Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

ΟΚ. σχετικά με το παραπάνω:

στο νόμο για το μειωτικό συντελεστή λέει ακριβώς:

στην εγκύκλιο για την τροποποίηση του Παραρτήματος:

στο 5. 5.2 (για την εφαρμογή του μειωτικού συντελεστή):

"Επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση σε υπόγεια στάθμη, πατάρι, σοφίτα καθώς και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χώροι στάθμευσης κτλ) έως 50τ.μ."

το έως 50τ.μ. αναφέρεται σε όλα (υπόγεια στάθμη, πατάρι, σοφίτα, ισόγειοι βοηθ. χώροι)  ή μόνο στο ισόγειοι βοηθητικοί χώροι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Έχω μια περίπτωση σπιτιού σε οικισμό όπως φαίνεται στην φωτογραφία.

Μπορώ να πάρω μειωτικό συντελεστή για το υπερυψωμένο κομμάτι στο οποίο οδηγεί μόνο εσωτερική σκάλα σύμφωνα με τον ορισμό του εσωτερικού εξώστη-παταριού? Θεωρώ πως ναι αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος

 

post-26054-0-40109300-1480078336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το υπολογίσεις με μειωτικό θεωρώντας το πατάρι. Να θυμίσω ότι ο ορισμός κατά ΝΟΚ,  προκειμένου να δοθεί  μειωτικός,  αφορά μόνο τη σοφίτα και όχι το πατάρι. Αυτό έχει διευκρινιστεί στην εγκύκλιο 4 των αυθαιρέτων ν. 4178.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που απ'ότι βλέπω δεν είναι πατάρι Παύλο ...

Πατάρι = χώρος εντός χώρου. Εδώ είναι πλήρως διαχωρισμένος = όροφος.

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορώ να διακρίνω σωστά βρίσκεται εντός κτιριακού όγκου με οροφοκάλυψη τη στέγη της κατοικίας. Για την τακτοποίηση έχω τη γνώμη ότι μπορεί να υπολογίσει το πρόστιμο με μειωτικό συντελεστή, αφού όπως προανέφερα, δυνάμει της εγκ. 4, ο χώρος δεν είναι απαιτείται να πληροί κανένα ορισμό βάσει ΝΟΚ, αναφορικά με το τι είναι πατάρι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο, εκτός που τις εγκυκλίους τις θεωρώ "ερμηνευτικές", δε βλέπω κάπου τον εξώστη και ο νόμος λέει σύμφωνα με ορισμούς ΝΟΚ ...

Αντ' αυτού βλέπω ένα κανονικότατο όροφο. Εγώ δε θα τον έδινα το μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο, εκτός που τις εγκυκλίους τις θεωρώ "ερμηνευτικές", δε βλέπω κάπου τον εξώστη και ο νόμος λέει σύμφωνα με ορισμούς ΝΟΚ ...

Αντ' αυτού βλέπω ένα κανονικότατο όροφο. Εγώ δε θα τον έδινα το μειωτικό συντελεστή.

 

Μόνο η σοφίτα κατά ΝΟΚ. Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει διευκρίνηση.

 

Μια χαρά πατάρι είναι. Μειωτικό και μείωση προστίμου

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.