Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απἀντηση !

 

Η εν λόγω σοφίτα έχει εσωτερικό ύψος στο 2830mm και καταλαμβάνει το σύνολο των τετραγωνικών του εμβαδοὐ  της πλἀκας. Ἀρα θεωρώ πως δεν παίρνει μειωτικό συντελεστἠ !

Καλησπέρα.

Προσωπικά θα λάμβανα ως κρίσιμο αυτό που αναφέρει η ΕΓΚ. 4 / 3-12-2013 περ. 36) ‘’όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79)’’ Κυττάζω τι λέει το άρθρο 2 ''Αρθρο 2 ορισμός 81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. ''

 

Οπότε θα κυττούσα εαν βρίσκεται εντός στέγης, όπως αναφέρει και στο #603 o φίλος ponireas

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα! Οι σοφιτες τελικα επιβαρυνουν την Υπερβαση Δομησης ώστε μέσω του πινακα χιλιοστων της οικοδομης να κρινω αν η τακτοποιηση θα ειναι κατηγορια 4 ή κατηγορια 5;

Link to comment
Share on other sites

Ναι λόγο μεσου ύψους!

Καλησπέρα. Γράφαμε μαζί.

Θα ήθελα να δείς λίγο το #612 και να μου πείς την αποψή σου.

Πηγαίνω αποκλειστικά με τα βήματα της Εγκ. και όχι με τα λοιπά άρθρα του ΝΟΚ περί σοφιτών.

Επίσης σύμφωνα με τις εγκ., εξετάζουμε υπερβάσεις με τον ΓΟΚ (όπου δεν υπήρχε η έννοια της σοφίτας) και όχι με ΝΟΚ.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι συμφωνούμε, μειωτικό βάζουμε αρκεί να ορίζεται σαν σοφίτα βάσή του άρθρου 2 του ΝΟΚ

Από την στιγμή που δεν υπήρχε ο ορισμός της σοφίτας στον ΓΟΚ όλα τα μέτρα της σοφίτας μπαίνουν στην σύγκρισή για τον υπολογισμό κατηγορίας και υπέρβασης ΣΔ

 

Θα είχε νόημα να διερευνισουμε την ιε. Του NOK αν το προς ρύθμισή αυθαίρετο ήταν ειδικό κτίριο το οποίο θα χρειαζόταν σε δεύτερη φάση εγκρισεις και βρισκόταν σε περιοχή με Max δυο ορόφους

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα... ερωτηση: 

 

σε βατο δωμα εχει κατασκευστει δυριχτη ξυλινη στεγη επι υποστηλωματων ανοιχτη απο δυο πλευρες (οχι κλειστος χωρος)

θεωρειται σοφιτα?

τακτοποιω με αναλυτικο? 

εχω υπερβαση υψους? 

 

ευχαριστω

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

με αναλυτικό δυνάμει της παρ. 5 β του άρθρου 18. Με τον τρόπο αυτό δεν υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής της παράβασης του ύψους. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

σε .. παλια και μεγάλη δήλωση προς μεταφορα απο 4014 (δοσεις, και αλλαγη προστιμου, ετσι και αλλιως λογω πισινας (απο τμ σε κ.μ.)), έχω μεταξύ άλλων :

-υπόσκαφο γκαραζ 39,68 τμ (στην κυριολοεξια υποσκαφο, δηλαδη 3 πλευρες κατω απο χωμα, και η μπροστινη ομως τελειως εξω)

-αποθηκη ανεξαρτητη σε επαφη με το σπιτι 11,46 τμ. (υψος > 2,50)

-αποθηκη μεσα στο σπιτι 2,63 τμ

ολα μαζι κανουν 53,77 τμ. το καθενα απο αυτα ειναι < 50.

πώς θα βάζατε το μειωτικό συντελεσστή?

α) σε όλα? (αφου το καθενα < 50)

β) στα 2 απο τα 3 ? (2,63 + 39,68, και μενει με χ1 η μεσσαια)

γ) στα 2 απο 3, και στο 3ο ..κλιμακωτα?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κατά την άποψή μου με μειωτικό όλα.

Το βασίζω στο γεγονός ότι το γκαράζ είναι υπόσκαφο (θα το λάμβανα υπόψη δλδ ως υπόγειο αν είναι σε στάθμη υπογείου) και δεν συμπεριλαμβάνεται στους ισόγειους βοηθητικούς χώρους εώς 50τ.μ.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι το γκαραζ νοείται σαν υπόγειο άρα μειωτικό (υπάρχουν και αντίθετες γνώμες), η αποθήκη είναι < 50 άρα μειωτικό. 

Διαφωνώ για την αποθήκη μέσα στο σπίτι, αν έχει  εσωτερική πρόσβαση πάει σαν ΥΔΚΧ αν έχει εξωτερική πρόσβαση τότε μειωτικό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.