Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή των Αμοιβών Μηχανικών με Χρέωση Λογαριασμού και Internet Banking


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

POS?

 

Το βλέπω να έρχεται το POS.

ΠΩΣ??

 

Και αν ο παππους θελει να πληρωσει  τοις μετρητοις? 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωρίζει κανείς πως γίνεται η κατάθεση προκαταβολής μέσω τραπέζης; Γιατί δε νομίζω ότι ο πελάτης θα πρέπει να συμπληρώσει το ειδικό έντυπο κατάθεσης που υπολογίζει και το ΦΠΑ και να πληρώσει ΦΠΑ για την προκαταβολή....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η διευκόλυνση κατάθεσης αμοιβής μηχανικού ηλεκτρονικά επιβεβαιώνει ότι την κατάθεση αυτή την κάνει ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ στον εαυτό του. Διότι αν ο πελάτης δεν έχει λογαριασμό ΕΤΕ (όχι τελείως απίθανο) πώς θα μπει στο e-banking της Εθνικής; 

 

Διαβάζω ότι καταργήθηκε η κατάθεση στην ΕΤΕ. Και στα δικαιολογητικά των αυθαιρέτων που ζητάει σκαναρισμένο καταθετήριο τι ανεβάζετε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η διευκόλυνση κατάθεσης αμοιβής μηχανικού ηλεκτρονικά επιβεβαιώνει ότι την κατάθεση αυτή την κάνει ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ στον εαυτό του. Διότι αν ο πελάτης δεν έχει λογαριασμό ΕΤΕ (όχι τελείως απίθανο) πώς θα μπει στο e-banking της Εθνικής; 

 

Διαβάζω ότι καταργήθηκε η κατάθεση στην ΕΤΕ. Και στα δικαιολογητικά των αυθαιρέτων που ζητάει σκαναρισμένο καταθετήριο τι ανεβάζετε;

Το θέμα έχει συζητηθεί. Εγώ ανεβάζω μια δήλωση που αναφέρω το νόμο και πως δεν είμαι υποχρεωμένος να καταθέσω την αμοιβή μου στην Εθνική. Σε περίπτωση που η αμοιβή είναι πάνω από 500ευρώ βάζω καταθετήριο αλλά όχι της Εθνικής.

 

Προσωπικά το λογαριασμό της Εθνικής τον έκλεισα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.