Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Αγαπητέ GeorgeS, τις ταυτότητες και τα διαβατήρια τις βγάζουν τα αστυνομικά τμήματα όπου ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙΣ ποιός είσαι... ρωτάω λοιπόν το πολύ απλό σε θεωρητική βάση...πάει ένας απόφοιτος ΤΕΙ καθόλα άξιος σε ένα μαγαζί με σφραγίδες και του λέει λοιπόν με λένε τάδε, γράψε Πολιτικός μηχανικός χωρίς το ΤΕ και βάλε και ένα αριθμό μητρώου...και την παίρνει την σφραγιδούλα και εν συνεχεία γιατι εντάξει προσέχει και λίγο έχοντας μια σχετική εμπειρία και υπογράφει αβέρτα διώροφα λέω εγώ και μόνο. Θεωρητικά λέω πάλι μπορεί να το κάνει ή όχι? εκτός εάν είναι αφελές ρε παιδιά αυτό που ρωτάω... και ούτε συνυπογραφές χρειάζεται τελικά, ούτε τίποτα.....Εδώ διάβασα στο forum και συγχωρήστε με εάν κάνω λάθος ότι ένας απόφοιτος ΙΕΚ με ειδικότητα σε δομικά έργα αποκτά κάποια επαγγελματικά δικαιώματα ή κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθενας έτσι πως το αναφέρεις μπορεί να κάνει οτι θέλει.

Το θέμα είναι οτι υπάρχουν κανόνες τους οποίους εμείς πρέπει να προστατεύσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η διαπίστωση ότι είμαστε η μόνη αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους την έκανε ο Χάρρυ Κλύνν πριν πολλά χρόνια κ δεν έχουν αλλάξει πολλά από τότε. Ότι δηλώσεις είσαι.Από την άλλη δε θα πρέπει να προτείνουμε ή να θεωρούμε ως λύση να καταφεύγει κανένας στην απατεωνιά. Δεν την έκλεψε ο Μηχανικός ΤΕ τη γνώση από κάπου για να ντρέπεται κ να την κρύβει πίσω από πλαστές σφραγίδες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήρα την απάντηση μου...απο κει και πέρα θα συμφωνήσω με τον stayros ...ο καθείς ας φροντίσει πρώτα και κύρια να είναι ευσυνείδητος, ειλικρινής και έντιμος και να αναλογιστεί τις ευθύνες που απορρέουν από αυτό που κάνει...και να μην αυταπατάται αλλά να αναλογιστεί το μερίδιο που έχει στην αγορά εργασίας. Αυτό τον καθιστά καθόλα αξιοπρεπή και έμπιστο συνεργάτη και προασπίζει από μόνο του τα επαγγελματικά δικαιώματα του τεχνικού κόσμου χωρίς συνεχώς να απαιτείται η παρέμβαση της πολιτείας η οποία έπρεπε να έχει εδώ και χρόνια ξακαθαρίσει το ζήτημα μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

στήν Γερμανία δεν μπορείς να βγάλεις σφραγίδα μόνο σου.Με το που τελειώνεις τις σπουδές σου (είτε μηχανικός ή Ιατρος ή Δικηγόρος κτλ.) εγγράφεσαι στο επημελητήριο που ανήκεις ,κάνεις αίτηση και πηγαίνεις στο Επημελητήριο σου και πέρνεις την σφραγίδα σου.Νομίζω ότι έτσι αποφεύγονται καλήτερα οι απατεωνιές.

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

brikoudi

 

Όπως τα λες είναι και εδώ,με τη διαφορά ότι αν θες να κάνεις απατεωνιά σε οποιοδήποτε κράτος,το μόνο που έχεις να κάνεις για να βγάλεις σφραγίδα είναι να πας στο αντίστοιχο κατάστημα και να την φτιάξεις.Το θέμα είναι κατά πόσο ελέγχεται από τις Υπηρεσίες του Κράτους η εγκυρότητα των στοιχείων...Αλλά εδώ μπάινει και άλλο θέμα:Δεν είναι καθολικό φαινόμενο άλλος να κάνει τη δουλειά και άλλος να την υπογράφει??

Μια καλή ιδέα θα ήταν τις σφραγίδες του κάποιος επαγγελματίας να τις αγοράζει από το ίδιο το Επιμελήτήριό του με trademark για να μην πλαστογραφείται εύκολα...

Ουσιαστικά επανερχόμαστε στην πρώτη δημοσίευσή μου στο θέμα αυτό....

 

Και βασικά ξέφυγα από το θέμα...

 

Μπορεί να πάθεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ σοκ brikoudi στην περίπτωση που επιστρέψεις στα πάτρια εδάφη...Εδώ είναι Βαλκάνια....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά λες maxime75 ότι η πολιτεία θα έπρεπε να έχει ξεκαθαρίσει το θέμα μια και καλή εδώ και χρόνια. Ούτε οι διπλωματούχοι μηχανικοί φτάινε σε τίποτα ούτε οι μηχανικοί ΤΕΙ. Κι αυτό ακριβώς είναι που συζητάμε. Η πολιτεία έχει υποτίθεται και έναν Τεχνικό Σύμβουλο, το ΤΕΕ. Γιατί δεν λύθηκε τόσα χρόνια αυτό το θέμα ? Ιστορικά αν δούμε τι προσπάθειες έγιναν θα καταλάβεις γιατί φωνάζουμε για το ρόλο του ΤΕΕ.

 

Θα ήθελα επίσης να σημειώσω άλλη μια παρατήρηση σε προηγούμενο σχόλιο για τα ΤΕΙ μετά το 2001 και πριν. Προσωπικά πιστεύω πως το ΤΕΕ σκοπίμως ανέφερε μέχρι πρότινος τα ΤΕΙ ως ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης. Αυτό ειναι μια τακτική που ακολούθησε εσκεμμένα εκμεταλευόμενο την ασάφεια που υπήρχε στο θερμικό πλαίσιο.

 

Δέστε λίγο στο παρακάτω link για το πως έχουμε επισήμως ως χώρα ορίσει το εκπαιδευτικό μας σύστημα στη Τριτοβάθμια εκπαίδευση. Το κείμενο, λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι η Ανώτερη εκπαίδευση καταργείται από το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα το 1984. Οι αντιφάσεις πάντως υπάρχουν και στο ίδιο το κείμενο (Ιστορική αναδρομικη)

 

http://209.85.129.132/search?q=cache:qW6JYhs6W5wJ:eacea.ec.europa.eu/ressources/eurydice/eurybase/pdf/section/EL_EL_C6_1.pdf+1404/83+pdf&hl=el&ct=clnk&cd=15&gl=gr

 

Η βαθμίδα της ΑΝΩΤΕΡΗΣ εκπαίδευσης ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ουσιαστικά με τον ιδρυτικό νόμο των ΤΕΙ. Βέβαια τα ΤΕΙ παρέμειναν μετέωρα στο τι ακριβώς είναι από την πολιτεία. Αφενός μεν, σύμφωνα με το κείμενο είναι σαφές ότι καταργείται η ανώτερη εκπαίδευση (μην ξεχνάμε ότι το νόμο 1404 είναι Ιδρυτικός - Ιδρύει δηλ. νέες σχολές) αφετέρου τα ΤΕΙ κατατάσσονται στη μοναδική πιά βαθμίδα αυτή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Θα μπορούσε λοιπόν κανείς να πει ότι το Νόμος του 2001 περί ανωτατοποίησης στην ουσία απλά ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ τον Ανώτατο αλλά αδιευκρίνιστο μέχρι πρότινος χαρακτήρα των ΤΕΙ. Από την άλλη αυτό δεν έγινε δεκτό από το ΣτΕ, γιαυτό και η πολιτεία ήρθε να το διευκρινήσει νομοθετικά το 2001 και το 2007 ξανά. Οπότε βλέπετε ότι άκρη δεν βγαίνει εύκολα.

 

Δ

Link to comment
Share on other sites

Zavi δεν είχα δεί ότι είχες θέσει και εσύ το ζήτημα και μπράβο που το έκανες. Εγώ εξέφρασα την απορία μου...και έτσι πρέπει να είναι όπως τα λές και τα λέει και ο brikoudi. Το ΤΕΕ ΕΠΡΕΠΕ όπως μου έστειλε την ταυτότητα μέλους να μου στείλει και την σφραγίδα. Αντιθέτως δίνουν απλά και μόνο τις προδιαγραφές και πας όπου θές και την φτιάχνεις. Αν είναι δυνατόν....τόσοι φωστήρες εκεί μέσα..κατά τα άλλα μας έπιασε ο πόνος για τα επαγγελματικά δικαιώματα....

Link to comment
Share on other sites

@ GeorgeS:Δεν είναι μόνο ζήτημα ονομασίας από πλευράς πολιτείας. Είχα την εντύπωση ότι η μετονομασία σε ανώτατα ιδρύματα είχε, έστω και τυπικά, αντίκτυπο στις παρεχόμενες σπουδές (έτη σπουδών, προσόντα καθηγητών, διδακτική ύλη). Αν ήταν μόνο ζήτημα μετονομασίας τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα....

Link to comment
Share on other sites

Τα ΤΕΙ έργων υποδομής, δομικών έργων, και όλα τα συναφή αγαπητέ συνάδελφε GeorgeS είναι εργοδηγοί τελεία και παύλα. Άκρως χρήσιμοι και απαραίτητοι στο είδος του αντικειμένου που έχουν εξειδικευτεί. Η μετονομασία ΑΤΕΙ έγινε απλά και μόνο για τους διδάσκοντες στις εν λόγω σχολές για μπορούν να αμοίβονται ακριβώς όπως και οι πανεπιστημιακοί καθηγητές των ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.