Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

3 hours ago, ppanag said:

Μεγάλη Κίνα...

Κάτσε, μιλάμε για μεγάλη ή για βαθιά Κίνα ; Γιατί το πρώτο βρίσκεται εύκολα, το δεύτερο όμως θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα επικοινώνησα με την Alpha Bank και μου είπαν σχετικά με την υπηρεσία Nexi SoftPOS ότι μπορεί να εγκατασταθεί μόνο σε android και δέχεται μόνο Visa και Mastercard. Για όσους έχουν iphone μάλλον η πιο οικονομική λύση είναι το Mini card reader της Viva. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, xenerables said:

Σήμερα επικοινώνησα με την Alpha Bank και μου είπαν σχετικά με την υπηρεσία Nexi SoftPOS ότι μπορεί να εγκατασταθεί μόνο σε android και δέχεται μόνο Visa και Mastercard. Για όσους έχουν iphone μάλλον η πιο οικονομική λύση είναι το Mini card reader της Viva. 

Για να το ξεκαθαρισουμε λιγάκι, γιατί νομιζω ότι ανακυκλωνουμε τα ίδια και τα ίδια : η πατέντα με το κινητό που γίνεται POS μέσω NFC, είναι της viva της οποίας το περίπου 50% έχει εξαγοραστεί από την JPMorgan (κυρίως για την πατέντα αυτή). Αυτή το δημιούργησε και αυτή το πούλησε προς τρίτους. Μιλάω πάντα για Android.

Για το iPhone και τη ελληνική επικράτεια, η μόνη περίπτωση, όπως εχει ήδη αναφερθεί από τον Σεπτέμβριο σε άλλη μου ανάρτηση, είναι η λύση έξτρα τερματικού (οχι στο μέγεθος του κλασικού POS), με σύνδεση Bluetooth. Ως εκ τούτου, όπου και να απευθυνθεί κανείς και σε οποιαδήποτε τράπεζα της Ελλάδας, την ίδια απάντηση θα εισπράξει για iOS.

Η viva την εφαρμογή για iOS χωρίς τερματικό Bluetooth, την έχει ήδη κυκλοφορήσει στο εξωτερικό (Αγγλία) όπως αναφέρεται και στην ιστοσελίδα της εδώ.

Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον, να κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα.

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι περί της καταχώρησης POS στην ΑΑΔΕ.
Έχω ένα viva mobile POS (mini terminal) και χρησιμοποιώ και την εφαρμογή μέσω κινητού (SoftPOS).
Η viva λοιπόν ανέβασε τις συμβάσεις για αυτά τα δύο «τερματικά», οι οποίες όμως δεν φαίνονται αντιστοιχισμένες σε POS. Στα στοιχεία επιχείρησης βλέπω συμπληρωμένο το πεδίο 7 (Στοιχεία Συμβάσεων που δεν έχουν διασταυρωθεί με Τερματικά), το πεδίο 6 όμως (Στοιχεία Τερματικών EFT-POS) είναι κενό.
Η viva λέει ότι έκανε αυτό που έπρεπε (να ανεβάσει τις συμβάσεις) και για τα υπόλοιπα πρέπει να μεριμνήσει ο λογιστής. Ο λογιστής πάλι μου λέει ότι και η «αντιστοίχιση» θα έπρεπε να γίνει από την viva… Δεν βγάζω άκρη!

Βλέπω ότι ίσως μπορώ να κάνω εγώ την αντιστοίχιση, χειροκίνητα μέσω της διαδικασίας «Δήλωση Μέσων Πληρωμών». Να το κάνω έτσι, ή πράγματι πρέπει να γίνει μόνο από τον πάροχο;
Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω επαγγελματικό λογαριασμό viva wallet από το 2019 και δηλώνω το viva wallet pos στο Ε3.

Έλαβα πρόσφατα (26.10) αυτή την ειδοποίηση από ΑΑΔΕ βάσει της οποίας είμαι σωστά δηλωμένος.

image.thumb.png.c25b91e5c58e1a8ad44516de5086c65e.png

 

Αλλά σήμερα μπαίνοντας στο site της ΑΑΔΕ δεν εμφανίζεται δηλωμένο POS στο προφίλ μου.

image.thumb.png.b25ad3accb949cd7e0206a65f9de409a.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2023 at 2:32 ΜΜ, civeng said:

Έχω επαγγελματικό λογαριασμό viva wallet από το 2019 και δηλώνω το viva wallet pos στο Ε3.

Έλαβα πρόσφατα (26.10) αυτή την ειδοποίηση από ΑΑΔΕ βάσει της οποίας είμαι σωστά δηλωμένος.

image.thumb.png.c25b91e5c58e1a8ad44516de5086c65e.png

 

Αλλά σήμερα μπαίνοντας στο site της ΑΑΔΕ δεν εμφανίζεται δηλωμένο POS στο προφίλ μου.

image.thumb.png.b25ad3accb949cd7e0206a65f9de409a.png

Tο ίδιο και σε εμένα! 
Μέχρι και τον Οκτώβριο ήταν δηλωμένο κανονικά, αλλά σήμερα που μπήκα (με αφορμή το σχόλιό σου), έχει εξαφανιστεί!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, civeng said:

Μάλιστα... Να τα ακύρωσε η viva άραγε;

Τους πήρα τηλέφωνο, μου είπαν πως από το τηλέφωνο δεν μπρούν να έχουν πρόσβαση στον λογαριασμό μου, και πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους είτε με mail είτε με live chat. Και στο live chat γίνεται πανικός.

Θα το ψαχουλέψω, και αν έχω κάτι νεότερο, θα σου πω..

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.