Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την προαγωγή της συζήτησης, η δική μου άποψη είναι ότι, καταρχήν αποδεχόμαστε τα αναφερόμενα στον ίδιο τον νόμο.

Στη συνέχεια, αποδεχόμαστε και τα αναφερόμενα σε όποια επίσημη εγκύκλιο ΔΕΝ προσκρούουν σε αυτά του νόμου.

Δηλαδή, ό,τι ερμηνεύει διαφορετικά τον ισχύοντα νόμο ΔΕΝ το αποδεχόμαστε!

Επιπροσθέτως, αποδεχόμαστε και όλα όσα αναφέρονται στις εγκυκλίους, αλλά δεν έχει σε αυτά "τοποθετηθεί" ο συγκεκριμένος νόμος!

Δεν κάνουμε ποτέ "επιλεκτική" αποδοχή των αναφερόμενων, με γνώμονα το κάθε φορά "συμφέρον" μας.

Και το σημαντικότερο, δεν ξεχνάμε ποτέ ότι, νομικά αν το εξετάσει κάποιος ο οποιοσδήποτε νόμος υπερισχύει της οποιασδήποτε μεταγενέστερης εγκυκλίου ερμηνεύει με διαφορετικό τρόπο αυτόν.

 

Τέλος, όλοι μας είμαστε "μεγάλα παιδιά" και καθείς πράττει ως βούλεται.....

 

ΙΑΣΟΝΑ, στην εφαρμογή της κύριας και μοναδικής κατοικίας, εφαρμόζεις την εξειδίκευση της εγκυκλίου 4 για εφαρμογή του μειωτικού στα 70 πρώτα τμ ή όταν έχεις μια κύρια και μοναδική βάζεις όλα τα τετραγωνικά ?

Εκεί δεν αντίκειται με το νόμο?

 

Δεν θα κάτσω να υπερασπιστώ το νόμο και την εγκύκλιο είναι και τα δυο για τα μπάζα.

Το σκεπτικό μου στο εξήγησα, απο κει και πέρα μεγάλα παιδιά είμαστε, ο καθένας πράττει κατά το δοκούν.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

.................. είναι και τα δυο για τα μπάζα..........

 

Συμφωνώ και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο ΔΕΝ έχουν την αναμενόμενη αποτελεσματικότητα!

Link to comment
Share on other sites

......................................................................................................................

Επίσης, πρέπει να πάρουμε μια απόφαση: δεν μπορούμε να αποδεχόμαστε τις εγκυκλίους μερικώς και όπου μας συμφέρει: 

 

Συνάδελφε Soundholics είναι αλήθεια μεν ότι οι εγκύκλιοι σε αρκετά σημεία έχουν κάνει λάστιχο τον νόμο (όπως και τον προηγούμενο άλλωστε).  Επίσης είναι γνωστό ότι οι εγκύκλιοι  πρέπει να ερμηνεύουν και όχι να αντιβαίνουν, διευρύνουν, παραποιούν τον νόμο ο οποίος πάντα κατισχύει των εγκυκλίων σε ενάντια περίπτωση.

Πιστεύω ακράδαντα όμως ότι :

α) Το μέτρο της συμβατότητας των εγκυκλίων με τον νόμο είναι ρευστό κι απροσδιόριστο ως προς την αντίφαση, την διεύρυνση και την παραποίηση για να μπορούμε εμείς μονοσήμαντα να τις κρίνουμε ως προς τον νόμο.

β) Εδάφια και παράγραφοι μίας εγκυκλίου θα κριθούν ως προς την συμβατότητα τους με τον νόμο μόνο στη περίπτωση που κάποια ρύθμιση θα μπει στο μικροσκόπιο των Υπηρεσιών ή Δικαστηρίων για οποιονδήποτε λόγο (καταγγελία, στατιστικός έλεγχος κ.λ.π) και τότε μόνο θα κριθούν κατά περίπτωση από τους ειδικούς .

γ) Η θετική ή αρνητική κρίση των ειδικών για την συμβατότητα του κατά περίπτωση εδαφίου της εγκυκλίου  με τον νόμο θα αφορά ΜΟΝΟ στο συγκεκριμένο υπό κρίση εδάφιο της εγκυκλίου (που ίσως αλλάζει το πρόστιμο π.χ) και ΟΧΙ βεβαίως στην αποδοχή ή απόρριψη όλης της εγκυκλίου.

δ) Δεν προκύπτει ούτε από λόγους ηθικής τάξης, αλλά ούτε κανονιστικά ΚΑΜΙΑ υποχρέωση τοποθέτησης μας συνολικά (και όχι επιλεκτικά) απέναντι στις εγκυκλίους και τις Ε/Α ώστε να ευθυγραμμιστούμε με αυτές ή να μην τις αποδεχθούμε συλλήβδην  όπως αντιθέτως  συμβαίνει  π.χ  όταν επιλέγουμε  με ποιόν Γ.Ο.Κ  θα  κάνουμε  μία νομιμοποίηση.

 

Από όλα τα παραπάνω εκτιμώ ότι η κρίση για την αποδοχή ή απόρριψη κάποιων η όλων των άρθρων των εγκυκλίων  ανήκει κατ αρχήν στον κάθε ένα από εμάς ΚΑΙ  μπορεί να είναι επιλεκτική  βλ. παρ.(δ)

 

Πέραν όμως της αντίθετης άποψης μου, αυτό που εκτιμώ πρωταρχικά και στις παραθέσεις σου αλλά και σε άλλων συναδέλφων είναι οι σοβαρές και αξιοπρεπείς απαντήσεις ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με «τραλαλο απαντήσεις»  άλλων που μπορεί να ταιριάζουν καλύτερα σε …..Ναταλίες και πρωινάδικα…….    

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέραν όμως της αντίθετης άποψης μου, αυτό που εκτιμώ πρωταρχικά και στις παραθέσεις σου αλλά και σε άλλων συναδέλφων είναι οι σοβαρές και αξιοπρεπείς απαντήσεις ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με «τραλαλο απαντήσεις»  άλλων που μπορεί να ταιριάζουν καλύτερα σε …..Ναταλίες και πρωινάδικα…….  

 

 

Περίμενα και μία εξήγηση για το ανώνυμο ! -1, από όποιον και αν προήλθε, για να του πω και τα υπόλοιπα (που στηρίζουν τα λόγια μου), πριν τελικά με …..βαθμολογίσει ......!!!!!!  ή να μάθει να .... βαθμολογεί μετά από ακριβοδίκαιη κρίση! 

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng

+1

Δεκτή η αντίρρησή σου, και δεν μπορώ να φανταστώ γιατι κάποιος μπορεί να την βαθμολογεί αρνητικά.

Όπως είπα και πριν δεν έχω διάθεση να υπερασπιστώ κανένα νόμο ή εγκύκλιο, εδώ στον 4014 ρυθμίζαμε με ανυπόγραφες ερωτοαπαντήσεις,

που συχνά αναιρούσαν τις προγενέστερες, συνεπώς δεν υπάρχει καμμία λογική σε όλο αυτό το τσίρκο...

Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng

+1

Δεκτή η αντίρρησή σου, και δεν μπορώ να φανταστώ γιατι κάποιος μπορεί να την βαθμολογεί αρνητικά.

Όπως είπα και πριν δεν έχω διάθεση να υπερασπιστώ κανένα νόμο ή εγκύκλιο, εδώ στον 4014 ρυθμίζαμε με ανυπόγραφες ερωτοαπαντήσεις,

που συχνά αναιρούσαν τις προγενέστερες, συνεπώς δεν υπάρχει καμμία λογική σε όλο αυτό το τσίρκο...

 

 

soundholics προσωπικά  σ ευχαριστώ,

το -1 που αρχικά μου έκανε κάποιος … «δώρο» σίγουρα δεν αφορούσε την κατ΄ ουσία θέση και άποψη μου επί των νόμων και εγκυκλίων, αλλά (πιστεύω) αφορούσε το σχόλιο μου για το επίπεδο κάποιων απαντήσεων στο forum.   Όμως θα συνιστούσα λίγη χαλαρότητα και σωφροσύνη  σε οποιονδήποτε στο forum  αυτοανακηρύσσεται σε αυθεντία κρίνοντας  τα έγκριτα νομικά ερείσματα συναδέλφων ως “βλακείες” ή κρίνοντας (εμμέσως) ως “χαζοχαρούμενους”  συναδέλφους που τα προσκομίζουν στο forum, καθώς και σε όποιον εξ ονόματος του αρχικά λογόκρινε με -1 .

Καλή συνέχεια σε όλους.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Εχω μια ερωτηση σχετικα με ααγροτικη αποθηκη σε αγροτεμαχιο η αποθηκη ειναι 14,5 τμ αλλα η καλυψη της ειναι 16 (η πλακα εξεχει  20 εκ περιμετρικα) υψος 2,5 μετρα χτιστηκε γυρω στο 83 δεν θυμουνται ακριβως 

Η ερωτση μου ειναι να την προχωρησω σαν Κατ3? 

Η θα πρεπει να παω με αναλυτικο? 

Να αγορασω την αεροφοωτογραφια?

Εγω νομιζω αν την βαλω Κατ3 ειμαι μια χαρα αλλα θελω την γνωμη σας

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

η προεξοχή της πλάκας για να μη "γλύφουν" τα νερά τους τοίχους δεν μετράει πουθενά. Η επιφάνεια του κλειστού χώρου είναι <15 τ.μ και με δεδομένο ότι το ύψος είναι μικρότερο των 2.5 μ. θεωρώ ότι άνετα μπορείς να υπάγεις την αποθήκη στην κατ. 3.

Με αναλυτικό σίγουρα δεν μπορείς διότι αφορά αυθαίρετη κατασκευή με επιφάνεια.

Αεροφωτογραφία δεν θα αγοράσεις.

Τα δικαιολογητικά είναι ΥΔ. ιδιοκτήτη, τ.ε μηχανικού και φωτογραφίες.

Για να είσαι πιο σίγουρος δες μέσα από τον ορθοφωτοχάρτη της ΕΚΧΑ ή από την google earth αν η αποθήκη είναι κατασκευασμένη πριν τον 7/2011.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος γιατι ειναι στη περιοχη μου αρα την θυμαμαι επισης φαινεται η παλαιοτητα στα υλικα!

 

Δηλαδη φτιαχνω ενα ΦΚ Κατ3 παραβολο 500 ευρω και τα εγγραφα για πληρωτητα θα ειναι αυτα που αναφερεις μονο?

 

κατοψεις?

 

Δεδωτα?

 

 

Παιζει καποιο ρολο η αρτιοτητα του Οικοπεδου?

 

Σε ρωταω γιατι δεν εχω ξανακανει δηλωση μονο Κατ3 και εσυ προφανως εχεις κανει!

 

Παει για συμβολαιο οποτε η συμβολαιογραφος θα παρει το 7 σελιδο που θα εχω μετα την πληρωμη του παραβολου οπως και στις κατοικιες σωστα?

 

Σ'ευχαριστω πραγματικα για το χρονο σου!

 

Επισης υπαρχει ορθοφωτοχαρτης της ΕΚΧΑ μπορεις να στειλεις το link?

Edited by MarkG
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.