Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Νέα παράταση εισφορών Β' εξαμήνου 2015


OLINAPAL

Recommended Posts

Πηγα σήμερα και πλήρωσα την εισφορα υπερ οαεδ για το 2011 και 2012 που κανεις μας δεν είχε πληρώσει τότε. Παιδιά απο 240 ευρω που επρεπε να είναι (12*2*10) μου ζήτησαν 325,86.. με τις προσαυξήσεις, οποτε ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ να το πληρώσουν ας μην το αμελούν άλλο.

 

Τι είναι πάλι αυτά τα μαγικά; Δεν έχω καμία απολύτως ενημέρωση. Τι γίνεται αν δεν τα πληρώσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Η εισφορά υπέρ οαεδ αυτό το 10 ευρώ τον μήνα καθιερώθηκε από 1/1/2011. Στο ειδοποιητήριο του τσμεδε όμως μπήκε από 1/1/2013. Οποτε όλοι οφείλουν το 10 ευρώ για δυο χρόνια. Αν μπεις στην καρτέλα σου στο etsmede φαίνεται. Εμένα με ενημέρωσαν όταν είχα πάει από εκεί για άλλη δουλειά πριν από έναν χρόνο. Αν δεν το πληρώσεις παίρνεις ασφαλιστική ενημερωτητα δεν σε δεσμεύει. Το μόνο θέμα είναι ότι τοκιζεται.. Έχω την εντύπωση πως όλοι όσοι μπήκαν στις 100 δόσεις το πλήρωσαν αναγκαστικά μιας και ήσουν αναγκασμένος από ότι ξέρω να πληρώσεις όλο το ποσο που αφορά τον ΟΑΕΔ.

Edited by mantsos
Link to comment
Share on other sites

μην ψαρώνετε, δεν παίζει αυτό, αν θέλουν νταβατζιλίκια να πάνε αλλού

 

Το άσχημο είναι ότι και (κρυφο)νταβατζιλίκια θέλουν και δεν θα πάνε αλλού μιας θεωρούν ότι (να το πω κομψα) η "πηγή τους" είμαστε εμείς.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στην ηλεκτρονικη καρτέλα μου, στις οφειλες γράφει

ΚΡΑΤΗΣΗ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ από 01-01-2011 εως 31-12-2012

 

αλλά δεν γράφει ποσό. Είναι από τις μικρες ωραιες καθημερινες εκπληξεις?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Αρα Παναγιώτη το συμπέρασμα: Εμείς σε ενημερώσαμε ότι χρωστάς άρα είναι σε γνώση σου. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Η εισφορά υπέρ οαεδ αυτό το 10 ευρώ τον μήνα καθιερώθηκε από 1/1/2011. Στο ειδοποιητήριο του τσμεδε όμως μπήκε από 1/1/2013. Οποτε όλοι οφείλουν το 10 ευρώ για δυο χρόνια. Αν μπεις στην καρτέλα σου στο etsmede φαίνεται. Εμένα με ενημέρωσαν όταν είχα πάει από εκεί για άλλη δουλειά πριν από έναν χρόνο. Αν δεν το πληρώσεις παίρνεις ασφαλιστική ενημερωτητα δεν σε δεσμεύει. Το μόνο θέμα είναι ότι τοκιζεται.. Έχω την εντύπωση πως όλοι όσοι μπήκαν στις 100 δόσεις το πλήρωσαν αναγκαστικά μιας και ήσουν αναγκασμένος από ότι ξέρω να πληρώσεις όλο το ποσο που αφορά τον ΟΑΕΔ.

 

Δυστυχώς δεν είναι μόνο οι εισφορές υπέρ ΟΑΕΔ.

Είναι και οι αυξήσεις αναδρομικά από το 2011 των εισφορών που είχαν > λόγω της προσφυγής του ΤΕΕ στο Σ. Επικρατείας.

Αυτές φαίνονται στους παλιούς ασφαλισμένους ενώ (νομίζω) δεν έχει γίνει ακόμα εκκαθάριση στους νέους και δεν φαίνονται στις ηλεκτρονικές καρτέλες.

Φαίνεται μόνο το 10ευρω υπέρ ΟΑΕΔ.

Αυτές οι αναδρομικές θα φανούν κάποια στιγμή και δυστυχώς με τον τόκο (ο οποίος τρέχει συνέχεια).

Και θα πει κανείς: είναι δυνατόν να μου χρεώσεις ένα ποσό που ούτε εγώ, ούτε εσύ ξέρεις ποιο είναι και να μου χρεώνεις και τον τόκο γι αυτό το διάστημα;

Εντελώς παράλογο.

Το κακό είναι ότι η όποια τακτοποίηση του θέματος πρέπει να γίνει με νομοθετική ρύθμιση, όπως αυτή του Στρατούλη που καταργήθηκε.

 

Κανένα Δ.Σ. δεν μπορεί να πάρει πρωτοβουλία και να μηδενίσει τόκους γιατί θα πάει φυλακή ή θα κληθεί να τα βάλει από την τσέπη του.

 

Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Στην ηλεκτρονικη καρτέλα μου, στις οφειλες γράφει

ΚΡΑΤΗΣΗ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ από 01-01-2011 εως 31-12-2012

 

Και σε εμένα το γράφει αυτό. Αφού υπάρχει αυτό το ποσό και τοκίζεται γιατί δεν το συνυπολογίσανε στις 100 δόσεις? Και μάλιστα είναι ένα ποσό από το οποίο ο μηχανικός δεν έχει κανένα όφελος!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα να τα σκάσουμε η παιζει καμια πληροφορία για παράταση;

Εάν πληρωθεί δευτερα που εχει 15 μπας και υπάρξει κανενα προβλημα με ενημερωση συστήματος η ειμαστε κατοχυρωμένοι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι σε προηγούμενο ποστ αναφέρθηκε ότι συνέλευση γίνεται κάθε Τρίτη, από τη στιγμή που δεν έγινε κάτι χθες, θεωρούμε δεδομένο ότι άλλη παράταση δεν παίρνει;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.