύεις ότι το πρόβλημα είναι τωρινό; τόσα χρόνια που είναι η υγεία, η παιδεία, η δικαιοσύνη, οι υποδομές; κτλπ


5. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αποδεικνύουν συνέχεια ποιοι είναι με τα διάφορα σκάνδαλα που βγαίνουν και θάβονται κατευθείαν. Ας δώσουμε λοιπόν σε κάποιον με καθαρό ποινικού μητρώο Μια ευκαιρία.


6. Ξεχνάς πως πάντα υπηρχαν πάρα πολλές περιοχές της Ελλάδας με ανεργία στο 25-30% εδώ και χρόνια, βλ Χαλκίδα, Νάουσα, Θράκη κα.


7. Πιστεύεις ότι αυτό το κράτος, αν φτιάχνεται, φτιάχνεται μέσα σε 5 μήνες;


8. Θεωρώ το δημοψήφισμα λάθος που θα διχάσει τον κόσμο, αν δεν μπορούν οι 300, φαντάσου οι 11000000 (τουλάχιστον είναι ΝΑΙ ή ΌΧΙ) προφανώς το χρησιμοποιεί ως τελευταίο του μέσο πίεσης, θα ψήφιζα όχι, εσύ;


9. Ξεχναμε τι δεν έγινε τα τελευταία 35 χρόνια και απαιτουμε τώρα θαυματα και σωτήρες. Τι πιστεύεις ότι θα έπρεπε να έχει κανει η τωρινή κυβέρνηση στο μικρό διάστημα που είναι στην εξουσία;


10. Τι προτιμάς; συνεχή υποταγή στα διάφορα συμφέροντα ή αυτοδιαχειριζόμενο κράτος με ευθύνη, Αλληλεγγύη και σεβασμλ τους υπόλοιπους λαούς;


11. Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι η αλλαγή δε θα είναι αναίμακτη και αν δεν μπορείς να σωσεις το παρόν τουλάχιστον σώσε το μέλλον όσο πιο γρήγορα μπορείς. Ίσως χρειαστεί να θυσιαστείς μην το ξεχνάς.


12. Ρε συ ακόμα ελπίζεις στους σωτήρες; Εγώ Δεν πιστεύω σε κανέναν Σαμαρά, Παπανδρέου, Μητσοτάκη, Βενιζέλο, Τσίπρα, Ρεχάγκελ, Ρανιερι, Τρινκιερι μπλα μπλα μπλα. Δυστυχώς ή ευτυχώς στην εποχή που ζούμε όλοι απομυθοποιούνται πολύ γρήγορα. Πρέπει να επικρατήσουν οι ιδέες και η συνεργασία, όχι τα άτομα.


13. Θεωρείς οτι η στάση του σύριζα δε χρήζει μιας έστω και μικρής αναγνώρισης, ρε! Ειναι ο πρώτος που δεν είπε Ναι σε όλα.


14. Μακάρι όλα να πάνε καλά, όχι μόνο για εμάς αλλά και για τα επόμενα θύματα.


 


 


Copy-paste απο ένα φιλαράκι..


Link to comment
Share on other sites

Προς τους ενθάδε θαμώνες του αντινιούζ .

 

Καλύτερα να ψηφίζεις Σύριζα , ΧΑ , ΚΚΕ , Ανταρσύα , ΜΛ-ΚΚΕ-ΜΛ , Λεβέντη , Γκλέτσο , παρά να σε βάλουν να είσαι κολλητός με την παρέα του Ακη που την αθώωσες για να μπείς στο Μέγαρο .

 

Η παρέα του αντινιούζ θα ακολουθήσει τους αποτυχημένους διαπραγματευτές στον κάδο της ιστορίας .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.