Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση ΤΕΕ σχετικά με την πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του για όσους οφείλουν συνδρομές


Engineer

Recommended Posts

Ακολουθώντας τις οδηγίες του Georgegaleos έστειλα με email το μελετητικό μου πτυχίο στο οποίο φαίνεται οτι έχει λήξει από τον Σεπτέμβρη του 2014 και η απίστευτη απάντηση από το ΤΕΕ (μας) ήταν η παρακάτω

 

Κύριε….
σε συνέχεια του ηλεκτρονικού σας μηνύματος, σας ενημερώνουμε ότι χρειαζόμαστε και υπεύθυνη δήλωση επικυρωμένη που να δηλώνετε ότι από τη λήξη του Μελετητικού σας πτυχίου δεν έχει γίνει καμία ανανέωση, ούτε και στο μέλλον. Μπορείτε να επικοινωνήσετε και με το Τμήμα Συνδρομών στα τηλέφωνα 3291253 -366, 539
Ευχαριστούμε

 

Φυσικά με αυτό το «ούτε και στο μέλλον» πήρα αμέσως τηλέφωνο και άρχισα τα γαλλικά και στο τέλος μου είπαν ότι έχω δίκιο αλλά θέλουν τουλάχιστον αναφορά στην Υ/Δ ότι αν στο μέλλον ανανεώσω το μελετητικό θα τους ενημερώσω. Πριν κλείσουμε μου ανέφερε ότι γνωρίζει για απόφαση που αναιρεί την υποχρέωση επιπλέον συνδρομής για όσους μηχανικούς έχουν μελετητικό πτυχίο αλλά ακόμα δεν την έχει πάρει στο γραφείο της.

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες μου ετυχε μια ιδιαζουσα περιπτωση με το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και δεν ξερω αν εχει να κανει με την ανωτερω εξαγγελια η οχι.

Βγαζοντας ενα ΠΕΑ και πηγαινοντας να παρω Α/Α Εργου, πανω στη βιασυνη μου, αντι να επιλεξω στις κυριες εργασιες της ενεργειακης επιθεωρησης την ενεργειακη επιθεωρηση τμηματος κτηριου, επελεξα αυτην του κλιματισμου >100kW

Προσπαθησα να προσθεσω το τμημα κτηριου και να αφαιρεσω τον κλιματισμο (που εχει νομιμη 500€+ΦΠΑ) και δε μπορουσα να αφαιρεσω την αρχικη μου εργασια, παρα το οτι προσθεσα καποια αλλη σε αντικατασταση.

Τον Α/Α Εργου τον ειχα ηδη χρησιμοποιησει στην εκδοση ΠΕΑ οταν ανακαλυψα το λαθακι, οποτε δε μπορω να βγαλω αλλον.

Το αφησα σε ενδιαμεση υποβολη εννοειται.

 

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε συνέχεια της τηλεφωνικής μου συνομιλίας μου με την υπεύθυνη εισφορών του ΤΕΕ

 

"Πριν κλείσουμε μου ανέφερε ότι γνωρίζει για απόφαση που αναιρεί την υποχρέωση επιπλέον συνδρομής για όσους μηχανικούς έχουν μελετητικό πτυχίο αλλά ακόμα δεν την έχει πάρει στο γραφείο της."

 

δεν υπάρχει πλέον στη σελίδα μου συνδρομή για το μελετητικό πτυχίο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ετυχε μια ιδιαζουσα περιπτωση με το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και δεν ξερω αν εχει να κανει με την ανωτερω εξαγγελια η οχι.

Βγαζοντας ενα ΠΕΑ και πηγαινοντας να παρω Α/Α Εργου, πανω στη βιασυνη μου, αντι να επιλεξω στις κυριες εργασιες της ενεργειακης επιθεωρησης την ενεργειακη επιθεωρηση τμηματος κτηριου, επελεξα αυτην του κλιματισμου >100kW

Προσπαθησα να προσθεσω το τμημα κτηριου και να αφαιρεσω τον κλιματισμο (που εχει νομιμη 500€+ΦΠΑ) και δε μπορουσα να αφαιρεσω την αρχικη μου εργασια, παρα το οτι προσθεσα καποια αλλη σε αντικατασταση.

Τον Α/Α Εργου τον ειχα ηδη χρησιμοποιησει στην εκδοση ΠΕΑ οταν ανακαλυψα το λαθακι, οποτε δε μπορω να βγαλω αλλον.

Το αφησα σε ενδιαμεση υποβολη εννοειται.

 

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Φτιάξε νέο έργο, στην ενδιάμεση υποβολή δεν υπάρχει δυναότητα αφαίρεσης εργασιών...

Link to comment
Share on other sites

zio7

 

Συναδελφε +1000.

 

Ουτε σε μενα υπαρχει.

Αλλα εχουν βαλλει τη συνδρομη για το 2016...

 

Επιτελους το αυτονοητο.

Ναι, γλιτωσαμε 50Ε!!!

Να παμε σαν ανθρωποι να φαμε ενα βραδυ εξω, καλυτερα θα πιασουν τοπο τα 50Ε..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε νέο έργο, στην ενδιάμεση υποβολή δεν υπάρχει δυναότητα αφαίρεσης εργασιών...

Εξεδωσα ηδη το ΠΕΑ συναδελφε.

Δεν υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλω νεο Α/Α γιατι δε θα αντιστοιχει στο δηλωθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να απαλλαγώ από τη συνδρομή ΤΕΕ ως κάτοχος εργοληπτικού; Προφανώς δεν με ενδιαφέρει να παίρνω βεβαίωση για συμμετοχή σε δημοπρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να απαλλαγώ από τη συνδρομή ΤΕΕ ως κάτοχος εργοληπτικού; Προφανώς δεν με ενδιαφέρει να παίρνω βεβαίωση για συμμετοχή σε δημοπρασίες.

 

Αν εννοείς ότι έχεις ατομικό ΜΕΕΠ σε ισχύ δεν μπορείς .... παρά μόνο αν ο καταθέσεις και ζητήσεις διαγραφή

Αν έχεις ΜΕΚ σε στελέχωση άλλης εταιρείας που έχει ΜΕΕΠ με επικοινωνία στο ΤΕΕ ζητάς απαλλαγή .... δες παραπάνω

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.