Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Δεν μετέχω στον επαίσχυντο διχασμό που μας έχουν επιβάλλει . Θα συνεχίσω να λέω την άποψη μου όσο μπορώ πιό ψύχραιμα .

 

Δυστυχώς για τον Αλέξη , έπεσε θύμα της ιδεοληψίας της Αριστεράς , του αντιπολιτευτικού λόγου και των κακών εκτιμήσεων .

 

Την Παρασκευή προκήρυξε δημοψήφισμα βασιζόμενος σε ηλίθιους συνεργάτες που του έλεγαν ότι το όχι είχε 68 % . Αυτό είπε και κάποιος ψιλοάγνωστος βουλευτής την Δευτέρα αν και λόγω των ελέγχων είπε ότι θα πέσει λίγο . Αποδείχθηκε  ότι δεν ήξεραν τι τους γινόταν .

 

Θα ξαναπώ σε όλους , ότι τα στοιχήματα του εξωτερικού είναι πολύ πιο αξιόπιστα από τις δημοσκοπήσεις . Τα παρακολουθώ από το 2012 και πέφτουν μέσα παντού . Λογικό αφού εκεί παίζονται λεφτά .

 

Το ΝΑΙ είναι πάνω από 60 %, χτες ήταν πάνω από 70 % . Αυτά τα ξέρουν και οι ξένοι και οι δικοί μας . Και έτσι οι δικοί μας έτρεξαν σήμερα να πουν ναί σε όλα , μήπως και τσιμπήσουν οι άλλοι και συμφωνήσουν και πεί ο Αλέξης , ότι δεν παίρνει θέση στο δημοψήφισμα , οπότε δεν θα χρεωνόταν το ναί και δεν θα του έλεγε και τίποτα το κόμμα , αφού δεν θα πέρναγε από την βουλή το νέο μνημόνιο , αλλά από τον λαό .

 

Αλλά και οι ξένοι ξέρουν . Τον άφησαν λοιπόν από χτες να βράσει στο ζουμί του και του είπαν θα μιλήσουμε μετά το δημοψήφισμα .

 

Το θέμα πλέον έγκειται στο πότε θα παραιτηθεί η κυβέρνηση , αν το θέμα των αμυντικών δαπανών , γίνει αφορμή να φύγουν οι ΑΝΕΛ και βέβαια τι θα γίνει μετά την παραίτηση της επόμενης εβδομάδας . Διερευνητικές , που δεν θέλουν να δούν τον Μιχαλολιάκο εντολοδόχο , η κυβέρνηση ειδικού σκοπού αφού οι εκλογές μάλλον πρέπει να αποκλείονται , λόγω καλοκαιριού κλπ , εκτός αν μείνει η κυβέρνηση και με θερινά τμήματα στην βουλή όπου επιτρέπονται αντικαταστάσεις βουλευτών , περάσουν οι εφαρμοστικοί νόμοι , περάσει το καλοκαίρι και πάμε σε εκλογές το φθινόπωρο .

 

Το άλλο εντυπωσιακό λέγεται Μπάμπης . Ο γνωστός του σκαι . Σήμερα είπε ότι ο Τσίπρας είναι τελειωμένος , αλλά τελειωμένοι είναι και οι παλιές φάτσες . Ο κόσμος ζητάει κάτι νέο . Θα πρόσθετα η ανακαινισμένο .

 

Δεν θα πλήξουμε τις επόμενες μέρες . Αρκεί να μην πεινάσουμε .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ικαρε ο δικός σου είναι με το όχι ( Ικαρε το ξέρεις ότι σε συμπαθώ για αυτό σε πειράζω αλλά και να στηρίξω ότι μόνο διχασμός δεν έχουμε αφού εγώ σέβομαι απόλυτα την θέση σου και αν βγει θα την δεχτώ  )

 

Απόδειξη ότι για την Ελληνικές εταιρίες όπως η ΒΙΑΝΕΧ την συμφέρει μια πολιτική που θα στηρίξει την Ελληνική παραγωγή και όχι την καταστροφή της παραγωγικής βάσης μας   Αυτοί που θέλουν το ΝΑΙ  είναι αυτοί που δεν παράγουν αλλά εκμεταλλεύονται τυχοδιωκτικά την ΕΕ ή είναι κρατικοδίαιτοι 

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1345545/giannakopoylos-vianex-kalese-toys-epiheirhmatie.html

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε τι προτείνει η Ευρωπαϊκή Ένωση και τι αντιπροτείνει η κυβέρνηση και κρίνετε τι σημαίνει ΝΑΙ/ΟΧΙ
post-51055-0-44192600-1435780748_thumb.png

 
Εγώ καταψηφίζω και τα δυο μνημόνια (δυο, τρόπος του λέγειν) και ψηφίζω 
post-51055-0-97192500-1435780614.png

Link to comment
Share on other sites

 

Βυθιζόμαστε αγαπητοί και αγαπητές αλλά όπως διαπιστώνω , επικρατεί πόλωση , διχόνοια , ισχυρογνωμοσύνη κ.λ.π. χαρακτηριστικά της ράτσας μας . Αντί να είμαστε ενωμένοι και να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο , ακόμη και τον πάτο , σε κλίμα "ψυχροπολεμικό" θα τον φτάσουμε.

 

σύντροφε γεώργιε η πόλωση και ο διχασμός είναι η φυσική κατάληξη της διεύρυνσης του χάσματος μεταξύ εχόντων και μη εχόντων στον ήλιο μοίρα.

 

επίσης, sorry γεώργιε αλλά οι γερμανοτσολιάδες δεν αξίζουν ούτε καν φτύσιμο. μόνο κρέμασμα.

Edited by tubaruba
Link to comment
Share on other sites

Ikare αξιόπιστες πηγές χρησιμοποιείς Μα τις εταιρείες στοιχημάτων ?   του" διπλό ημίχρονο άσο τελικό"  αυτές που κατέστρεψαν το ποδόσφαιρο και είναι ότι πιο σίχαμα γέννησε ο καπιταλισμός τα μόνα που η τρόικα δεν ήθελε να πειράξουν Μα το τζόγο ? για πολιτικές εκτιμήσεις έλεος 

 

Εγώ πάντως περισσότερα ΟΧΙ βλέπω γύρω μου αλλά το γύρω μου είναι η εργατική τάξη Λίγο τους παππούδες και γιαγιάδες φοβάμαι ότι θα λακίσουν 

 

 

Ρε παιδιά από διαφημίσεις μάλλον το ΟΧI δεν θα έχει λογικά ? γιατί είδα μόνο του ΝΑΙ , αλλά ποιος θα την χρηματοδοτήσει αφού το χρήμα είναι στο ΝΑΙ 

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μετέχω στον επαίσχυντο διχασμό που μας έχουν επιβάλλει . Θα συνεχίσω να λέω την άποψη μου όσο μπορώ πιό ψύχραιμα .

Εύγε. Το έχω πει με άλλον τρόπο πιο πριν. Παρότι αντίθετος, σέβομαι και την άποψη του "ναι". Υποτίθεται ότι είμαστε σκεπτόμενοι άνθρωποι. Όταν όμως πιστεύουμε ότι με το "ναι" ή με το '"οχι" θα σώσουμε την Ελλάδα ή τον εαυτό μας είμαστε γελασμένοι. Θα συνεχίσω να συζητώ επιχειρηματολογώντας και χωρίς την αίσθηση του αλάθητου. Μια παρατήρηση μόνο στη δημοσίευση του Hardcore. 

Όταν τον Σεπτέμβριο του 2011 αυτοπυρπολήθηκε πολίτης έξω από την τράπεζα Πειραιώς διαμαρτυρόμενος για την κατάσχεση του σπιτιού του το βούλωσες πατριώτη,τα αντικειμενικά ΜΜΕ το απέκρυψαν όπως και χιλιάδες άλλες περιπτώσεις. Σήμερα οι ουρές των ATM και η ταλαιπωρία όλων μας για ανάληψη χρημάτων χρησιμοποιούνται από τα παπαγαλάκια και τους έμμισθους συνεργάτες των δανειστών μας....

Δεν είναι μόνο η συγκεκριμένη αυτοπυρπόληση αλλά και οι αυτοκτονίες 7000 συμπατριωτών μας. Έχω μια απορία. Όλοι αυτοί που λένε "ναι" και όλοι αυτοί που λέμε "όχι", αφήστε τους τηλερουφιάνους κατά μέρος αυτοί δεν έχουν τσίπα, με πόση ντροπή σταθήκαμε μπροστά σε αυτό το φαινόμενο; Στη γειτονιά μου αυτοπυρπολήθηκε ένας άνθρωπος μέσα στο αυτοκίνητό του μέρα μεσημέρι. Το αυτοκίνητο έστεκε εκεί μέρες μετά, σκουριασμένο, ερειπωμένο και φρικτό και εγώ όταν περνούσα από εκεί κοιτούσα απέναντι. Όταν το πήραν ανακουφίστηκα. 

Link to comment
Share on other sites

...Ο κόσμος ζητάει κάτι νέο . Θα πρόσθετα η ανακαινισμένο .

 

...

Μπας και Μπουτάρης – Καμίνης?

 

(Υπάρχει αναγνωρισιμότητα, είναι σοφτ στην πολιτική, δεν υπάρχουν αποδεδειγμένες καμένες φλάντζες, άνω του μέσου όρου των πολιτικών αποδοχή από το κοινό?)

 

τα μεγάλα ΜΜΕ λογικά θα τους "έπαιζαν" ... αφού ο Θεοδοράκης παρά είναι φανερό ότι ήταν δική τους επιλογή και έχει όρια να ανέβει κι άλλο ... 

Link to comment
Share on other sites

Κων/νε αν 7000 είναι οι αυτοκτονίες τότε τα θύματα της κρίσης είναι πολλαπλάσια , αν λάβουμε υπόψιν ανθρώπους που έφυγαν από ελλείψεις φαρμάκων , ρεύματος και από στεναχώρια (καρδιά) Εγώ και το ξαναλέω  έχω χάσει φίλο από ελλειπή περίθαλψη (φάρμακα) και ξαδέρφη της γυναίκας μου από καρδιά λόγο οικονομικών προβλημάτων (40 χρονών ) και φυσικά γνωρίζω πάρα πολλές περιπτώσεις τέτοιες ακόμα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Α, βλέπω με πολύ μεγάλη σοβαρότητα κρίνεις τον κόσμο έξω από το παράθυρο.... πας σε μια εταιρία στοιχημάτων να σου πει τις πιθανότητες. Ρε μπράβο "πολιτικόν ζώον"

 

σύντροφε, ο καθένας όπου θέλει ψάχνει την πληροφορία.

 

και οι μπετατζήδες δεν είναι μαλάκες να χάνουν λεφτά τους για να το παίζει κάποιος τζόβενο.

 

οπότε πάτα κλαπέ με την δήθεν στάση και άποψη.

 

 


 

Παρατήρηση: Να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε. Τα γραπτά μένουν! Διορθώστε το κείμενό σας χρησιμοποιώντας την "επεξεργασία".

Δεν θα ξαναγίνει η ίδια παρατήρηση. Το επόμενο θα διαγραφεί όλο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον κανόνα υπ' αριθμό 4.

Ευχαριστώ, Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.