Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Αν όπως λέτε ο μειωτικός συντελεστής μπαίνει μόνο σε υπόγειους χώρους κατα ΝΟΚ (+1,2), τότε σχεδόν κανένας υπόγειος χώρος δε θα πάρει μειωτικό συντελεστή αφού η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι στο +1,5 (κατα ΓΟΚ).

 

Είναι ηλίθιο να αξιολογείς κατασκευές προ του 2011 με βάσει διατάξεις νόμου ο οποίος ίσχυσε το 2012.

 

Δεν στέκει αυτό, λογικά θα πρέπει να βγει εγκύκλιος ή να τροποποιηθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο νόμος 4178 μιλώντας για χώρους που βρίσκονται σε "υπόγεια στάθμη" και οι οποίοι παίρνουν το μειωτικό συντελεστή, απλώς παραπέμπει στο άρθρο 2 του ΝΟΚ για τον ορισμό της "υπόγειας στάθμης". Ανατρέχοντας κάποιος σε αυτό το άρθρο του ΝΟΚ ανακαλύπτει ότι, ορισμός της "υπόγειας στάθμης" δεν υπάρχει, αντιθέτως εκεί βρίσκει τον ορισμό του υπογείου. Αυτό είναι άλλο πράγμα!!! Δεν μας λέει ο νόμος να προχωρήσουμε παραπέρα σε όποια άλλη διευκρινιστική οδηγία για το ΝΟΚ. Αν το ήθελε θα το ζητούσε. Κακώς οι συνάδελφοι συνδέουν το "υπόγεια στάθμη" με το "υπόγειο". Τέλος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

+1

Συμφωνω απολυτα με τον Ιασονα.

Δεν προκειται με τιποτα να δεχτω οτι υπογεια σταθμη και υπογειο ειναι το ιδιο και το αυτο.

Link to comment
Share on other sites

1. Ο ορισμός "υπόγεια στάθμη" δεν υπάρχει πουθενά. για εμένα υπόγεια στάθμη σε περίπτωση που υπάρχει άδεια είναι αυτή που δείχνει η εγκεκριμένη μελέτη ως στάθμη του δαπέδου του υπογείου. (και μπορούμε να κουβεντιάσουμε και για κάτι ψηλότερο).

Όταν δεν έχεις άδεια, το θέμα είναι λίγο πιο περίπλοκο κατά τη γνώμη μου.

Πάντως δεν είναι το υπόγειο.

 

2. Η αναφορά στον ΝΟΚ κτλ, στη συγκεκριμένη παράγραφο (θα) αφορά μόνο την σοφίτα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι λογικο οπως το αναλυετε. Ωστοσο θα μπορουσε να υπαρχει μια ξεκαθαρη διατυπωση. Τοσο δυσκολο ειναι να πεις πχ παιρνουν μειωτικο οι χωροι με σταθμη δαπεδου τουλαχιστο 1,0μ κατω απο το διαμορφωμενο εδαφος. Αλλα οχι εκει αυτοι, συνεχιζουν να μασάνε τα δαφνοφυλλα.

 

Εσεις δηλ χωρο στο -1,20 απο το κρασπεδο αλλα ξεμπαζωμενο, θα το παίρνατε με μειωτικο; εχω δυο τετοιες περιπτωσεις και με προβληματιζουν πολυ. Η μια ειναι στο -1.2 και η αλλη στο -0,7

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Κράσπεδο διαβάζω, το μυαλό μου πηγαίνει εντός σχεδίου.

Εντός σχεδίου, σκέφτομαι ότι έχει άδεια.

Ισχύουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σταθμη αδειας -1,45 και υφισταμενο -1,2. Βαζω συντελ. υπερβασης υψους αλλα προφανως η σταθμη παραμενει υπογεια συμφωνα με τα προαναφερθεντα -- συνεπως μειωτικος 0.5;;

Link to comment
Share on other sites

Άμα ήταν -1,45 και ας ήταν ξεμπαζωμένο από παντού εγώ θα έβαζα.

Τώρα το ότι έχεις τσιμπημένο προς τα πάνω έστω και λίγο (25εκ), βάζει λίγο τα πράγματα σε διαφορετική βάση.

Κάθε τέτοια περίπτωση νομίζω ότι είναι διαφορετική...

Από εδώ και πέρα το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι... σκέψεις.

Μπορούμε να κάνουμε προτάσεις που να καλύπτουν "τσιμπήματα προς τα πάνω" μέχρι και 1,50 μέτρο...

 

Εγώ δε μπορώ να σου πω να το βάλεις με μειωτικό.

Στο εντελώς αυστηρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε οικ. άδεια του 1994 υπάρχει πατάρι (50% του ισογείου)...Από το  διάγραμμα κάλυψης είδα ότι τα τετραγωνικά του παταριού δεν υπολογίζονται στη δόμηση (στο φύλλο άδειας είναι όλα τα τετραγωνικά πάντως μαζί με το πατάρι)...Όπως προανέφερα η άδεια είναι του '94 και σύμφωνα με ΓΟΚ '85, που δεν προέβλεπε πατάρι...Ο ιδιοκτήτης έχει μεγαλώσει το πατάρι και έχει καλύψει το 100% του ισογείου...Τακτοποιώ την επέκταση μόνο του παταριού ή ολόκληρο το πατάρι, μιας και δεν προβλεπόταν...

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Έχω μια περίπτωση ισογείου κτίσματος που ο πελάτης μου το δήλωνε μέχρι τώρα ως αποθήκη. Για να το τακτοποιήσει τώρα με τον 4178 θα πρέπει να δηλωθεί ως κύριος χώρος σωστα? Σχετικά με τη δήλωση στην εφορία που κάνει αυτός και το δηλώνει εδώ και πολλά χρόνια  θα έχει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.