Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

On 18/7/2018 at 2:21 ΜΜ, jojo said:

 

1. χρειαζεται να ειναι ιδια τα στοιχεια του pdf με το dxf (εσυ εχεις την ευθυνη)

2. ευθυνεσαι εσυ για την ορθοτητα του dxf

Γνωρίζετε εάν υπάρχει πρόβλημα εάν σχεδιαστεί διαφορετικά το τοπογραφικό του pdf και αλλιώς το dxf εάν θα υπάρξει πρόβλημα; Δηλαδή για το τοπογραφικό του pdf να σχεδιαστούν block, raster, hatch,να μπουν αποστάσεις κτλ, για να βγει ένα σχέδιο ακρίβειας και σχεδιαστικού κάλους, και για το dxf να γίνονται απλά περιγράμματα που θα αντιστοιχούν στα layer που έχει θέσει το κτηματολόγιο. Οι διαστάσεις και τα εμβαδά θα είναι ίδια, απλά η σχεδιαστική λεπτομέρια θα αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έχω φτάσει στον έλεγχο του dxf και μου βγάζει στην θέαση ότι δεν υπάρχει γεωμετρία. Ξέρει κανείς πως να το ξεπεράσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω να κάποιος που έχει κάνει ηλεκτρονική υποβολή αρχείου, έχει πάει τοπογραφικό σε συμβολαιογράφο και έχει γίνει δικαιοπραξία. Γιατί μου είπαν συμβολαιογράφοι ότι δεν κάνουν προς το παρόν νέες πράξεις γιατί δεν μεταγράφονται από την υποθηκοφύλακα μέχρι να βγει διευκρινιστική εγκύκλιος. (Αναφέρομαι στο υποθηκοφυλακείο Γιαννιτσών).

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, aquar said:

Γνωρίζετε εάν υπάρχει πρόβλημα εάν σχεδιαστεί διαφορετικά το τοπογραφικό του pdf και αλλιώς το dxf εάν θα υπάρξει πρόβλημα; Δηλαδή για το τοπογραφικό του pdf να σχεδιαστούν block, raster, hatch,να μπουν αποστάσεις κτλ, για να βγει ένα σχέδιο ακρίβειας και σχεδιαστικού κάλους, και για το dxf να γίνονται απλά περιγράμματα που θα αντιστοιχούν στα layer που έχει θέσει το κτηματολόγιο. Οι διαστάσεις και τα εμβαδά θα είναι ίδια, απλά η σχεδιαστική λεπτομέρια θα αλλάζει.

Μολις ανεβασα ενα τοπογραφικο σε dxf που ειχε ολα τα Layers βασει ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ και αλλα 10 περιπου δικα μου Layers με διαστασεις, κειμενα, blocks, οχι raster image me path αλλα ολη η εικονα με paste special απο καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας, γειτονες κλπ. To pdf αρχειο ηταν ολοιδιο με το dxf οπως θα παραδωθει και εκτυπωμενο από dwg format.

Για να μειωθει το μεγεθος του dxf σβηστε οσα πιο πολλα layouts εχετε δημιουργησει.

Οσοι δουλευουν με τον συγχρονο τροπο σχεδιασης σε Layouts με εντολη Mview και τοποθετουν εικονες/ κειμενα σε περιβαλλον Paperspace θα τους ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χρησιμη η εντολη του AutoCAD Change Space (CHSpace). Οτι αντικειμενο εχει σχεδιασει σε Paperspace σε Layout μεταφερεται στο Modelspace ΑΥΤΟΜΑΤΑ με καταλληλη κλιμακα χωρις να παιδευτειτε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας για το θέμα της ηλεκτρονικής υπογραφής. Επειδή έχω πάρει μια προσφορά από μια εταιρεία που ανέρχεται σε 60+ΦΠΑ για το φλασάκι και 50 + ΦΠΑ  ΓΙΑ εγκατάσταση των οδηγών, των πιστοποιητικών και εκπαίδευση , σύνολο : 110+ΦΠΑ. Εγώ δεν έχω γνώσεις προγραμματισμού, θα μπορέσω μόνος μου να κάνω την εγκατάσταση ή δεν αξίζει να παιδευτώ και να δώσω τα 50 ευρώ να μου τα κάνουν όλα από την εταιρεία? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο site του Ερμη εχει 4 βημα. Τα εχει ολα πολυ αναλυτικα. Εχουν ακομα και οδηγιες για να γυρισεις απο internet explorer 11 σε 10. Δεν ειναι γρηγορη η ευκολη διαδικασια αλλα εχει ολα τα βηματα εκει μεσα. Λιγη προσοχη θελει μονο. 

Αρκει να εχει υπολογιστη με windows 7 και internet explorer 8-10. Ισως δουλευει και σε windows 8.0-8.1 δεν ξερω. 

Αλλα και παλι αυτο χρειαζεται μονο για την αρχη για να στησεις την ψηφιακη υπογραφη. Μπορεις δηλαδη να το κανεις σε καποιον αλλο υπολογιστη. Στον υπολογιστη που θα δουλευεις->υπογραφεις μπορεις να εχεις οτι συνδιασμο λειτουργικου και browser θελεις.

 

Edited by Manolis gon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έκδοση λειτουργικού που υποστηρίζει IE10 είναι τα windows 8.0 και χρειάζονται 1 φορά (έως την λήξη του πιστοποιητικού) 

Link to comment
Share on other sites

windows 7 64 bit, internet explore 8 (downgrade απο 11) η διαδικασία ήταν επιτυχής για μένα χτες (έφαγα ένα πρωί) με την βοήθεια  των αναλυτικών οδηγιών καθώς και την ψυχολογική συμπαράσταση του χρήστη jojo.:shock:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποιος εισαι? εχε χαρη που ημουν Λαρισα χθες δεν ειχα σημα ουτε για τηλ κ δε μπορουσα να ανοιξω teamviewer κατω απ το καρκαϊλι!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.